Pazar , 5 Şubat 2023

“Ben Kolay Ölmem” Hamburg’da tiyatro sevenler ile buluşuyor

İki büyük şair Ahmed Arif ve Cemal Süreya’yı biraraya getiren‬ “Ben Kolay Ölmem” tiyatro oyunu 26 Ocak saat 18:00 de, Mittelweg 11-22 adresinde bulunan  ”Rudolf Steiner Haus”da sahnelenecek.
 
Cemal Süreya ve Ahmed Arif’i ilk kez sahnede buluşturan “Ben Kolay Ölmem” tiyatro oyununda kesişen iki hayatın, aşkın, direnişin ve dostluğun hikayesi konu ediliyor.

Oyunun yazarı hukukçu Ali Has,  “Ahmed Arif ve Cemal Süreya’nın birbirine paralel yaşamlarındaki kesişmelerden ve arkadaşlıklarından yola çıkarak, iki şairin yaşamlarını, mücadelelerini ve aşklarını anlatan oyun, aynı zamanda Türkiye’nin Kürt ve Alevi halklarının iki ferdi ve Türkçe edebiyatının iki büyük üstadının özel hayat hikayelerini şiirleri ile anlatırken, bir yandan da onların şahsında kadim halklarının ‘suçsuzluğuna kimselerin dokunamayacağının’ altını çiziyor. Sevgisizliğin bu denli dayatıldığı coğrafyamızda en destansı aşk şiirleri, ezilmiş ve devrimci ruha sahip şairler tarafından yazılmıştır. Bu hikaye, öznel yaşamlarına ve onların halklarına uygulanan sevgisizliğin tüm dayatmalarına maruz kalmış iki şaire ve şiirlerinde bıraktıkları mirasın isyansı ruhuna tekrar yaşam vererek tarihsel bir adaletsizliği sorguluyor.’’

Ali Has’ın kaleminden, Nesimi Kaygusuz’un yönetmenliğinde sahnelenecek olan  “Ben Kolay Ölmem” oyununda, oyuncular Cüneyt Yalaz ve Göktay Tosun’a, Kardeş Türküler’in solisti Vedat Yıldırım ve Bajar grubunun solisti Cansun Küçüktürk canlı müzik performansı ile eşlik ediyor.

İki sair…
İki yasam…
Bir hikaye…

Bir Ahmed Arif ve Cemal Süreya hikayesi…

“Sen ki benim yari parçamsın- suyun ötesindeki parçamsın…”

“…son kötü günleri yaşıyoruz belki
İlk güzel günleri de yaşarız belki
Kekre bir şey var bu havada
Geçmişle gelecek arasında
Acıyla sevinç arasında
Öfkeyle barış arasında…”

“Rivayet sanılır belki…hallarımı aynı böyle yaz…”

ÖN BILET SATIS NOKTASI: Cafe Nosh-piya (Susannenstraße 8, 20357 Hamburg)

BEN KOLAY ÖLMEM

YAZAN
Ali Has

YÖNETEN
Nesimi Kaygusuz

OYUNCULAR
Cüneyt Yalaz
Göktay Tosun

MÜZİK
Vedat Yıldırım
Cansun Küçüktürk

YÖNETMEN YARDIMCISI
Nimet İyigün

SES TASARIM
Cem Tuncer

GRAFİK TASARIM & VİDEO
Duysal Tuncer

İNGILIZCE CEVIRI
Aziz Kedi

IŞIK TASARIM
Eren Çelikdemir

SAHNE AMİRİ
Gülistan Sarbaş

ORGANİZATÖR
Dilek Yorulmaz

YAPIMCI
Ali Has

About Mustafa Akpolat

Check Also

Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle, Av. Memet Kılıç hakkında yakalama kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle, Türkiye’de hakkında dava açılan eski Alman milletvekili Memet Kılıç’ın ilk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.