Perşembe , 1 Aralık 2022

Behçet Algan FIFA Müzesinde yer alacak

Algan yine bir ilke imza attı.
FIFA, 2016 yılında Zürich’te ilk defa hayata geçireceği ”Dünya Futbol Müzesi”nde yer alması için Behçet Algan’a davetiye ile teklifte bulundu.

Mustafa Akpolat

P1040953
2016 yılında oluşturulacak olan  “Dünya Futbol Müzesi“nde, bügüne kadar futbol alanında, toplumsal barışa katkı sunmuş insanları onurlandırma amacıyla Müzede yer verilecek.
Hamburg’un tanınmış simalarından olan, Altona Belediye Meclis üyesi  Behçet Algan, FİFA’nın bu teklifi karşısından duygulandığını belirterek, ”bu manevi ödüle laik görülmem benim için büyük bir onurdur” dedi.

FİFA’dan gelen davet ile ”Dünya Futbol Müzesi” için uyum’a ve toplumsal barışa katkı sağlamış olmasından dolayı Behçet Algan’a, futbol alanında ve sosyal barışa katkı sunduğunu sembolize eden eşyalar ile birlikte, müzede Türk ve Alman bayraklarınında sergileneceğini söyledi. Algan, FİFA, müzede sadece sporcuların değil toplumsal barışa ve entegrasyona hizmet etmiş isimlerinde yer alacağını için kendisinede bu bağlamda teklifte bulunduklarını belirtti. Geçtiğimiz günlerde futbolcu Hakan Şükür, Zürih’te FIFA’nın faaliyete geçireceği ‘Dünya Futbol Müzesi’ndeki yer alacağı duyurulmuştu.
Bir çok konuda ilklere imza atan Algan, yine bir ilke imza attı

Hamburg’da göçmen gençlerden oluşan ilk futbol takımı Örnek Türk Spor’un Verbandsliga ve landesliga’ya ilk çıkan göçmen kökenli kulübün kurucularından ve Hamburg’da ilk taraftar derneği olarak örgütlenen Galatasaray taraftar derneği kurucusu ve ilk başkanı olması, iş yaşamında Hamburg’da ilk Türkiyeli berber ve kuaförü olması, yine kültürel , sosyal ve politik alanda da bir çok ilklere imza atan Algan, İlk defa oluşturulacak olan ”Dünya Futbol Müzesi” gibi bir projede bir Türkiyeli Hamburg’lu olarak bir ilke daha imza atmış olacak.
Oluşturulacak olan Müzede, Dünya’da Futbol alanında ve toplumsal barışa, uyuma katkı sunmuş bir çok değere yer verilerek ölümsüzleştirilecek olması, gerek Behçet Algan’ın bu çalışmaları sembolize eden futbol ile ilgili materyallerinin yanı sıra, yazılı ve görsel materyallerede yer verilerek gelecek nesillere aktarılması açısından ayrı bir değer taşıyor. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalarla Türk ve Alman halkı arasında bir köprü kurduğunu belirten Algan, ”FİFA’nın yapmış olduğu teklif benim için onurdur”, diye konuştu.
2016 yılında müzenin açılışına’da katılacak olan Algan, espiri ile ”artık Müzelik oldum” diye köşeme çekilmeyeceğim ve tabi ki daha özveri ve bir şevkle, bugüne kadar olduğu gibi inandığım değerler doğrultusunda azimle, elimden geleni yapmaya devam edeceğim. Tüm sportif, kültürel, sosyal, iş ve politik alanda bu ilklerde benimle yana yana olan, birlikte çalıştığım ve isimlerini tek tek sayamayacağım tüm değerli dostlara, arkadaşlarıma sevgilerim bakidir ve hepsine ayrı ayrı teşekkür ederek, saygı ve sevgilerimi ifade etmek isterim” dedi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.