BDP’li Dora: Rojava’da soykırım yaşanıyor

Rüzgar Enerji Fuarı vesilesiyle Almanya’nın Hamburg kentinde bulunan BDP Mardin Milletvekili Erol Dora gündeme ilişkin önemli açıklamarda bulundu.

Dora, Suriye’de olayların başlamasından itibaren Türkiye’nin kendince polita izlediğini, Esad rejimini düşüreceği kanaatiyle bölgedeki radikal grupları lojistik olarak desteklediğini söyledi. Esad rejiminin zannedilenin aksine yıkılmadığını, Suriye’deki El Nusra gibi radikal örgütlerin güçlenerek İŞİD örgütüne dönüştüğünü ifade eden Dora, Suriye ve Kuzey Irak’da yeni bir soykırımın yaşandığını belirtti.

Dora konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Türkiye’nin radikal örgütleri desteklediği yönündeki iddiaları, militanların Türkiye’de tedavi edildiklerini basından takip ediyoruz. Asuri, Süryani, Ezidi, Kürt, Şii olmak üzere İŞİD farklı inançtaki insanlara karşı fetva vererek adeta yeni bir soykırım uygulamakta. Kiliseler bombalanmakta. Teknolojinin geliştiği bir dönemde AB; NATO, ABD, Türkiye de dahil olaylara seyirci kalmaktalar. İŞİD’in Türkiye, Katar, Suudi Arabistan tarafından desteklendiği iddia edilmekte. Bugün Türkiye’deki sınırların durumuna baktığımızda bu iddilaarın gerçekliğini daha iyi görürüz’.

İŞİD’in terör örgüt olduğunu ve İŞİD’e karşı gerek Suriye gerekse Kuzey Irak’da HPG ve YPG’nin büyük mücadele verdiğini hatırlatan Dora, ‘’HPG ve YPG gerek Rojava’da gerekse Mahmur kapısında İŞİD militanlarına karşı büyük mücadele verdi, direniş gösterdi. Nitekim bölgeye gidip incelemelerde bulundum. Görgü tanıkları YPG; HPG olmasaydı biz sağ kurtulamazdık diyorlar’ şeklinde konuştu.

Şengal ve Mahmur’da İŞİD’in modern silahlarla buraya saldırmasına rağmen militanlara karşı büyük bir direniş gösterildiğini belirten Dora, ‘’Türkiye’den şu an 130 bin Kürt Türkiye’den sınırdan içeri girmiştir. Türkiye kaçan Kürtlere karşı insani yardımı bir an önce ulaştırmalı’ dedi.

Türkiye’nin radikal örgütlere sınırlarını açarken, Kürtlere sınırlarını kapattığını öne süren Dora şöyle konuştu: ‘’Türkiye’nin tarihi sorumlulukları var. Türkiye radikal örgütlere sınırlarını açarken, Kürtlere sınırlarını kapatmaktadır. Sınırlar halkların ihtiyaçlarını karşılayacak oranda açılmalı. Türkiye Rojava’nın boşaltılmasına zemin hazırlamakta. Kobani Kürt halkları için çok önemli bir bölge. Eğer burayı İŞİD ele geçirirse demokratik özerklik yapılanması tehlikeye girer. ‘’

ROJAVA’DA KATLİAM VAR

Rojava’da katliam ve soykırım yaşandığını ve bu soykırıma hiç kimsenin ses çıkarmadığını belirten Dora, hakların kardeşliğine inanan tüm güçleri mücadele etmeye çağırdı.

Dora ayrıca Türkiye’de çözüm sürecini desteklediklediklerini ifade ederek ‘’En önemli şey Türkiye’de artık kanın durmasıdır. Başlayan bu süreç devam ettirilmeli. Türkiye’de bütün etnik gruplara eşitlik ve özgürlük sağlandığı, kimsenin kimseden üstün olmadığı, ana diller,, yerel yönetimlerin güçlendirilmesini, merkeziyetçi sistemden daha çok adem-i merkeziyetçiliği benimseyen, evrensel inanç özgürlüğünden ve laiklikten yana ilkeleri benimsemekteyiz. Türkiye’de inanç özgürlüğü yok. Aleviler ve Hristiyanların inanç özgürlükleri yok. Ezidi vatandaşların kimlik cüzdanlarına x harfi yazılmaktadır. X bilinmeyen bir şey demektir. Dolayısıyla yukarıda saydığımız ilkelerin, düşüncelerin hayata geçrilmesi için çözüm sürecini desteklemekteyiz’’ dedi.

Yakın zamanda Avrupada PKK’nın terör örgütü listesinden çıkarılacağına inandığını da işaret eden Dora, Türkiye’de çözüm sürecinin devam etmesi ve silahlı bir dönemin bitmesi nedeniyle Avrupanın bu gelişmeleri dikkate alacağına inandığını söyledi.

Seçimlerde CHP ile olası bir ittifaka gider misiniz? şeklindeki soruya ise Dora şu şekilde yanıt verdi: ‘’Politikada 24 saat çok önemli. Eğer CHP sosyal demokrat bir parti olduğunu söylüyorsa politikalarını değiştirmeli. Cumhuriyetçi, ulus-devlet paradigmasını değiştirmeli. Bizim parti olarak belli başlı ilkelerimiz var. Bu ilkelerimizi belirleyen bütün partilerle görüşürüz. Ön yargıları olmayan partilerle ilişkilerimizi artırmaya hazırız.’’

Suheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir