Perşembe , 1 Aralık 2022

Başkanlık teklifi Meclis’te, Demokrasi İçin Güç Birliği Sokakta

Başkanlık rejimini içeren Anayasa değişikliği teklifi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandı. “Başkanlığa hayır” diyenler soluğu sokakta aldı, Meclis’e yaptıkları yürüyüşe polis saldırdı. “Pazartesiden itibaren bizi izleyin” diyen CHP’li vekiller TBMM TV sansürüne karşı canlı yayın yapacaklar. Sendika.Org gelişmeleri de, canlı yayınları da aktaracak

AKP-CHP arasında “Anayasa’ya aykırılık” tartışması

17.18 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan:

Cumhuriyet egemenlik problemidir. İşgale onurlarıyla direnen kurucularımız, millet iradesini saraydan alıp millete verdiler. Bunun iki koşulu vardır: Seçim ama ikinci koşul, seçimle verilen egemenliği koruyacak anayasa olmasıdır. O gücün bir elde toplanmasını engelleyecek anayasaya ihtiyaç var. 21. yüzyılın Türkiye’sini diktatörlere teslim etmeyelim. Bu teklif ben de cumhurbaşkanı olsam beni de diktatör yapar. Bu teklif, 100 yıl önce saraydan alınıp millete verilen egemenliğin, tekrar milletten alınıp saraydan verilmesidir. Bu rejim değişikliğidir, seçilmiş kral yaratma teklifidir.

17.14 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:

Biz milletten korkmuyoruz. Asıl siz milletten korktuğunuz için Meclis TV’yi açamıyorsunuz. Yargılanmaktan korktuğunuz için bu teklifi getiriyorsunuz. 17/25 Aralık’ı tamamen kapatmak için bu teklifi getiriyorsunuz.

17.08 AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan:

Bu Meclis Anayasa’yı değiştirebilecek bir Meclis’tir. Hepinizin malumu Anayasa Komisyonu’nda 600’ün üzerinde milletvekili konuşma yaptı, biz de dinledik. Komisyonun işlemini tamamlayıp, baskıya göndermesinden, gündeme almasından geri adım atılacak bir durum söz konusu değildir. Gelin bu teklifi makul değerlendirelim. Derdimiz üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Bu metnin Anayasa’ya aykırılığı söz konusu değildir. Bu metne lütfen önyargısız yaklaşın. Bu teklifi biz AKP için değil, Türkiye için istiyoruz. 10 gün komisyonda bağırdınız. Biz gururla, onurla 316 milletvekili olarak bunun altına imza attık, bunu millete götürmeye kararlıyız.

17.06 CHP’li Altay konunun önemine dikkat çekerek vekillerin konuşma sürelerinin 3 dakikadan 10 dakikaya çıkarılmasını önerdi. Önerge, AKP’li vekillerin oylarıyla reddedildi.

17.01 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:

Bu teklif, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na aykırıdır. Komisyonun görüşmeleri esnasında da aynı iddiayla başvuruda bulunmamıza rağmen, Anayasa’ya aykırılık değerlendirmesi yapmadan, kısmi değerlendirmeyle yetinilmiştir. Meclis, kanun konulan yerdir. Kanun konulan yerde Anayasa’yı ihlal etmek kabul edilemez. Anayasa’nın ikinci ve dördüncü maddesi bu teklifle ihlal edilmektedir. Anayasa’nın başlangıcında egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, hiçbir kişi ve kuruluşun bu Anayasa’da gösterilen hükümlerin üzerine çıkamayacağı belirtilmiştir.

16.27 CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan:

TBMM’nin yetkilerini bir kişiye nasıl devredeceğiz? Bu, Türkiye’nin terör tehdidini çözecek midir? Ekonomik sorunları çözecek midir? 15 yıldır AKP tek başına iktidar. Ne istediyseniz yaptınız. Bu değişiklik hangi acil problemi çözecek? Reina, Kayseri saldırısının önüne mi geçecek? Bu parlamentoyu günlerden beri bununla meşgul etmenin sebebi nedir? Türkiye 15 yıldır fiili bir durumun içindedir, bunun adı tek adam yönetimidir. Parlamento işlevsiz bırakılmıştır. Dış politika, terör, faizlerle ilgili bir şey söylenecek, çıkıp cumhurbaşkanı konuşuyor. Bu teklif, yeni sivil darbenin işaretidir. 20 Temmuz darbecilerinin işidir. Bu teklif, Meclis’in ortasına canlı bomba koyma teklifidir. Meclis’in gerçek temsilcilerinin ağızlarını bağlama teklifidir.

Başbakan Yardımcısı Canikli: “Açık oy Anayasa’ya aykırı değil”

16.09 Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, Meclis’teki Başkanlık teklifi oylamasının açık yapılmasının Anayasa’ya aykırı olmadığını ileri sürdü.

A Haber’e konuşan Canikli, TBMM’deki görüşmelerin 18-20 gün içinde tamamlanmasını beklediklerini söylerken, açık oy kullanımının Anayasa Mahkemesi tarafından bir iptal sebebi sayılmadığını hatırlattı ve Ayrıca bu değişiklik paketinin altında 316 AKP milletvekilinin imzası vardır, bunlar ‘evet’ oy vereceğini deklare etmiştir, bunun bir gizliliği kalmamıştır” dedi.

Vekil TV yayında

15.25 CHP Milletvekili Ali Şeker, “TBMM TV yayınına kedi girmesi halinde” üç araçla birden canlı yayında.

15.10 Görüşmelerde geçtiğimiz hafta AKP’li vekillerin sahte oy kullanması üzerine tartışmalar yürütülüyor. CHP’li Levent Gök, Genel Kurul salonunda olmayan AKP’li vekillerin Twitter’daki paylaşımlarını gösterdi ve suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Grup başkanvekillerinden konuşmalar

14.48 MHP Milletvekili Erkan Akçay:

Etrafımız ateş çemberiyken inisiyatif almamamız düşünülemez. Toplumsal ağırlığı günden güne artan sorunlara karşı çözüm üretmemiz gerekiyor. Siyasetin güç ilişkilerinden beslenen modelden kurtarılması gerekir.

14.40 HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu:

Bugün Türkiye’de kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran tek adam teklifi görüşülecek. En büyük insan hatası ikbalini her şeyin önüne koymasıdır. Bu kapsamda AKP’li ve MHP’li milletvekillerini teklifi bir kez daha okumaya ve ret oyu vermeye çağırıyoruz. Başta eş başkanlarımız ve grup başkanvekillerimizin tutuklu bulunduğu sırada yapılacak Anayasa değişikliğinin teklifi halkın büyük çoğunluğunun iradesini de yok saymak anlamına geleceğinden meşruluğu yoktur.

14.21 CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:

Sayın Turan sen önce boş kağıda attığın imzaya bak, o teklif 15 Temmuz’da imza attığın parlamentoyu ortadan kaldırıyor, o imzana sahip çık önce. AKP’nin kurulduğu 2000’den beri 2000-2012’nin son ayına kadar bütün vesikalarına bakın, programına bakın her vesilede parlamenter sisteme övgü vardır. Şimdi başınıza taş mı düştü de 10 sene sonra bu parlamentoyu yok etmek istiyorsunuz.

14.13 AKP adına ilk konuşma Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan:

Şimdiye kadar birçok anayasa değişikliği görüşmesi yapıldı, yeni bir OHAL varmış gibi usul tartışması gibi söylemler doğru değil. İç tüzüğe bakacağız, karar vereceğiz. Biz 18 maddelik teklife karşıyız, oyunlarla Meclis’i ele geçirmek istiyoruz diyorsanız biz soğukkanlılıkla gayret edeceğiz. Söz vermek vaya vermemek başkanın takdirindedir. Başkan anayasa değişikliği görüşüleceği için bunu uygun görmediğini söyledi. Bu takdir hakkı başkanın, saygı duymak zorundayız. Başkanın lehinde olduğumuzu söylemek istiyoruz.

14.05 Meclis’te başkanlık teklifinin görüşmelerine başlandı.

Meclisin içinde faşizm teklifi, kapısında demokrasi direnişi

13.40 Demokrasi İçin Güç Birliği, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı’nda basın açıklamasına başladı. Açıklamada “Bugün bir faşizm taslağı görüşülecek. Tek adam diktatörlüğüne, bu taslağa hayır diyeceğiz” denildi.

başkanlık

13.36 Güvenpark’ta polis barikatıyla karşı karşıya bekleyiş devam ediyor. Kitle başkanlığa karşı direniş ve laiklik sloganları atıyor.

13.15 Polis saldırısı sonucu fenalaşanlar oldu.

başkanlık

13.12 Polis Güvenpark yönünde bekleyen kitleye bir kez daha saldırdı.

başkanlık

13.08 Güvenpark yönündeki kitle polis saldırısına karşın dağılmadı, sloganlarla bekleyişini sürdürüyor.

başkanlık

12.50 Meclis’e Akay Caddesi tarafından gelen kitleye de tazyikli su ve gaz bombasıyla polis saldırısı gerçekleşti. Kitle, Yüksel Caddesi’nde açıklama yapacaklarını duyurdu.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Anayasa değişikliği görüşmelerinin yapılacağı Meclis’in etrafı polis tarafından ablukaya alındı. Kimsenin Meclis’e geçmesine izin verilmiyor

12.10 Meclis’e doğru yürüyenler Dikmen Kapısı’na geldiklerinde polis saldırısıyla karşılaştı. Aralarında CHP’li vekillerin de olduğu kitlenin önündekilere biber gazı sıkılırken, TOMA’lar da dondurucu soğukta tazyikli su sıktı.

11.45 “Başkanlığa hayır” diyenler Güvenpark’ta bir araya gelerek Meclis’e doğru yürüyüşe geçti.

11.00 Başkanlık teklifinin görüşülmeye başlanmasına, “Hayır” diyenlerin Meclis yürüyüşüne kısa bir süre kala Meclis ablukaya alındı, çevre yollar barikatlarla kapatıldı.

başkanlık

Sendika.Org/ Ankara

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.