Pazar , 27 Kasım 2022

‘Basına sansür yolsuzluğu artırır’ yazan ders kitabı acilen toplatıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni 7. sınıf Sosyal Bilgiler öğrenci çalışma kitabını binlerce öğrenciye dağıttıktan sonra, iktidarın basına sansürünü anlattığı bölümü fark edince ‘acil’ toplatma kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni ders kitaplarına ilişkin skandallar bitmiyor. Bakanlık “Artık yolsuzluk haberleri yayınlanmadığını bilen kötü niyetli kişiler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler” ifadelerinin yer aldığı 7. Sınıf Sosyal Bilgiler öğrenci çalışma kitabını ‘acil’ olarak toplatma kararı aldı.

Anayasa’nın “Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak, izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz” ifadelerinin yer aldığı 28 maddesi ile birlikte çalışma kitabında öğrencilere verilen senaryoda “Bir ülkede iktidara tek başına gelen parti, bir süre sonra basının, kurdukları hükûmet hakkında sürekli yolsuzluk haberleri yapmasından rahatsız olur. Anayasa’yı değiştirecek güce sahip olmalarından faydalanarak Anayasa’ya basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler koyarlar ve kendi izinleri olmadan yapılan haberlere sansür uygularlar. Artık yolsuzluk haberleri yayınlanmadığını bilen kötü niyetli kişiler daha da fazla yolsuzluk yapınca yaşanan ekonomik kriz ülkeyi bir kaosa sürükler” ifadeleri yer aldı.

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, verilen senaryonun ardından öğrencilerden basın özgürlüğüne ilişkin değerlendirmelerde bulunmaları istendi. Öğrencilere verilen senaryo kapsamında “Senaryoya göre, iktidarların basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddeler koyması düşünülebilir mi? Neden? Bir ülkede basının özgür olmamasının getirebileceği kötü sonuçlar nelerdir? Herhangi bir nedenle basına sansür uygulanabilir mi? Niçin? Ne tür haber ve bilgileri yalnızca gazete, radyo ve televizyondan edinebiliyorsunuz” soruları yöneltilerek Anayasa maddesi ışığında konu hakkındaki fikirlerini yazmaları amaçlandı.

Bakanlık ise okullara dağıtılmakla birlikte MEB’in elektronik kitap arşivine de eklenen Sosyal Bilgiler kitabına ilişkin bütün birimlere talimat göndererek kitabın “acil” olarak toplatılmasını istedi. Gönderilen talimatta ise “kitapların ACİLEN tüm öğrenci ve öğretmenlerden TOPLATILARAK il ve ilçe depolarında muhafaza edilmesi gerekmektedir” denildi. Bakanlık ayrıca toplatılan kitap yerine kısa süre içerisinde yeni kitapların gönderileceği bilgisini paylaştı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.