Çarşamba , 29 Haziran 2022

Başbakan Erdoğan Berlin’de Protesto Edildi

İki günlük bir ziyaret için Berlin’de bulunan Recep Tayyip Erdoğan, binlerce kişinin katıldığı bir mitingle protesto edildi.Mustafa Akpolat / Berlin
Özgürlik, Eşitlik ve Demkrasi için Erdoğan‘ı Protesto ediyoruz çağrısı ile Berlin Alevi Toplumu-Cemevi tarafından düzenlenen miting’te, Almanya‘nın değişik şehirlerinden Berlin’e gelen binlerce Türkiyeli, Erdoğan ve hükümetini protesto etti.

Avrupa Alevi Birlikler konfederasyonu, Almanya Alevi Dernekleri Federasyonu ve Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu tarafından desteklenen ve Berlin Brandenburger Tor’da düzenlenen miting’te bir araya gelen binlerce gösterici, ellerinde pankart ve dövüzlerle Erdoğan’ı ve AKP hükümetini protesto etti.

Mitin alanını dolduran binlerce gösterici. ”Her yer Taksim her yer direniş, Faşist katil defol. Yaşasın halkların kardeşliği” , Hırsız var” şeklinde sloganlarla tepkilerini ifade ettiler.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Hırsızlık, yolsuzluk, rüşvet, asimilasyon, ayrımcılık, nefret, savaş, işsizlik, yoksulluk ve dindarlık üreten Başbakan Erdoğan’ı Almanya’da istemiyoruz.  Temel hak ve özgürlükleri çiğneyen Erdoğan’a Almanya’nın kucak açmaması gerekiyor. Erdoğan’ın başta Aleviler olmak üzere, kendisinden olmayana karşı hoşgörüsü ve saygısı yoktur. Ülkemizi diktatör bir başbakandan kurtarana kadar, Avrupa’nın her bir metrekaresini Erdoğan’a karşı Gezi Parkı direnişine dönüştüreceğiz” denildi.

Miting alanında yapılan konuşmalarda, Almanya Alevi Dernekleri Federasyonu başkanı Hüseyin Mat,

‘AKP hükümetinin yolsuzluğu, rüşveti ve hırsızlığı gün ışığına çıkmıştır. Emperyalist güçlerin en büyük silahı, sömürdüğü halkları bölerek bir araya gelmesini engelemektir. Buna karşi birliğimizi, dayanışmamızı daha da güçlendirmeliyiz” dedi.

AADF yönetim kurulu üyesi Yeşim Erarslan‘da Almanca yaptığı konuşmasında, Erdoğan Türkiye’yi artık temsil edemeyeceğine değinerek, rüşvet ve yolsuzluklar, insan hak ve özgürlükler konusunda AKP hükümetinin ülkeyi getirdiği duruma değindi.

Miting’e, Yeşillerden ve Sol Parti’den  milletvekili ve politikacılarda katıldı (Yusuf Uzundağ, Filiz Demirel ve Hakan Taş)

Mitingte bir konuşma yapan AABK başkanı Turgut Öker, konuşmasında ”Faşist diktatör Tayyıp Erdoğan burada olduğu için buradayız. 11 yıldır ülkemizin ekonomisini, zenginliklerini kendi yandaşlarına peşkeş çeken ey Tayyip Erdoğan, ey elleri kanlı faşist katil Erdoğan, seni lanetliyoruz sonuna kadar da lanetleyeceğiz. Sadece AKP’ye git demek yetmez, onun karşısında Türkiye halkları gerici ırkçı islamcı çevrelere bırakmamak için bütün halk kitlelerinin birlik olması gerek. Bu ülkenin başına musallat olan gerici sağcı zihniyetin alaşağı edilmesi gerek. O anlamda bu süreç çok önemli. Sevgili canlar, meydanı gerici güçlere bırakmamak için güçlerimizi hayatın her alanında büyültmemiz gerekir. Demokrasi ve dayanışma kültürünü her alanda büyültmemiz gerek. Eğer bizler bugün buralarda meydanlara çıkabiliyorsak, bunu Gezi ruhuna borcluyuz. O anlamda, Gezi’de şehit düşen canlarımızı mücadelemizde, birliğimizde yaşatacağız. Faşizme karşı zorbalığa karşı, gericiliğe karşı, siyasi islama karşı hep birlikte kenetleneceğiz. Gün gelecek halk iktidarında, Türkiye topraklarında inançlarıyla kimlikleriyle demokrasi ve özgürlüğün kalıcı olduğu bir ülkede buraya başbakanlar geldiğinde biz onları alkışlayacağız. Ey elleri kanlı faşist Erdoğan, sanmaki saltanatın daha uzun sürecek, seninde sonun geldi. Ülkenin bütün halkların, bütün inancların, eşit ve kardeşte bir arada olacağı günler dünden daha da yakın. Bugün olduğu gibi yarında Türkiye’deki demokrasi mücadelesinin, özgürlük mücadelesinin yaında olacağız Yaşasın halkların kardeşliği , Faşizme karşı omuz omuza” görüşleri dile getirdi.

Merkel’in davetlisi olarak 2 günlük resmi ziyaret için dün, eşi Emine Erdoğan, AB Bakanı Mevlut Çavuşoğlu, Spor Bakanı Çağatay Kılıç, yolsuzluk ve rüşvet skandalından sonra Bakanlıktan istifa eden AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ile birlikte Almanya‘ya gelen Recep Tayyip Erdoğan, AKP’ye yakınlığı ile bilinen bazı dernek temsilcileri ile bir araya gelerek başladığı görüşmelerine bugün devam etti. Almanya başbakanı Merkel ile görüşmesinde, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreci, Suriye, bölgesel ve uluslararası konular, Türkiye’nin AB müzakereleri çerçevesinde yeni fasılların açılması konuların gündeme geldi. Erdoğan‘ın ziyaretiyle ilgili olarak Alman basını, 17 Aralık’taki rüşvet, yolsuzluk operasyonu ile ilgili yaşanan siyasi gelişmelerde sayfalarına taşıdılar.

Erdoğan ayrıca Başbakan Merkel’in yardımcısı, SPD Genel Başkanı, Ekonomi ve Enerji Bakanı, Sigmar Gabriel ve Federal Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile de birer görüşme gerçekleştirdi.

Erdoğan, Berlin programi çerçevesinde, Alman Dış Politika Cemiyeti’nde (DGAP) bir konuşma yaptıktan sonra AKP’nin Avrupa örgütlenmesi olan ”Avrupalı Türk Demokratlar Birliği” tarafından Tempodrom gösteri merkezinde düzenlediği etkinlikte AKP’lilere seslendi.
Ziyaretin yankıları

Diğer taraftan, CDU Federal Parlament meclis grup başkanı Volker Kauder, Erdoğan‘ın Almanyada oy için bulunduğunu belirterek Türklerin entegrasyonunu daha da zorlaştıracak konuşmalar yapmasından kaçınması gerektiğini belirtti. Almanyda herkes demokratık kurallar çerçevesinde özgürce konuşabilir ancak Erdoğan Türkiye’li insanların uyumunu zorlaştırcak konuşmalardan kaçınması gerek diye uyardı. Volker Kauder ayrıca, ”Türkiye AB’ye girmek istiyorsa” Türkiye, Almanya‘da ki inanç özgürlüğü konusunu örnak alabileceğini ve Gezi olaylarınada atıfta bulunarak, ”Umarım Türkiye kökenli vatandaşlarımız geçen yaz aylarında Türkiyede olanları unutmamıştır”yorumunda bulundu.

21 Ocak günü Brüksel’de beklediği destek ve ilgiyi bulamayan üstüne birde yargı üzerinde kurulan baskı nedeniyle AB yetkilierince uyarı alması, gerek içeride gereksede dışarıda desteği ve ilgiyi gittikce kaybeden Erdoğan, Avrupa ülkelerinde destek bulmak için yoğun bir caba harcamaya devam edecek. Türkiyedeki son gelişmelerden sonra Federal hükümeti ve değişik düzeylerde yapılan açıklamada yargıya ve emniyete yapılan müdahaleler konusunda endişeler ifade edilmesi, Gezi direnişinde ki tutumu nedeniyle eleştirilere eklenmiş olacak.

Erdoğan’ın ziyaretinden birkaç gün önce Baden-Württemberg Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi yayınladığı gizli belgede, Almanya’da faaliyet gösteren Gülen okulları ve dersanelerinin antidemokratik olduğu ve Alman anayasasını tehdit ettiğine dair bir rapor yazdığının gündeme getirilmesi’nin Erdoğan’ın ziyaretine denk gelmesinin tesadüf olmadığı yorumlarına neden oldu. Bu aynı zamanda, Erdoğan’ın ziyareti sonrası, Federal Hükümet ve Eyalet hükümetleri Gülen Cemaati ile ilgili bazı yaptırımlara gidmesi gündeme gelebilir. Almanya‘da gerek Federal-Eyalet hükümetleri ve politik çevrelerde ki ilişkileri geresede ticari alandaki ilişkileri, bir çok eyalette ki özel okulları ile ciddi bir yapılanması bulunan Cemaalt’ın çatışmasının Almanya‘da devam etmeside gündeme gelecektir. Geçtiğimiz Ocak ayında Avrupa’nın değişik şehirlerine 17 milletvekili ile çıkarma yaparak AKP, Avrupa’daki Türkiye’lilere, Cemaatin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatarak, partilerinin etkilerinin kırılmasını engellemeye çalıştı.

Brüksel sonrası gerçekleşen Berlin ziyareti, Erdoğan için önem arz ediyor. AB ilişkileri bakımından, Almanya‘nın AB üzerindeki etkisi ve ağırlığı, Berlin’in nasıl bir tavır takınacağı, Bürüksel’den daha önemli olacak. Merkel’in Türkiye’nin AB üyeliği konusunda ilişkileri bozmadan “imtiyazlı ortaklık” konusunda ısrar edeceği bekleniyor. Ülkeler arasındaki ilişkilerinde belirleyici olan ticari ilişkiler dolaysıyla siyasi ilişkilerde şekil alabiliyor. Bundan dolayı Türkiye’nin ekonomik durumu, AB ülkelerinin siyasi durşunuda etkileyecektir.

Erdoğan, Almanya seyahatinden sonra Cuma günü Rusya’da Soçi’de kış olimpiyatları açılışına katılacak olan Erdoğan, daha sonra seçimler için meydanlarda olacak.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.