Cumartesi , 25 Mart 2023

”Barış ve özyönetim hakkı için, Kürdistan’da savaşa son”

”Barış ve özyönetim hakkı için, Kürdistan’da savaşa son” adı altından Hamburg’da değişik uluslardan ve kültürlerden yaklaşık 32 kurum ve kuruluşun desteklediği eylem haftası çerçevesinde bir yürüyüş düzenlendi.

Hamburg_1

Mustafa Akpolat

27 Şubat Cumartesi  günü Hamburg Merkez Tren istasyonu önünde bir mitingle başlayan Yürüyüşe, Hamburg Sol Parti Milletvekileri, Alman Sanatcı ve politikacılarda katılarak destek verdiler.

Yürüyüşte değişik kurum ve kuruluşlar adına yapılan konuşmalarda, aylardır Sur, Cizre, Şırnak, İdil, Nusaybin ilçelerinde operasyon adı altında 198 sivilin katledildiğini, ilçelerin Tanklarla, ağır silahlarla yerle bir edildiğini, 200 bine yakın insanın evlerinden edildiğini ve bunlara sesiz kalmayan 1128 Akademisyen ve bilim insanı tehdit edilerek hedef gösterildiğini, gerçekleri yazan gazetecileri, bölgede savaşa karşı çıkan bir çok yerel Kürt siyasetcinin ve 17 Belediye başkanının tutuklandığına değinilerek, Federal Almanya Hükümetinin kirli pazarlıklarla tüm bunlara destek verdiği ve silah ticaretinin derhal durudurlması talep edildi.

Hamburg2

Türkiye’nin İŞID terör örgütüne silah vererek desteklediğini ve petrol satın aldığınada değinilen açıklamalarda, tüm bu yaşanılanlara karşı sessiz kalınmaması gerektiği belirtildi.

Yürüyüşte Türkiye’de tatil yapmak isteyenlere yönelik dağıtılan bildiride, Türkiye’nin bu süreçte bir tatil ülkesi olmadığını, Türkiye’ye yapılacak olan seyahatlerin, savaşa destek vermek anlamına geleceği ve boykut edilmesi gerektiğine yer verildi.

Hamburg3

Alman basının yoğun ilgi gösterdiği ve Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılması,  Almanya’da PKK yasağının kaldırılmasını talep eden pankartların taşındığı yürüyüşte, ”Kürdistanda barış ve özyönetim için savaşa son”, ”Katil Erdoğan”,”Yaşasın uluslararası dayanışma”, ”Merkel Fananse ediyor, Erdoğan Bombalıyor” içerikli sloganlar atılarak konuşmalar yapıldı

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir