Cumartesi , 25 Mart 2023

Barış Akademisyenleri Almanya Grubundan Türkiye’deki Akademisyenlere Destek

Almanya’nın Hamburg kentinde her iki yılda bir düzenlenen ‘ Türkoloji Günü’ vesilesiyle aralarında Boğaziçi Üniversitesi’nde Barış  bildirgesine imza atanların da yer aldığı,  dünyanın çeşitli ülkelerinden biraraya gelen akademisyenler bir toplantı düzenledi.

Barış Akademisyenleri Almanya Grubundan Türkiye'deki Akademisyenlere Destek

Hamburg Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nde düzenlenen toplantıda Türkiye’deki akademisyenlerin durumu ve bilim özgürlüğünün kısıtlanması ele alındı. Barış İçin Akademisyenler Almanya Grubu tarafından düzenlenen ortak toplantıda uluslararası dayanışmanın önemi vurgulandı.

Duisburg Üniversitesi Türkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kader Konuk, Türkiye’de bir yıl önce barışa imza atan meslektaşların sorununu ele almak için bu  toplantıyı düzenlediklerini hatırlatarak ‘ Çok sayıda meslektaşımız soruşturmaya uğradı, üniversitelerden atıldı ya da tutuklandı. Bütün bunlar bilime karşı yapılmış bir saldırıdır. Sadece akademisyenler değil, öğretmenlerin, gazetecilerin, hukukçuların da görevlerine son verildi. Bilim ve özgür düşünce egellenmek isteniyor. Bütün bu olanları insan hakları çerçevesinde düşünmek gerekir’ dedi.

Türkiye’deki gelişmelerin iki ülke arasındaki akademik çalışmaları da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Konuk ‘ Essen’de  700 Türkiye kökenli öğrencimiz var. Bunlar Türkçe öğretmenlik bölümünü okuyor. Bu öğrencilerimize 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’ye gitmemeleri konusunda bir uyarıda bulunduk. Türkiye ile ilgili bilimsel olarak çalışmalarımız da engellendi, bu alandaki akademik çalışmalarımızda  duraksama oldu. Örneğin bu yılki Türkoloji Kongresi’ne Türkiye’den davet edilen yaklaşık yirmi akademisyenimiz gelemedi. Türkiye’de eleştirel düşünce susturulmak isteniyor’ şeklinde konuştu.

‘ TÜRKİYE BU TUTUMUYLA BÜTÜN DÜNYAYA REZİL OLDU’

Türkiye’de Barış İçin Akademisyenler İnsiyatifi Bildirisine imza atan ve şu an Marburg Üniversitesi’nde ‘misafir araştırmacı’ olarak görev yapan Dr. Ayşe Çavdar, barış dilekçesine imza atan akademisyenler hakkında soruşturma açılması ile akademik yaşama büyük bir darbe vurulduğunu  söyledi.

Çavdar şöyle konuştu: ‘ Akademisyenler hakkında soruşturma açılması, görevden alınmalar Türkiye’nin alnında kara bir lekedir, bu tamamen akademik yaşamın devlet tarafından dışlanması anlamına geliyor. Araştırma , yaratıcı eğitim olmadan üniversiteler işlevsellik kazanamaz. İktidar bu kara lekeyle aynı zamanda üniversitelerde okuyan kendi çocuklarına da kötülük etmiş oluyorlar. Türkiye akademik yaşamı dışlamakla bütün dünyaya rezil olmuştur. Bu aynı zamanda Türkiye’ye yapılan en büyük kötülüktür. Ancak bu kötülüğün bir gün biteceğine inanıyorum.’

‘ ÇALIŞMALARIMI TÜRKİYE’DE DEVAM ETTİRMEK İSTERİM’

Akademisyenlere destek için uluslararası dayanışmanın önemini vurgulayan Çavdar ‘ Arkadaşlarımızı çeşitli torbalara koyarak cezalandırmak istiyorlar. Açılmış bir soruşturma var, ancak atfedilmiş bir suç yok ortada. Turkiyeli akademisyenlerin işlerini kendi ülkelerinde özgürce sürdürebilmeleri için uluslararası dayanışmayı devam ettirmeliyiz.” dedi.

Barış Bildirgesine Türkiye”de imza atan  Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meltem Gürle, üniversitenin bir memleket aynı zamanda bir dünya anlamına geldiğini ifade ederek şöyle konuştu: ‘ Türkiye’deki  son bir yıldan beri  gelişmeler iç açıcı değil. Önce öğrencilerimizi içeriye aldılar, sonra meslektaşlarımızı, hukukçuları, gazetecileri. Can Dündar örneğinde olduğu gibi. Çember giderek büyüyor. Sadece akademisyenlere yapılan bir tutum değil. Akademik alanın insan hayatı ile içi içe olduğuna inandığım, düşünce özgürlüğüne önem verdiğim için barış bildirgesine imza attım. Üniversiteler memleketin kalbidir, aynı zamanda üniversiteler bir dünyadır. Bizim yanımızda durun’ dedi.

Diyarbakır’da öğretmenlik yapan ve daha sonra  Duisburg Üniversitesi’nde doktora eğitimi yapmak üzere Almanya’ya gelen Davut Yeşilmen ise, Diyarbakır’da hükümete muhalif olan bütün eğitimcilerin içeri alındığını hatırlattı.

Yeşilmen ‘ Pazartesi günü Türkiye’de okullar açılacak.Okullarda öğretmen yok. Şu anda tüm eğitimciler korku içinde. Çoğunun yakında davası başlayacak. Birçoğu hakkında yürütülen en soruşlturmalar var. Gerekçe ise belli değil’ diye konuştu.

Yeşilmen ayrıca, Barış Bildirgesine imza atan 100. Yıl Üniversitesi Öğretim üyesi Şaro Galip’in Alman vatandaşı olduğu halde pasaportuna el konulduğundan dolayı Almanya’ya gelemediğini hatırlatarak ‘ Şaro Galip Türkiye’den yurtdışına çıkamıyor. Ekonomik olarak da çok zor durumda. Buna da yardım eli uzatılmalı’ dedi.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir