AYTK ile ilgili soru önergesi verildi

Adı 10 Nisan’da Almanya’nın bazı kentlerinden yürüyüşler yapmak istemesiyle   ve  ”Erdoğan ve AKP, faşizm ve ırkçılığını Avrupa’ya, Almanya’ya   AYTK ile taşımak istiyor” iddaları  ile gündeme gelen ”Almanya Yeni Türk Komitesi” (AYTK) ile ilgili soru önergesi verildi.

buergerschaft

Haber Merkezi

10 Nisan’da Almanya’nın bazı kentlerinde Türk ırkçılarının, AYTK bünyesinde gerçekleştirmek istedikleri yürüyüşler, Kürtler, Türkiyeli ve Alman sol güçlerinin blokajına takılmış ve son derece sönük geçmişti. 

Kriminal çeteler, motor grupları, ülkücüler ve farklı ırkçı grupların yer aldığı AYTK ile ilgili Sol Parti de Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda, eyalet hükümetine soru önergesi sundu.

Soru önergesine ilişkin açıklama yapan Sol Parti Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Cansu Özdemir şunları söyledi: “Bu grubun kim olduğunu bilmiyoruz. Birden ortaya çıktı ve içerisinde ciddi anlamda problemli gruplar yer alıyor. Biz Sol Parti olarak Hamburg hükümetine şunları sorduk:

* AYTK nasıl bir oluşumdur?

* AYTK’nın Türk konsoloslukları ile arasında ne gibi bir etkileşim var?

* AYTK gibi aşırı sağcı ve bir grubun bu şekilde örgütlenmesine neden izin verildi?

* AYTK ile birlikte eylemlerde hareket eden bazı çeteler bulunuyor. Bu konu hakkında hakkında Hamburg eyalet hükümeti ne yapmayı planlıyor?” 

Verilen soru önergesine önümüzdeki hafta cevap verilmesini beklediklerini söyleyen Özdemir, konunun takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir