Perşembe , 1 Aralık 2022

Ayşe Demir : NSU cinayetleri Almanya için bir yüzkarasıdır

TBB-üye derneği Sivaslı Canlar „Offenes Neukölln“ etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği iki toplantı ile çok kültürlü bir Neukölln ve ırkçılığa karşı direncini ortaya koydu.

Toplantının açılışını ve moderatörlüğünü Sivaslı Canlar derneğinin Başkanı Cemal Boyraz yaptı.

İlk toplantıda TBB sözcüleri Ayşe Demir ve İlker Duyan ırkçılık, sağpopülizm ve NSU konularında birer konuşma yaptılar.

Ayşe Demir konuşmasında ırkçılığa karşı açık tavır belirterek “ırkçılık bir görüş değil, bir cürümdür” dedi. Demir bu bağlamda TBB’nin zamanında Thilo Sarrazin’in ırkçı konuşmalarına karşı Birleşmiş Milletler Irkçılıkla Mücadele Komisyonuna (CERD) yaptığı ve olumlu sonuçlanan başvuruya değindi. Demir’in konuşmasının ağırlık noktasını NSU cinayetleri ve buradan hareketle TBB’nin geliştirdiği ırkçılıkla mücadele istemleri oluşturdu.
Sarrazin olayının ırkçı ve aşırı sağ idelojilerin toplumun ortasına doğru gelişmiş olduğunun göstergesi olduğuna değinen Demir AfD adlı partinin giderek güçlenmesinin bunun korkutucu bir örneği olduğunuu söyledi. Demir bu nedenle kamu oyunda ırkçı söylemlere hiçbir şekilde hoşgörü gösterilmemesi gereğini savundu ve bundan dolayı ırkçılığı daha az “tehlikeli” gösteren “yabancı düşmanlığı” gibi kavramların kullanılmamasını istedi.

İlker Duyan konuşmasında Federal Parlamentodaki 1. ve 2. NSU araştırma komisyonlarının çalışmalarını karşılaştırdı ve belgelerle komisyonlarda tanık olarak dinlenen güvenlik örgütleri görevlileriin ifadelerinin inandırıcılığını sorguladı. NSU üçlüsünün etrafının gizli servis elemanları ile kuşatılmış olduğunu ve böylelikle gerekli bilgi aktarımının önlenmiş ve hala önlenmekte olduğunu vurgulayan Duyan, bir çok sorunun yanıtsız kaldığını ve bu nedenle tüm perde arkasının ortaya çıkmış olmasından söz edilemeyeceğini söyledi. TBB’nin bu nedenle yeni dönemde de bir parlamento araştırma komisyonu kurulmasını talep ettiğini belirten Duyan özellikle sağ terörizm ile gizli servislerin bağlantılarının açığa çıkarılmasını talep etti. Yapısal ırkçılığa da değinin Duyan, TBB’nin Federal Adalet Bakanı Maas’a yönelttiği, Federal Başsavcıya NSU davasını genişletmesi yönünde talimat vermesi talebinin rededidiğini vurguladı.

Demir ve Duyan konuşmalarının sonunda Federal Şansölye Angela Merkel’in “NSU cinayetleri Almanya için bir yüzkarasıdır” sözlerini anımsatarak “NSU cineyetlerinin aydınlatılmasındaki isteksizlik de ek bir yüzkarasıdır” dediler ve konunun gelecekte gündemde kalması gerektiğini vurguladılar.

İkinci etkinlikte Sivaslı Canlar Korosu Anadolu türküleri ile dünyaya açık, çok kültürlkü bir yaşamdan kesitler sundular.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.