Pazar , 26 Mart 2023

Ayşe Demir: Avrupa’da esen sağ rüzgarlardan Almanya’da etkileniyor

Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) 14 Eylül perşeme günü ikinci seçim toplantısını göçmen kökenli adaylarla düzenledi.

Tiyatromda gerçekleşen ve TBB Yönetim Kurulu söczülerinden Ayşe Demir’in açılış konuşması yaptığı ve TBB Yönetim Kurulu üyesi Safter Çınar’ın yönettiği açık oturuma Timur Husein (Hristiyan Demokrat Parti/CDU), Cansel Kiziltepe (Sosyal Demokrat Parti/SPD), Hakan Taş (Sol Parti/Die Linke) ve Canan Bayram (Yeşiller/Bündnis 90 Die Grünen) katıldı.

Ayşe Demir konuşmasında Avrupa’da esen sağ rüzgarlardan Almanya’nın da etkilendiğini, müslüman, mülteci ve göçmen karşıtı sağcı AfD partisinin 24 Eylül’de yapılacak Federal Almanya seçimlerinde parlamentoya girmesinin kesin göründüğüne dikkat çekti.

Bu bağlamda seçime katılmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Ayşe Demir, seçime yüksek katılımın AfD’nin parlamentodaki gücünü azalatacağının altını çizdi.

CDU adayı Timur Hüsein Angela Merkel başbakanlığındaki CDU-SPD koalisyonu döneminde işsizliğin önemli ölçüde azaldığını, devletin artık borç yapmak zorunda kalmadığını belirtti.

SPD adayı Cansel Kızıltepe partisinin baskısı ile saate 8,50 € asgari ücretin yasalaştığını, Almanya’da doğan çocuklara uygulanan opsiyon modelinin kapsamının daraltılarak bu çocuklara yaşam boyu çifte vatandaşlık sağlandığını belirtti.

Sol Parti adayı Hakan Taş asgari ücretin 12,00 € olması ve devletin her kişiye ayda 1050,00 € gelir garantisi vermesini savundu.

Yeşiller adayı Canan Bayram bakım sigortasının güçlendirilmesi ve süratle sosyal konut inşa edilmesi konuları üstünde durdu.

 

Bu açıklamalarla tamamlanan birinci bölümün sonunda adaylar izleyicilerin soru ve eleştirilerinin ardından tekrar söz aldılar. CDU adayı Hüsein, partisinin yabancılara yerel seçim hakkına ve çifte vatandaşlığa karşı olduğunu belirtti. SPD adayı Kızıltepe yerel seçim hakkını ve çifte vatandaşlığı savundu ve kendisinin Federal Parlamentoda gerek Oturum Yasasında gerekse sınır dışı edilmelerin kolaylaştırılmasına, gerekse mültecilere yönelik uygulamaların sertleştirilmesine karşı oy kullanmış olduğunu vurguladı. Sol Parti adayı Taş Almanya’nın her türlü silah ihracatını durmasını, Avrupa Birliğinin sosyal politikalara ağırlık vermesini istedi. Yeşiller adayı Bayram NSU cinayetlerinin tam olarak aydınlatılması için bir parlamento araştırma komisyonu yerine zamanında İngiltere de olduğu gibi uzmanlardan oluşan tarafsız bir komisyon kurulmasını savundu.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir