Aykırı İşler Tiyatrosu ”Aykırı hayatlar”ı sahneledi

Hamburg Aykırı İşler Tiyatrosu tarafından, Friedrich Dürrenmatt’ın ‘Fizikçiler’ eserinden yola çıkarak derlenen ”Aykırı Hayatlar” oynu sahnelendi.

aykırı2

Mustafa Akpolat / Haber/ Yorum

Aykırı İşler Tiyatrosu kurucusu ve oyuncusu Bülent Taş’ın yazdığı ve yönetmenliğini Mahmut Canbay’ın yaptığı ”Aykırı Hayatlar”, 17-18-19 Mart tarihlerinde Amandastr. 58 adresinden bulunan Mut Tiyatrosunda sahnelendi. Friedrich Dürrenmatt’ın ”Fizikciler” oynundan esinlenerek sahneye taşınan trajedi komedi dram niteliğindeki oyunda, biliminsanlarının sorumlulukları gereği neler yapabildiklerini, dünya’yı değiştirebilecek bir keşifte bulunan bir fizikçinin kendi kariyeri ve ailesi pahasına buluşunu açıklamamasıyla anlatılır. Oyunda, ana karakterler bir özel Psikiyatri Kliniğine  yatan üç fizikçidir. İçlerinden biri dünyanın yok olmasına neden olabilecek önemde bir buluş yapmıştır. Oyunun ana sorgusu bilimin sorumluluğu üzerinedir.
Aslından güldürürken düşündürmek amaçlı yazılmış bir oyundur. Biliminsanları ve politik güçler dünyanın sonunu getirirmi, biliminsanı, bilimini saklamak suretiyle bu sorunu ne kadar ortadan kaldırır, yoksa sadece kendini mi kurtarır, bu davranışın sorgulandığı oyunda ironik bir şekilde cevap aranmaktadır.

Ağır ve bir biri içine geçmiş değişik konu ve karakterlerin sahneye taşıma cesareti acısından düşünüldüğünde, oyunda anlatılmak istenenler kadar delice bir cesaretin ürünü mü yoksa dahiliğin deliliğimi tam karar veremedim ama böylesine ağır bir oyunu Türkçeye uyarlayarak sahneye taşımak ciddi bir emek gerektirdiği açık. Dürrenmatt’ın orjinal oyununu bilmediğim için bir kıyaslama şansım zaten yok . Ancak okuduğum kadarıyla Dürrenmatt’ın eserinde ana tema olan bilimin, insanların ve dünyanın gelişmesinde motor rolü işlevinin yanı sıra, kötü bir siyasetin esiri haline geldiğinde savaşlar ve tüm insanlığı yok edecek felaketlere neden olabilecek tehlike haline gelebileceği mizahi bir dille anlatan oyunda iyilik ve kötülük, dehalık ve delilik sınırları kayboluyor. Oyunda gözüme çarpan, Kemal Doğan’ın oyunculuk yeteneğinin tesadüfen teşfedilmesi olmasının bir kazanım olduğunu ve 2-3 dakika içinde parmaklarıyla Yunan Mitolojisinde en güçlü tanrısı olarak bilinen Zeus’u portresini çizen resam Behçet Tikit ayrı bir renk katarken, tüm oyuncuların oyunculuk eğitimine devam etmesi gerektiği düşüncesindeyim. Oyunun yazarı yönetmeni ve oyuncuların performansı ile ilgili elbeteki farklı düşünceler olacaktır ama sonuçta gönüllülük ve özverinin ürünü olan oyun güzel bir çalışma olarak izlenmesi ve desteklenemsi gerektiğine inanıyorum.

Aykırı1

Yönetmen Mahmut Canbay’ın bilinen tiyatro ve sahne tasarım anlayışının dışından farklı bir konseple sahnelenen yedi perdelik oyun, iki kat şeklinde tasarlanmış sahnede, oyuncuların kıyafetlerini değiştirdiği açık kulisin yanı sıra ışık efektleriyle düşsel alana çekerek başlayan oyun ilgiyle izlendi. Yaklaşık 10 yıldır Amandastr. 58 adresinden tiyatro çalışmalarını sürdüren Mut Tiyatrosu yöneticisi ve oyun Yönetmen Mahmut Canbay, 30 yıllık tiyatro çalışmalarında ilk defa Türkçe bir oyun ‘Aykırı Hayatlar’la bir tecrübe edindiğini, oyunda rol alan oyuncuların daha önce bir deneyim ve tecrübesi olmamasına rağmen keyifli ve güzel bir çalışmayı seyirciyle başarılı bir şekilde buluşturmanın keyfini yaşadığını ifade etti.

Oyunda, Kemal Doğan, Aynur Canbay Yücel, Behçet Tikit, Zeynep Sönmez, Bülent Taş, Filiz Köylüoğlu, Gürsel Yıldırım, Özgül Karık, Nuhmettin Karagül, Gülsen Aykurt ve Mehmet Tüm rol aldılar.

Oyundan kareler:>>

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.