Perşembe , 9 Şubat 2023

Aydınlardan yeni bildiri: Erdoğan rejimi Türkiye’yi felakete götürüyor

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi öncülüğünde 70’e yakın aydın, gazeteci ve aktivist 7 maddelik bir bildiri yayınlayarak “Erdoğan rejimi Türkiye’yi felakete götürüyor. Buna boyun eğemeyiz, eğmeyeceğiz” dedi.

RTE1
İçlerinde Hasan Cemal, Oya Baydar, Aydın Engin gibi isimlerin de yer aldığı 70’e yakın aydın bir bildiri yayınlayarak, İMC TV’nin Türksat uydusundan çıkarılmasına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’e tahliye yolu açan Anayasa Mahkemesi kararına yönelik “Karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözlere tepki gösterdiler.

Aydınlar bunların yanı sıra, sosyal medya üzerinde denetimi ve sansürü yaygınlaştıracağı öne sürülen ‘sosyal medya anayasası’na, Suriye politikasından, TSK mensuplarına soruşturma açılmasının önünü tıkayacak yasa tasarısına kadar son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin ‘’Başkanlık rejimi gelirse bütün bunlar Anayasa ve yasalara uygun hale gelecek” değerlendirmesinde bulundular.

T24’ün haberine göre, imzacılar sembolik bir adım olarak herkesi İMC TV izlemeye çağırdı.

Aydın, gazeteci ve aktivistlerin bildirisi şöyle:

Erdoğan Rejimi Türkiye’yi Felakete Götürüyor

1) Doğru haber isteyenler havuz medyasına mahkum ediliyor. Bunun yöntemi, Türksat ve Digitürk gibi kuruluşlara emir gönderip Samanyolu ve İMC gibi onlarca ekranı karartmak.

2) Hedef seçilenlerin özel şirket ve bankaları iflasa sürükleniyor. Bunun yöntemi, kayyum atamak. Bu şimdi de muhalif belediyelere uygulanacak.

‘MUHALİF GAZETECİ YAŞATILMIYOR’

3) Muhalif gazeteci yaşatılmıyor. Bunun yöntemleri; her yazısına dava açmak, telefonlarını dinlemek, gözaltına almak, terör örgütü propagandası ve casuslukla suçlamak, Sulh Ceza hakimlerine tutuklatıp AYM müdahale edene kadar en az 3 ay yatırmak. Tahliye edilen gazeteciler de “Ben gidiyorum, ortalık çalkalanabilir” sözleriyle yandaşlar için hedef gösteriliyor.

4) HSYK cenderesi altında oradan oraya sürgün edilen Yargı, son olarak “AYM kararına uymuyorum, saygı da duymuyorum” sözleriyle sarsıldı.

‘TAMAMEN İFLAS ETMİŞ SURİYE POLİTİKASI’

5) İnsanlar sosyal medyaya elini süremez hale getirildi. Bunun yöntemi ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ten tazminat davaları açmak, tutuklatmak. Şimdi de işi kökünden halletmek için ‘Sosyal Medya Anayasası’ hazırlanıyor.

6) Tamamen iflas etmiş Suriye politikası Türkiye’nin tüm dünyada aşağılanmasına sebep olduğu gibi, iç politikada kutuplaşma için kullanılıyor.

‘SEHİRLER TANK VE TOP ATEŞİYLE YIKILIYOR’

7) Kürt meselesini ‘çözmek’ için inanılmaz yöntemler icat ediliyor: Şehirler tank ve top ateşiyle yıkılıyor.Operasyonlarda işkence ve kötü muameleyle suçlanan er ve subaylar hakkında başbakan ve milli savunma bakanının izni olmadan soruşturma bile açılamayacak; polis zaten bu ayrıcalıktan yararlanmakta. Güvenlik güçleri ‘duvar ötesi görüntüleme cihazları’yla donatılacak ve ‘görünmez kılan hayalet boya’yla boyanacak…

Başkanlık rejimi gelirse bütün bunlar Anayasa ve yasalara ‘uygun’ hale gelecek…

Erdoğan Rejimi ülkeyi gittikçe felakete götürüyor. Buna boyun eğemeyiz, eğmeyeceğiz!

Şu anda, sembolik bir adım olarak herkesi IMC televizyonu izlemeye çağırıyoruz.

(Sputnik)

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.