Cuma , 2 Aralık 2022

Aydınlardan Darbe Sonrası Hak ve Özgürlükler Vurgusu

Aralarında Fikret İlkiz, Ayşegül Altınay, Ahmet Şık, Binnaz Toprak, Ümit Kıvanç’ın da bulunduğu gazeteci, yazar ve akademisyenler, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gelişmelerle ilgili bir bildiri kaleme aldı.

Hask ve özgürlükler_1

Anayasal hakların askıya alınmasına derhal son verilmesi çağrısında bulunan aydınlar, işkence ve kötü muameleye hiçbir zaman izin verilmemesi gerektiğini belirttiler.

Ergenekon davası sürecinde de benzer kaygıları dile getirdiklerini hatırlatan aydınlar, bildiride şu ifadelere yer verdi:

“Geniş mutabakat”

“Ülkemiz,  yüzlerce yurttaşımızın ölümüne yol açmış ağır bir darbe girişimi yaşadı.

“Suçluların hak ettikleri şekilde cezalandırılmaları, devlet içinde örgütlenmelerin önlenmesi, böyle bir felaketin bir daha yaşanmaması için etkili tedbirlerin alınması gerektiği konusunda geniş bir toplumsal mutabakat var.

“Anayasal hakların askıya alınmasına son verilmeli”

“Bu durum, yasal süreçler sırasında hukuk norm ve kurallarının titizlikle korunmasını her zamankinden daha önemli bir hale getirmiş bulunuyor.

“OHAL yetkileri darbenin failleri ve planlayıcılarını ortaya çıkarmak ve adalete teslim etmek dışında bir amaç için kullanılmamalı, biran önce temel anayasal hakların askıya alınmasına son verilmelidir.

“Uygulamalar endişe veriyor”

“Üniversite, dernek, vakıf, sendika ve yayın organlarının mahkeme kararı olmadan kapatılmaları ve mal varlıklarına el konması, yaygın işten çıkarmalar, kalıcı mağduriyet yaratan endişe verici uygulamalardır.

İşkence ve kötü muamele

“Basında çıkan, anayasal suç teşkil eden darb ve onur kırıcı davranış işareti görüntüler araştırılmalı, işkence ve kötü muameleye hiçbir şartta izin verilmemelidir.

“Darbeye teşebbüs etmeyenler gözaltına alınamaz”

“Gazetecilerin, yazarların, akademisyenlerin, Fetullah Gülen yanlısı medya organlarında çalışmış ya da yazı yazmış olmaları, onların darbe teşebbüsü ile bağlantılı olduklarının işareti olamaz, gözaltına alınmaları için gerekçe teşkil etmez.

“Gözaltına alınanlar arasında demokrasi dışı anlayışlara ve uygulamalara karşı yazdıkları ile tanınan düşünce insanlarının bulunması, yasal süreçlerin yürütülmesiyle ilgili endişelerimizi arttırmaktadır.

“Darbe teşebbüsüne karıştıklarını gösteren maddi kanıtlar yoksa gözaltına alınan insanların, gazetecilerin, yazarların, akademisyelerin, bir an önce serbest bırakılmalarını acil bir zorunluluk olarak görüyoruz.

“Ergenekon’da da benzer kaygıları ifade ettik”

“Daha önce Ergenekon davası sırasında da benzer kaygılarımızı ifade etmiş, sağlam kanıt olmadan yapılan uzun süreli tutuklamalarla ilgili eleştirilerimizi dile getirmiştik.

“Bugün de Türkiye’nin eksiksiz bir demokrasi haline gelebilmesinin, ancak yargının çağdaş hukuk norm ve kurallarına bağlı olarak işlemesi ile mümkün olacağını vurguluyoruz.”

İmzacılar

Ahmet İnsel, Ahmet Şık, Akın Atalay, Aydın Selcen, Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Baskın Oran, Burhan Şenatalar, Binnaz Toprak, Doğan Bermek, Erdoğan Aydın, Eşber Yağmurdereli, Ezgi Başaran, Fikret İlkiz, Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Haluk İnanıcı, Hakan Altınay, Hülya Gülbahar, Hüsnü Öndül, İbrahim Kaboğlu, Kadri Gürsel, Koray Çalışkan, Mehmet Güleryüz, Nesrin Nas, Orhan Silier, Osman Kavala, Oya Baydar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Rıza Türmen, Şanar Yurdatapan, Tahsin Yeşildere, Temel İskit, Ümit Kıvanç (EKN)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.