Perşembe , 1 Aralık 2022

( Avrupa’dan Türkiye’ye ) Eğil Alnından Yetmez Gerdanından Öpeyim

Nevin SEVÜK

Avrupa Birliği (AB) hamisi, mentoru Almanya Başbakanı Merkel, dün bugünkü AB Zirvesi öncesi Türkiye hakkında açıklamalarda bulundu. Bir anlamda dünden bugünü hazırlayıp dizayn etti. AB’nin Türkiye konusundaki suskunluğunun onları bir yere götüremeyeceğini söyleyen Merkel, Türkiye ile işbirliğinin önemini ve nedenlerini vurgularken birliğe üye müttefik ülkelerin Türkiye’ye verilecek kararda izleyecekleri yolu çizdi.
Birliğin refahını tehdit eden Kuzey Afrika, Suriye ve Ukrayna yönünden esen tehditkar rüzgarlara karşı ‘komşu’ ülkelerle iyi geçinmek zaruridir dedi. Bu bağlamda gerek konumu, gerek nüfus yoğunluğu, hele hele bir NATO üyesi olması itibariyle Türkiye’yi bu komşu ülkeler içinde en önemlisi olarak telaffuz etti.
Angela Merkel Alman Federal Meclisi’ndeki konuşmasını, ülkedeki insan hakları ihlalleri dolaysıyla ‘derin endişeler’ içinde olduğunu, Türkiye’den gerekli hukuk devleti standartlara uymasını beklediklerini dile getirerek bitirdi.

Ve bugün nihayet AB üye ülkelerin liderleri video konferans yoluyla biraraya geldiler. Zirvede birçok konunun yanında Türkiye ile ilgili ilişkiler de masaya yatırıldı ve beklenen o ‘çok çok’ önem arz eden nihai sonuç bildirgesi açıklandı.
İki sayfalık metinde Türkiye’ye 5. yılını dolduran Mülteci Anlaşması gereği gösterdiği tutarlılık ve kararlılıktan dolayı övgüler üstüne övgüler yapıldı ve anlaşmayı yenileme kararı alındı. Türkiye’ye sadece bundan dolayı rozet takılmadı. Bir diğeri, Türkiye’nin ani bir u dönüşü ile Doğu Akdeniz’de izlediği yeni stratejiye.
Bilindiği gibi Türkiye beklenmedik bir kararla Doğu Akdeniz’deki sismik araştırma gemilerini geri çekmiş, bununla kalmayarak üstelik Ankara Merkel’in arabuluculuğunda Atina ile dialog sürecine girmişti. Zirvenin açıklanan kararında Türkiye’nin bu hareketi, bölgedeki gerilimi düşürdü denilerek defalarca övüldü.

AB Türkiye’nin bu akl-ı selim kararlarına karşılık, Nisan 2021 sonu itibarıyla Birleşmiş Milletler sekreterinin girişimi ile başlatılacak müzakerelerde Gümrük Birliği Anlaşması’nın alanını genişletme taahhüdünde bulundu.
Bugün-yarın yandaş medya tarafından şişirilip şişirilip servis edilecek olan ise asıl Türkiye verilen bu emzik. Yalnız durum ikinci dereceden çok bilinmeyenli bir denklem. Sözkonusu anlaşmanın mahiyeti, alanı, genişliği ne olursa olsun Türkiye her halükarda arafta kalacak. Zira Türkiye önüne konulacak böyle bir anlaşmayı AB’ye üye bütün ülkelerle imzalamak zorunluluğunda olacak ki, bu ülkelerden biri de birliğe üye Kıbrıs Rum kesimi. İmzayı atması durumunda Türkiye, uluslararası alanda Rum kesimini resmen ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ olarak tanımış olacak.

Ve Türkiyeliyi ilgilendiren diğer konular:
Vize muafiyeti
Üyelik müzakereleri
İnsan hakları ihlalleri
İstanbul Sözleşmesi
HDP’yi kapatma davası
Peşi sıra esir alınan aydınlar, siyasetçiler, gazeteciler
Bunları görüşmeye zamanları kalmadığı için,

Başka bahara denildi…

 

About Nevin Sevük

Check Also

“KÖTÜLÜKTEN ERDEM ÇIKARMAYIN”

Nevin SEVÜK  03.03.2022 Perşembe günü Hamburg’da savaşa karşı iki çağrı yapıldı: Birincisinin söylemi, “Silahlar derhal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.