Cumartesi , 25 Mart 2023

Avrupa’da on binlerce kişi Şengal’daki Ezidi katliamını protesto etti

İslamı terör ve vahşet örgütü IŞİD’in, Ezidilere karşı başlattığı insanlık dışı saldırısı ve katliamı tüm Avrupa’da protesto edildi. Şengal’daki onbinlerce kişinin ölüm kalım mücadelesi verdiği açıklanarak BM ve İnsan Hakları Kuruluşları’nın acil müdahale etmesi istendi.

Haber Merkezi
Avrupa’nın onlarca kentinde islami vahşet örgütü IŞİD’in terörü protesto edildi. Aralarında Hamburg, Frankfurt, Nürnberg, Viyana, Paris, Nantes, Innsbruck, ve Uppsala’nın da bulunduğu birçok yerde, islami terör örgütü IŞİD ile ona destek veren güç ve ülkleler taşınan pankartlarda ve yapılan konuşmalarda lanetlendi.

9 Ağustos Cumartesi günü Hamburg Altona Tren istasyonunda başlayan ve Strenschanze Tren istasyonuna kadar devam ederek bir mitingle bitirilen ve değişik ulus ve inanclardan yaklaşık 3 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen yürüyüşte, ISID tereör çetelerinin Kuzey ırakta gerçekleştirdiği katliamlar lanetlenerek protesto edildi.

Düzenlenen yürüyüşe katılan, Ezidi, Süryani, Alevi, Arap, Kürt, Türk, Alman ve değişik ulus ve inançlardan insanlar, Emperyalizmin kuklasi Katar, Sudi Arabistan ve Akp destekli, islam adına katliam yapan İSİD terörist çetelerin katliamlarını protesto ederek tepkilerini Hamburg sokaklarında yankılandırdılar.

Yürüyüşte, Ezidilerin, Süryanilerin Kürtlerin, Alevilerin ve Hamburg Demokratik güçbirliği Platformunun adına, yapılan konuşların yanı sıra, Avrupa Demokratik müslümanlar birligi adına Najib Karım, Hamburg parlamentosu milletvekilleri Ali Şimşek ve Cansu Özdemir’de birer konuşma yaparak İSİD terörünü kınadılar.

Birçok şehirde yapılan gösteri ve mitinglerde ilk kez biraraya gelen çeşitli inançlardan ve halklardan on binlerce kişi, omuz omuz Şengal’daki yaşanan vahşeti nefretle potesto ettiler. Ezidi, Süryani-Asuri kuruluşlarıyla Kürtlerin öncülük ettiği gösterilere, Alevilerin yanında çeşitli sol, sosyal demokrat, komünist ve yeşiller parti yetkilileriyle, üyeleri katılarak destek sundular. Şehrin en merkezi yerlerinde yapılan gösterilerde Şengal ve Mahmur’daki insanlık dışı dramı lanetlediler. ‘Ezidi halkı yalnız değildir’, ‘IŞİD terörünü lanetliyoruz” “Avrupa, Amerika ve BM niçin susuyorsunuz”” El Kaide, El Nusra ve IŞİD terörüne son” içerikli döviz ve pankartları taşıdılar.

Gösteride yapılan konuşmalarda on binlerce Ezidi’nin IŞİD terörüne maruz kaldığı açıklanarak, Irak hükümet yetkililerinin Reuters ajansına yaptığı en son bilgiyi paylaştılar. Irak hükümeti, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 500 Ezidi’yi öldürerek toplu mezarlara gömdüğüne dair kanıtlarının bulunduğunu açıkladı.

Irak İnsan Hakları Bakanı’nın yaptığı açıklamada bazı kadın ve çocukların diri diri gömüldüklerine dair kanıtların da bulunduğu ifade edildi. Reuters’a açıklama yapan bakan, Ezidilerin toplu mezarlara gömüldüğünü bunun yanı sıra 300 kadının da esir alındığını söyledi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri, IŞİD tarafından Irak’ın kuzeyindeki Sincar Dağı’nda kuşatma altında olan en az 20 bin Ezidi’nin kaçarak Suriye’ye geldiğini bildirdi. Burada Kürt kuvvetleri tarafından eşlik edilen Ezidilerin güvende olduğu bildirildi. Birleşmiş Milletler verilerine göre bir hafta önce Sincar Dağı’na kaçan Ezidilerin sayısı 50 bin civarında.

NÜRNBERG’DE EZİDİ’LERDEN BARZANİ TARAFTARLARINA TEPKİ

Nürnberg’de Medya Volkshaus’un çağrısı ile IŞİD çetelerinin Şengal’de gerçekleştirdiği katliam ve saldırıları protesto yürüyüşü yapıldı. Jakobsplatz’da başlayan yürüyüş çarşının caddelerinden geçerek tekrar Jakobsplatz’da son buldu.

Yürüyüşün başlaması esnasında bayrak açmak isteyen Barzani ve KDP taraftarlarına Ezidilerden tepki geldi. Bayrak açılmasını engellemek isteyen Ezidiler “satılmışlar” diye bağırarak Barzani taraftarlarına saldırdılar. Ancak bu arbede yürüyüş görevlileri tarafından büyümeden engellendi.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir