Cuma , 2 Aralık 2022

Avrupa’da HDP’yi sahiplenme miting ve yürüyüşleri devam ediyor

AKP faşizminin Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş başkanları ve milletvekilleri şahsında devam ettirdiği soykırım operasyonlarına karşı Avrupa’nın birçok ülkesinde on binlerce kişi eylemdeydi. Paris, Köln, Hamburg, Berlin başta olmak üzere on binlerce kişinin eylemde olduğu kentlerin haricinde dün ayrıca Zürih, Madrid, Pisa, Graz, Salzburg ve Den Haag kentlerde on binlerce kişi daha eylemdeydi.

hamburg_hdp-destek-eylemleri

HABER MERKEZİ – ANF

ZÜRİH’TE 10 BİN KİŞİ AKP FAŞİZMİNE KARŞI YÜRÜDÜ

İsviçre’nin Zürih kentinde binlerce Kürdistanlı, sol sosyalist ve İsviçreli siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla yürüyüş ve miting düzenlendi.

10 bin kişinin katıldığı yürüyüşe İsviçre İşçi Partisi, Medico International, Yeşiller Partisi, Alternatif Liste, Hak-İsviçre, feminist kadın kurumları Kasama, Aufbau (Komünist anarşistler) İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu, MLKP, DİDİF, ADHK, SKYP, Partizan, Goran, İ-KDP, YNK, HBDH, İsviçre Kadın Hareketi, Dem-Kurd, Gençlik Hareketi ve birçok sivil toplum kuruluşu katılım gösterdi.

‘Diktatör Erdoğan’, ‘Faşist AKP’ sloganlarının damga vurduğu yürüyüşte Türk faşistleriyle Kürt gençleri arasında bir süre gerginlik yaşandı.

Miting boyunca yapılan bütün konuşmalarda, Erdoğan faşizmine karşı başta Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası kuruluşların Türkiye’ye yaptırım uygulaması istendi.

Kürtlerin ve dostlarının yoğun öfkesinin yandığı yürüyüş sonrasında bir de miting düzenlendi. Mitingde farklı kurum temsilcileri adına konuşmalar yapıldı.

HDP’ye yönelik operasyon ve son dönemlerdeki katliamlara ilişkin bilgilendirme amaçlı bildirilerin de dağıtıldığı miting, kesintisiz direniş çağrılarıyla son buldu.

HAMBURG

Almanya’nın Hamburg kentinde, binlerce kişi Kobanê direnişi şahsında Kürdistan devrimini selamlamak için sokaklara çıktı.

Geniş bir platform tarafından düzenlenen eylemde, Almanya hükümeti insanlık adına AKP faşizmine karşı tutum alması çağrılırken, PKK yasağının kaldırılması istendi.

1 Kasım Dünya Kobanê Günü vesilesiyle Hamburg’da gerçekleştirilen etkinlik dizisi kapsamında düzenlenen yürüyüş, Gaensemarkt’tan başlayarak Sternschanze semtine kadar sürdü. Holstenglacis cezaevinde önünde Kürt siyasetçileri Bedrettin Kavak ve Hasan Dutar selamlayan kitle, Rote Flora merkezinden geçerken binanın damından açılan dev PKK bayrağıyla karşılandı. Coşkulu geçen yürüyüşün sonunda, HDP Eş genel başkanları, milletvekilleri ve yöneticilerinin tutuklanması protesto edilerek, AKP faşizmine karşı kesintisiz eylemlerin devam edilmesi duyuruldu.  6 Kasım pazar günü  saat 16’da Hamburg Parlamentosu önünde başlayacak olan bir yürüşün duyurusu yapıldı

MADRİD

İspanya’nın başkenti Madrid’de Rojava ve Kürt Halkıyla Dayanışma Komitesi’nin çağrısıyla Türk Konsolosluğu’nun önüne kadar yürüyen İspanyol solcular ve Kürtler, HDP’ye yönelik hukuksuzluğu protesto etti.

Yüz civarında İspanyol ve Kürdün katıldığı eylemde kitle Konsolosluk binasına kadar yürürken, polis kitlenin binasına yaklaşmasına izin vermedi. Sık sık ‘Biji HDP’, ‘Biji PKK’, ‘Kahrolsun Kerdoğan’ gibi sloganların atıldığı eylemde yapılan konuşmada, Demirtaş ve Yüksekdağ’la birlikte milltevekillerinin rehin alınması sert bir dille kınandı.

Açıklamada şöyle denildi: “Kürtler, kendi iradelerini zalim diktatör Erdoğan’ın kaderine ve faşistçe kararına teslim etmeyecektir. Kürt halkı bu hukuksuz ve ırkçı dikta darbe girişimini boşa çıkaracak örgütlülüğe, önderliğe ve hem de fedakar gerilla ordusu PKK’ye sahiptir. Bu bile tek başına bizler için gurur kaynağıdır ve diktatör Kerdoğan’ın ırkçı amaçlarını kursağında bırakacaktır. Halkımıza çağrımız, bu alçak tek adam sistemine boyun eğmememizdir.”

Türk Konsolosluğu karşısındaki eylemde Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resimleri taşınırken, AKP faşizmini kınayan sloganlar atıldı.

DEN HAAG’DA ÇOK SAYIDA KURUMDAN ORTAK EYLEM

HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 7 HDP milletvekilinin tutuklanması Hollanda’nın Den Haag şehrinde yapılan kitlesel katılımlı bir miting ile protesto edildi.

Den Haag Belediyesi önünde yapılan mitinge çok sayıda parti, kurum temsilcisi ile 2 binin üzerinde kişi katıldı. Miting saat 14:00’de Kürdistan ve dünya devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Mitingi DEM-NED, HTİB, HAKDER, VEKSAV, HTİF, SYKP, HDK-Hollanda ve Hollanda Kürt Kadın Hareketi organize etti.

Mitingde ‘Faşizme geçit yok’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘HDP irademdir, irademe dokunma’ ve ‘PKK halktır halk burada’ sloganları atıldı.

Demokrasi ve halkın iradesinden bahsedenlerin halkın seçilmiş belediye eşbaşkanlarıyla HDP’li eşbaşkanlar ve milletvekillerini gözaltına alarak tutukladığını söyleyen konuşmacılar, tutsakların derhal serbest bırakılmalarını istendi.

GENÇLER PİSA HAVAALANI’NI İŞGAL ETTİ

AKP’nin siyasi soykırım operasyonlarını protesto etmek ve HDP’yi sahiplenmek amacıyla Kürt gençleri İtalya’nın Pisa Havaalanı’nda bir işgal eylemi gerçekleştirdi.

30 kadar Kürt gencinin katıldığı eylemde ‘Terörist Türkiye’, ‘Katil Erdoğan’ sloganları atıldı. Gençler eylemin amaçlarına ilişkin bilgilendirme sonrasında eylemlerine son verdiler.

GRAZ

Avusturya’nın Graz kentinde HDP eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklanması bir yürüyüşle prostesto edildi.

Saat 16:30’da Griesplatz’da başlayan yürüyüşe çok sayıda Kürdistanlı ve dostu katılarak eyleme destek verdi. Sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’ sloganları atılan yürüyüş, şehrin turistik merkezi olan Schlossbergplatz’da son buldu.

Burada yapılan konuşmalarda, HDP’li vekillerin biran önce serbest bırakılması talep edildi. Uluslararası kamuoyundan ve Avrupa devletlerinden de Kürt halkı ile dayanışma içinde olmaları ve tutuklananların derhal serbest bırakılması için diplomatik adımlar atmaları talep edildi.

Eyleme çok sayıda Avusturyalı sivil toplum örgütü ve parti de destek verdi. Avusturya Komünist Partisi, Yeşiller, Sosyalist Gençlik, Funke ve Alevi Derneği temsilcileri birer konuşma yapıp, Kürt halkı ile dayanışma içinde olduklarını ifade etti. Konuşmalarda, başta eş başkanlar olmak üzere tüm siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmaları talep edildi.

Yürüyüş boyunca dağıtılan Almanca bildirilerde son 2 günde HDP’ye dönük yapılan baskılara ve tutuklamalara yer verildi.

Saat 18:00’e kadar süren eylem daha sonra sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

SALZBURG

Avusturya’nın Salzburg kentinde yapılan bir mitingle HDPye yönelik operasyonlar protesto edildi.

Salzburg Hauptbahnhof önünde toplanan 200 kadar kişi, HDP’ye destek amacıyla bir miting düzenledi.

Miting’de yapılan konuşmalarda HDPye yönelik saldırılar sert bir dille kınanırken, tutuklanan tüm siyasetçilerin derhal serbest bırakılması istendi. Avrupa’nın tutumunun eleştirildiği konuşmalarda acilen Türkiye’ye müdahale edilmesi çağrısı yapıldı.

Ellerinde HDP flamaları taşıyan yüzlerce HDPli ve dostları, Almanca ‘Türk ordusu Kürdistan’dan defol’, ‘Terörist Türkiye, Diktatör Erdoğan’, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Faşist Türkiye HDP’den elini çek’ sloganları attı. Eylem boyunca son gelişmelere ilişkin hazırlanan yüzlerce Almanca bildiri de dağıtıldı.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde Kürtler, Toronto Uluslarası Havaalanını işgal ederek, AKP/Saray’ın HDP’ye yönelik gerçekleştirdiği siyasi soykırım operasyonlarını protesto etti.

Yüzlerce Kürdün katıldığı eylemde, sloganlar ve oturma eylemi gerçekleşti. Toronto Kürt Halk Meclisi Eş Başkanı Gürkan Ormangören yaptığı açıklamada, diploması çalışmalarla birlikte, kitlesel eylemlerinin de süreceğini belitti.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra “HDP’den ellerini çek” eylemi düzenlendi. Eyleme katılan binlerce kişi AKP hükümetine tepkisini dile getirdi.

Britanya Demokratik Güç Birliği tarafından düzenlenen eylem BBC televizyonu önünde yapılan konuşmalar ile başladı. Dün akşam saatlerinde Oxford Circus’ta bulunan BBC televizyonu önünde binlerce Kürdistanlı ve Türkiyeliler ile birlikte çok sayıda İngiliz sendikacı ve aktivist toplandı. Burada yapılan mitingde çok sayıda İngiliz sendikacı ve politikacı birer kısa konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda AKP hükümetinin insan hakları ve hukuk ihlalleri konusunda tavan yaptığı ve HDP’ye dönük siyasi soykırım operasyonu ile birlikte ülkeyi bir iç savaşın eşiğine getirdiği ifade edildi.

Yapılan konuşmalardan sonra binlerce kişi yürüyüşe geçti. Polis tarafından yoğun güvenlik önlemleri altında başlayan yürüyüşün başındaki büyük HDP bayrağını Kürdistanlı analar taşıdı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri ile birlikte Kürdistani partilerin bayraklarını taşıyan kitle yürüyüş boyunca ‘HDP’den ellerini çek’, ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Terörist Türk devleti Kürdistan’dan defol’ şeklinde İngilizce sloganlar atıldı. Yürüyüşün amacını anlatan bildiriler dağıtılırken, hafta sonu olmasından kaynaklı çok kalabalık olan kent merkezi yürüyüşe yoğun ilgi gösterdi.

İki saat süren yürüyüşten sonra Trafalgar meydanına varan kitle burada da mini bir miting düzenledi. RMT sendikası, NUT sendikası, Stop The War Coalition, Sosyalist Parti, Britanya Kürt Halk Meclisi, Demokratik Güç Birliği gibi kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda Britanya hükümetine de çağrı yapılarak, yaşanan hukuksuzluk ve siyasi soykırıma sessiz kalmaması istendi.

Çekilen halaylar ile birlikte sona eren eylemden sonra bazı gençler PKK bayrakları ile birlikte her yıl 5 Kasım’da yapılan ‘Milyon Maske’ yürüyüşüne katıldı.

Akşam saatlerinde de 30 kişilik genç bir grup Leicester meydanında Flash Mob tarsi bir eylem yapıldı. Eylemde AKP hükümetinin saldırıları teatral bir şekilde canlandırıldı. Yapılan eylemi etrafta bulunan yüzlerce kişi şaşkın bakışlar arasında izledi.

Dün yine Güney Londra’nın Croydon bölgesinde, Brighton, Reading, Cardiff, Cambridge ve Edinburgh kentlerinde de yüzlerce kişi bir araya gelerek AKP Hükümetinin siyasi soykırım operasyonlarını kınadı.

SAARBRÜCKEN

Almanya’nın Saarbrücken kentinde binlerin katıldığı bir yürüyüş ile HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları protesto edildi. Almanların da yoğun olarak katıldığı yürüyüşte sık sık, “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

Landwehrplatz’dan başlayan yürüyüş Saarbrücken belediyesi önünde ise bir mitinge dönüştü.

Mitingde açılış konuşması ise Demokratik Toplum Merkezi adına yapıldı. PKK yasağının derhal kaldırılması gerektiği dile getirilen konuşmada, bir yandan Türkiye’nin kriminalizasyon siyaseti eleştirilirken, diğer yandan ise PKK yasağını ayakta tutarak, Almanya’da faaliyet yürüten Kürt siyasetçilerin terörizm suçu ile tutuklanması, ikiyüzlü bir siyaset olarak tanımlandı.

Sol Parti milletvekili Thomas Lutze de mitingde bir konuşma yaptı. HDP’li eş başkanların ve vekillerin tutuklanmasını kınayan Lutze, “Bu insan haklarına sığmıyor. Türkiye’nin yaptığı deyim yerindeyse ‘devlet terörüdür’. Biz parti olarak, bu teröre karşı sesimizi yükselteceğiz. Avrupa, Rusya ve İran gibi ülkelere karşı insan haklarından dolayı sesini yükseltiyor, ama Türkiye’nin yaptığını görmüyor. Bu çifte standarttır. Türkiye’nin bu vahşetine dur demek gerekiyor” dedi.

Sol Parti Saarland Eyalet Başkanı ise şöyle konuştu: “Alman devletinin yeri Türkiye’nin yanı değil Kürt gençlerinin yanıdır. Alman halkı Kürt kızları ve Kürt erkekleri ile DAİŞ belasına karşı yer almalı. Öcalan’ın yerine Erdoğan hapse atılmalı.”

Alman Komünist Partisi, Antifa Saar, Alman Marksist Leninist Komünist Partisi, Avrupa HDK birer konuşma yaparak HDP ile dayanışmalarını dile getirdiler. Yürüyüş ve miting boyunca bildiriler de dağıtıldı.

ULM

Almanya’nın Ulm kentinde de HDK-Ulm ve Demokratik Güç Birliği-Ulm’un çağrısı ile bir yürüyüş ve miting düzenlendi.

Almanların da yoğun olduğu eyleme yaklaşık bin kişi katıldı. Eylemde bir konuşma yapan Gerhard Schönfeld, Erdoğan’ın neden diktatör olduğunu soranların, Türkiye’de yapılan anti demokratik ve faşizan saldırıları görebileceğini söyledi. Schönfeld, HDP Eş Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını da kınadı.

Avrupa Göçmen Kadın Kurumları adına açıklamayı ise HDK-Ulm Eş Sözcüsü Songül Toprak okudu. Toprak kadınlara, tutuklanan kadın milletvekilleri şahsında sahiplenme ve direnişi büyütme çağrısında bulundu.

MLPD’den Gisela Schwab, milletvekilleri ile dayanışmanın önemine vurgu yaparken, Alman devletin, Erdoğan’a vermiş olduğu desteği protesto etti.

Konuşmalardan sonra kitle, “Terörist Erdoğan”, “Katil Erdoğan”, “HDP halktır, halk burada” sloganları eşliğinde kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kitle, tutuklanan HDP’li vekillerin ve eş başkanların fotoğraflarının olduğu ve “Milletvekillerine özgürlük” yazılı bir pankart da taşıdı.

Yürüyüşe Linke Parti, MLPD, DİDF, ATİF, AGİF, ADHK, PYD, SKB ve SYKP flamalarıyla katıldı.

Eylem, her gün akşam saat 18.00’da direnişteyiz sloganı ile kent merkezinde yapılacak etkinliğe katılım çağrısı ile sona erdi.

DRESDEN

Almanya’nın Dresden kentinde de Demokratik Toplum Merkezi Meclisi ve Dresden Uta Kadın Meclisi’nin çağrısı ile bugün bir yürüyüş düzenlendi.

Pragerstrasse’de başlayan yürüyüş Alauen Park’a kadar sürdü. Sloganların atıldığı yürüyüş boyunca bildiriler de dağıtıldı.

Almanların da yoğun katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, “Kürt halkını yalnız bırakmayacağız” mesajı verildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda Amed Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı ile HDP’li Eş Başkanlar ile milletvekillerinin tutuklanmasının kınandı.

Eylem, “Hepimiz HDP’liyiz”, “Biji berxwedana HDP”, “Direne direne kazanacağız”, “Kahrolsun faşizm”, “Kahrolsun AKP”, “Be Serok jiyan na be” sloganları ile sona erdi.

STUTTGART

Almanya’nın Stuttgart kentine de HDP taraftarları ve Kürtler merkez tren garının karşısında bir araya gelerek miting düzenlendi.

“Katil Erdoğan”, “Diktatör Erdoğan”, “HDP halktır halk burada”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarının atıldığı eyleme çevredekiler de alkış ile destek verdi.

Mitingde Stuttgart HDK-A adına Aynur Karakaya’nın bir konuşma yaptı. Karakaya “Eylemlere an itibariyle en acil ihtiyaç var. Başta meclislerimiz, ulusal demokratik Kürt kurumları, inanç birlikleri, kadınlar ve gençler öncülüğünde dün geceden bu yana geliştirdiğimiz eylemlerimizi ara vermeden, etkili şekilde faşizmi yenerek özgürlük ve demokrasinin zaferini ilan edene denk mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

MESCHEDE

Almanya’nın Meschede kentinde de DKTM ve Arjin Kadın Meclisi öncülüğünde bir miting düzenledi. Mitingde yapılan açıklamada AKP’nin imha politikaları kınamdı. Yoğun katılımın olduğu eylemde yüzlerce bildiri dağıtarak kamuoyu bilgilendirildi. Şehir merkezindeki yürüyüş boyunca, atılan sloganlar ve çalınan alkışlarla Türk devleti ve Erdoğan protesto edildi.

BREMEN’DE KÜRTLER VE ALMANLARDAN OLUŞAN BİNLERCE KİŞİ YÜRÜDÜ

Almanya’nın Bremen, Hildesheim ve Hannover kentlerinde bir araya gelen binlerce kişi, AKP / Saray’ın HDP’ye yönelik siyasi soykırım saldırılarını kitlesel bir şekilde protesto etti.

Almanya’nın Bremen eyaletinde yaşayan binlerce Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı bir yürüyüşle HDP’ye yönelik siyasi soykırım operasyonları protesto edildi. Alman halkından çok sayıda kişinin de katıldığı yürüyüşte sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Terörist Erdoğan’ gibi sloganlar atıldı.

Bremen Merkez Tren Garı önünde başlayan yürüyüş esnasında bazı ırkçıların provoke etme girişimleri yaşanırken, faşistler ile Kürt gençleri arasındaki arbedede bazı kişilerin yaralandığı öğrenildi. Eyalet Parlamentosu önüne kadar yürüyen kitleye kent merkezi içinde çok sayıda Almanın da katılarak destek verdiği görüldü.

Parlamento önüne gelindiğinde sayıları binleri bulan Kürdistanlı ve Almanlar tarafından düzenlenen mitingde ‘Katil Erdoğan’, ‘İrademize dokunma’, ‘Sessiz kalma, iradene sahip çık’, ‘Biji Serok Apo’, ‘Susma, sustukça sıra gelecek’ gibi sloganlar atıldı.

Erdoğan faşizmi tarafından zorla alıkonulan HDP’li vekillerin posterlerinin taşındığı mitingde binlerce bildiri dağıtılarak, siyasi soykırıma ilişkin bilgilendirme yapıldı.

Miting esnasında da yine Türk faşistlerin provokasyonu sonucu yaşanan arbedede iki kişi daha yaralandı.

Mitingde konuşan Sol Parti (Die Linke) Milletvekili Sofia Leonidakis, Kürt halkına yönelik anti demokratik saldırılara karşı dayanışma içinde olunacağını vurguladı.

Eğitim Sendikası (GEW) adına konuşan temsilci ise, tutuklamaları kınayarak Türkiye yönetimi üzerinde baskıların arttırılmasına katkı sunacaklarını söyledi.

Mitingde ayrıca YNK Temsilcisi Dr. Ali, PYD Temsilcisi Şerzat Elo, CİK Temsilcisi Melle Eşref, Ceni Kadın Derneği, Bremen Sevê Kadın Derneği, Kürdistan Dayanışma Komitesi, Avrupa Ezidi Federasyonu, Demokratik Aleviler Birliği ve NAV-DEM temsilcileri de birer konuşma yaptılar.

HİLDESHEİM’DA 3 BİN 500 KİŞİ HDP’Yİ SAHİPLENDİ

Hildesheim ve Peine Demokratik Kürt Toplum Merkezi meclislerinin beraber organize ettigi miting ve yürüyüş için Hannover, Hildesheim, Salzgitter, Peine, Braunschweig, Gihforn, Celle ve çevresinden gelen binlerce kişi HDP’yi sahiplendi.

Demokratik Güç Birliği bileşenleri, Die Linke, DIDF, SDS, Antifa Alman Sol Gençliği gibi parti ve hareketlerin destek verdiği yürüyüşe 3 bin 500 kişi katıldı.

Saat 15:00’te Hildesheim Tren Garı önünde toplanan kitle şehir merkezinden Hildesheim Belediyesi’ne kadar yürüdü.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan´nın posterleri, HDP, TEV-DEM, KCK, Ciwanên Azad, YPJ/YPG, PYD, YBŞ, ATİK, Antifa, DIDF bayrakları taşınan eylemde, ‘Bijî Serok Apo’, ‘Bê Serok Jiyan Nabe’, ‘Şehîd Namirin’, ‘İntikam’, ‘Katil Erdoğan’, ‘Faşist AKP’ gibi Almanca, Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı. Eylemde Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezlier (NAV-DEM) tarafından hazırlanan yüzlerce Almanca bildiri de dağıtıldı.

Yapılan yürüyüşün ardından Hildesheim Belediyesi’nin önünde düzenlenen mitingde Die Linke, NAV-DEM ve DIDF adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda, AKP’nin faşist politikaları protesto edilirken, Avrupa Birliği devletlerine yapılan çağrıda, “Artık yeter, bıçak kemiğe dayandı” denildi.

AKP diktasına desteğin kesilmesi istenen konuşmalarda ayrıca, “Şımarttığınız diktatör dünyanın başına bela olacak” vurgusu yapıldı.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde Kürt gençleri spontane bir yürüyüşle HDP milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etti.

AKP-Erdoğan diktatörlüğünün kınayan gençler havayı fişeklerle spontane yürüyüş gerçekleştirerek, 20 dakikalığına yolları trafiğe kapattı. Gençler eylemlerini şehir merkezine kadar sürdürdü.

Hannover’in işlek caddelerinden geçen gençler, HBF’ye kadar yürüdü. Polis bir genci gözaltına aldı.

HBF önünde gençler eylemlerini sloganlarla bitirdi.

RENNES’DE 2 BİN KİŞİ AKP FAŞİZMİNİ PROTESTO ETTİ

Rennes ve çevre kentlerde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, HDP’ye dönük siyasi soykırıma karşı yürüdü.

HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu milletvekillerinin tutuklanması, Batı Fransa’nın Rennes kentinde yapılan kitlesel bir yürüyüş ve mitingle protesto edildi. 2 bin Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı kitlesel yürüyüşe Fransa medyası da takip etti.

AKP faşizminin geldiği noktaya dikkat çeken bildirilerin dağıtıldığı eylem Place Clombier adlı meydanda saat 14:00’te başladı. Sağanak yağmur altında yürüyüşe geçen Kürdistanlılar ve dostları AKP faşizminin onurlu halkların teminatı olan HDP’ye yönelik baskıları ‘Biji Berxwedana HDP’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Biji Serok Apo’ ve ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganları atıldı.

Fransa Komünist Partisi, Maison International, Mouvement de la Paix, Alternatif libertaire, Brötanya Kürt Dostluk Derneği, Brötanya FUAF Alevi Derneği üyeleri de eylemde kendi renkleriyle yer aldılar.

Rennes kent merkezinde yaklaşık 5 kilometre boyunca yürüyen Kürdistanlılar ve dostları Belediye Meydanı’nda yaptıkları açıklamada, AKP faşizmine karşı ortak mücadele mesajı verdiler. Mitingde Fransız, Alevi ve diğer Türkiyeli kurumlar adına yapılan konuşmalarda Kürt halkının onurlu davasında asla taviz verilmeyeceği ve başta Fransa hükümeti olmak üzere AB ülkelerinin AKP faşizmine karşı daha net tavır almaları gerektiği vurgulandı.

HDP’ye dönük siyasi soykırıma karşı Rennes kentindeki Kürdistanlılar ve dostları kesintisiz eylem halinde olacaklarını ve her hafta Çarşamba günleri saat 17’de Belediye Meydanı’nda olacaklarını belirtiler. Protesto eylemi sloganlar ile son buldu.

REIMS

Türk Devleti’nin HDP’ye yönelik rehin alma operasyonları Fransa’nın kuzeydoğusundaki Reims kentinde de protesto edildi.

Reims Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde yapılan yürüyüşe Partizan-Reims, Fransa Komünist Partisi (PCF) ve Fransız Sosyalist Partisi (PS) üyeleri katıldı.

Milletvekili tutuklanmalarını protesto etmek amacıyla Reims Merkez Garı önünde toplanmaya başlayan yüzlerce kişi buradan yürüyüşe geçti. Sık sık ‘İrademe dokunma’, ‘Öcalan’a özgürlük’, ‘HDP onurumuzdur’. ‘Direne direne kazanacağız’ sloganlarının atıldığı yürüyüşe çevredeki Fransızlar da alkışlarıyla destek verdiler.

Yürüyüş sonrasında çarşı merkezinde toplanılırken, Reims DKTM, Partizan , PS, PCF imzalı bildiri metninin okunması ardından eylem sonlandırıldı.

MONTPEILLER

Fransa’nın güneyindeki Montpellier’de de yüzlerce kişi iradesine sahip çıkmak için bir yürüyüş düzenledi.

HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu milletvekillerinin tutuklanması, Fransa’nın Montpellier kentinde yapılan kitlesel bir yürüyüş ve miting ile protesto edildi.

DKTM tarafından organize edilen yürüyüş, yüzlerce Kürdistanlı, Fransız Kürt dostları ve sol hareketlerin üyelerinin katılımıyla saat 15:00’te opera ve kültür merkezi olarak kullanılan Le CORUM önünde başladı.

Yüzlerce kişinin katıldığı yürüyüşte, HDP bayraklarının yanı sıra rehin alınılan HDP eş başkanları ile milletvekillerinin resimleri taşındı. Yürüyüş boyunca ayrıca HDP ile dayanışma amaçlı hazırlanan Fransızca dövizler taşınırken, çevreden geçenlere bildiriler dağıtıldı.

Yürüyüşte sık sık ‘Katil Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’, ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Yaşasın HDP’ sloganları atıldı. Kent merkezinde yapılan yürüyüşten sonra kitle, Comedie Meydanı’na gelerek burada bir miting düzenledi.

Saygı duruşu ile başlayan mitingin açılış konuşmasını yapan DKTM Eşbaşkanı Cevat Güneş, AKP faşizminin amaçlarına asla ulaşamayacağını ve AKP/Saray çetelerine karşı direnişin süreceği mesajı verirken, “AKP’nin baskılarına asla boyun eğmeyeceğiz ve bu baskılar bizi yıldıramayacak” dedi.

Yoğun ilgi çeken miting yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde HDP milletvekillerine dönük gözaltı ve tutuklamalar Türk Konsolosluğu önünde bir mitingle protesto edildi.

HDP bileşenleri ve dost kurumların organize ettiği mitinge Mezopotamya Kültür Derneği, Lyon Alevi Kültür Merkezi, Partizan, Haziran Hareketi, Fransa Genç Komünistler Hareketi, Fransız Sol Cephe (Front de Gauche), Lyon Kürt Dostluk Grubu, Fransa-Kürdistan Dostluk Grubu üyeleri katıldı.

Eyleme katılan parti ve kurumlar adına yapılan konuşmalarda, HDP üzerindeki gözaltı ve tutuklamalara ancak ortak mücadeleyle karşı gelinebileceği mesajı verildi.

Çok sayıda kişinin katıldığı mitingde atılan sloganlarla AKP faşizmi kınandı.

CREIL

Fransa’nın Creil kentinde Merkez Tren Garı önünde Nurhak Anadolu Kültür Evi, Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Atılım ve SKB’nin ortak kitlesel katılımıyla HDP’ye yönelik operasyonları protesto amacıyla bir miting düzenlendi.

Mitingde HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile milletvekillerinin tutuklanmaları ve daha önce OHAL’in fırsat bilinerek çok sayıda öğretmenin ihraç edilmesi kınandı.

Yapılan konuşmalarda baskılar kınanırken, kitle tarafından ‘Katil Erdoğan’, ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Yaşasın devrimci dayanışma’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Yaşasın hakların kardeşliği’ sloganları atıldı.

DKTM adına yapılan konuşmada, “Faşist ve ırkçı bir anlayışla ülkeyi yönetenler, Kürdistan’da verilen mücadeleden korktukları için yurtsever ve devrimcileri yıldırmaya ve sindirmeye çalışıyorlar. Ancak Kürdistan’da yaşayan Kürt, Türk, Alevi ve Sünni tüm halklar ve inançların birliktelik içinde mücadeleye daha da büyük bir direnişle devam edecekler ve de direne direne kazanacaklardır” denildi.

MARSİLYA

Fransa’nın güneyindeki Marsilya kentinde Kürdistanlılar ve dostları tarafından AKP faşizmini kınamak için bir yürüyüş gerçekleştirildi.

Marsilya ve Marignan kentlerinden gelen 3 bini aşkın kişi, Canebier Meydanı’ndan Vieux-Port Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Fransızların da katıldığı yürüyüşte ‘Stop Erdogan’ yazılı dövizler dikkat çekti.

Sık sık ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’ sloganlarının atıldığı yürüyüşte tertip komitesi adına yapılan konuşmada, Avrupa’nın AKP rejiminin diktatöryal politikalarına karşı sessiz kaldığı ve artık bu iki yüzlülüğe son verilmesi gerektiği vurgulandı.

Konuşmalarda, Marsilya ve Marignan’dan gelen Kürdistanlıların baskılara karşı her gün alanlarda olacaklarını duyuruldu.

Hamburg: https://www.facebook.com/pg/G%C3%BCncel-Dergisi-363429786494/photos/?tab=album&album_id=10154783302801495

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.