Cumartesi , 28 Ocak 2023

Avrupa’da “Hayır Platformu” Kuruldu…

Almanya’nın Köln kentinde bulunan Mala Kurda Derneği’nde bir araya gelen Kürdistanlı ve Türkiyeli demokratik kitle örgütleri, “Avrupa’da Hayır Platformu”nun kuruluşunu ilan etti.

7 Haziran ve 1 Kasım genel seçimlerinde ortak hareket ederek Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) parlamentoya girmesine büyük emek veren kurumlar, Erdoğan rejimine karşı da birlikte hareket etme kararı alarak oy kullanacak tüm seçmenlere Hayır kampanyası etrafında birleşme çağrısında bulundu.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç’un yönettiği toplantıda kurum temsilcileri tek tek görüş alarak Hayır kampanyasının Avrupa’da yaşayan kitlelere nasıl ulaştırabileceği üzerinde durdu. Oluşan  Avrupa’da Hayır Platformu, Avrupa çapında örgütlenmeye gidecek. Platform, daha önceki seçim deneyimlerinde seçmeni sandığa taşımak konusunda yaşanan eksikleri de gidermeyi hedefliyor.

Anti-Erdoğancı olan herkes

Görüşüne başvurduğumuz KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Avrupa’da Hayır Platformu’nda yer almayan ama yer alacağını düşündükleri kişilerin dahil edilmesi için üç komisyon oluşturulduğu bilgisini verdi.

Avrupa’da Hayır Platformu’nun sadece Kürtlerin ya da Türkiyeli solcu ve sosyalistlerin hareketi olmadığına ve en geniş Hayır platformunu oluşturmak istediklerine dikkat çeken Koç, “Biz Erdoğan karşıtı olan geniş bir yapının olduğunu biliyoruz. HDP için 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde halkı seçim sandıklarına götürme çalışmalarının ikiye katlanmasını hedefliyoruz. Çünkü bu platform, daha farklı kesimleri kapsıyor ve bu anlamda da anti-Erdoğancı olan herkesi Hayır cephesinde ortaklaştırmak istiyoruz” dedi.

Koç, etkinlik ve çalışmaların tamamının da herhangi bir örgüt veya dernek adına değil “Avrupa’da Hayır Platformu” adına gerçekleştirileceğini belirtti.

Temel ilkeler ve planlama

Avrupa’da Hayır Platformu, yola koyulurken temel ilkelerini belirleyen bir planlama da çıkardı. Bu planlama, şu kararları içeriyor:

* Tüm şehir, kasaba ve ülkelerde en geniş seçim komisyonlarının kurulması, bu komisyonlara AKP karşıtı herkesin dahil edilmesi.

* Propaganda çalışmaları için halk toplantıları, gece ve mitinglerin düzenlenmesi.

* Almanya’nın her seçim bölgesinde Hayır Kampanyası temelinde mitinglerin organize edilmesi; her şehrin özgün etkinlikler düzenlemesi.

* Kuzey ve Güney Fransa, İsviçre, İsveç, Danimarka, İngiltere, İtalya, Norveç, Belçika, Hollanda, Avusturya’da 
gece ve mitinglerin düzenlenmesi.

* Propaganda çalışmaları için özgün afiş ve el ilanlarının basılması.

* Halkın sandıklara taşınması için gerekli araç hazırlıklarının yapılması.

* Tüm toplantılarda referandumun gündem yapılması

* Avrupa’ya göç eden akademisyen, parlementer ve gazetecilerin seçim çalışmalarına katkı sunacak şekilde örgütlenmesi.

* Seçim sürecinde inanç birliklerinin etkin çalışması.

* Seçim sürecinde HDK-A, Demokratik Güç Birliği Platformu, Barış Forumu ve diğer yapıların etkin çalışmasının sağlanması.

* Halkın seçimlere katılımının 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarına göre ikiye katlanması.

* AKP-MHP faşizminin çalışmalarının demokratik bir tarzda engellenmesi.

* Avrupa’da yaşayan halkımızın ülkedeki çevrelerini arayarak Hayır cephesini güçlendirecek biçimde örgütlenmesi.

* Avrupali siyasetçi ve gazeteciler ile sivil toplum örgütleriyle heyetler biçiminde görüşülmesi.

* Kadınların ve gençlerin çalışmalarda aktif hale getirilmesi.

* Özgün grupların Hayır Komitesi bünyesinde örgütlenmesi ve Kürdistan ve Türkiye’ye gönderilmesi.

* Her bölgede çalışanların YSK’nin internet sitesinden seçmen listelerini alarak tüm seçmene ulaşması.

* Tüm alanlarda sosyal medya ekipleri örgütlenerek sosyal medyada yoğun bir çalışmanın yürütülmesi; video, karikatür ve afişlerin sosyal medyada yoğun kullanılması.

* Referandum süreci örgütlenmesine tüm halkımızın katılımının sağlanması.

*Yürütülen çalışmaların raporlarının oluşturulacak iletişim ağları üzerinden tüm bölgelerle paylaşılması.

* Newroz etkinliklerinde yoğun bir şekilde Hayır Kampanyası’nın gündemleştirilmesi.

* Şimdiden sandık görevlilerinin hazırlanması, mümkünse 7 Haziran sürecindeki görevlilerin yeniden görevlendirilmesi.

* Tüm bileşenlerin toplantılarını hemen yaparak seçim sürecinin somut planlamasına geçmesi.

* Referandumda Avrupa’da oy kullanma süresinin çok kısa tutulması ihtimaline karşı şimdiden hazırlıklı olunması.

Bileşenler

“Avrupa’da Hayır Platformu”nu oluşturan kurum ve kuruluşlar ise şimdilik şunlar:

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Avrupa Barış Forumu, Avrupa Sürgünler Meclisi, Devrimci Laz Platformu, Kürdistan Komünist Partisi, Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Nor Zartonk, Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM), Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E), Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), Yaşanacak Dünya, FİDEF (Göçmen İşçi Dernekleri Federasyonu), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSGP), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A), Partizan, Maraş Girişimi, Halkevleri.

Bu örgütlerin yanı sıra Köln’de yapılan son toplantıya katılamayan Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), Avrupa Süryaniler Birliği ve Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi’de kampanya çalışmalarına destek verecek.

HDK-ALMANYA EŞSÖZCÜSÜ ELİF SONZAMANCI: Çok hızlı örgütlenmek zorundayız

Avrupa’daki Hayır kampanyası, Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa’nın (HDK-A) örgütlenme çalışmalarıyla aynı döneme denk geldi. Giderek daha somut bir güce dönüşen HDK-A, Hayır kampanyasının da en önemli öznesi olacak.

Elif Sonzamancı, HDK-A’nın en büyük bileşeni olan HDK-Almanya’nın eşsözcüsü. Geçtiğimiz günlerde kuruluşunu ilan eden “Avrupa’da Hayır Platformu”nda da HDK-A’yı temsil ediyor.

‘Çok kısa zaman var’

Referanduma gidileceğinin netleşmesi üzerinden henüz çok vakit geçmediğini belirten Sonzamancı, ekledi: “Halen tarihi de resmi olarak belirlenmedi. Fakat önümüzde çok kısa bir zaman olduğu için birçok çalışmayı çok hızlı örgütlemek zorundayız. İlk olarak ‘Nasıl bir ittifak oluşturabiliriz’ üzerine bileşenlerle beyin fırtınası yaptık. Çünkü her siyasal eğilimin ‘Hayır’ deme gerekçesi farklı. Örneğin CHP farklı, MHP’nin muhalif kesimleri farklı, bizimki ise çok farklı.”

Daha esnek bir duruş

“Avrupa’da Hayır Platformu” ile birlikte, ittifak politikasında “temel prensiplere bağlı kalmak şartıyla daha esnek bir duruş” göstereceklerini kaydeden Sonzamancı, “Hayır oyları için mevcut hazır kitlenin yanı sıra hedef kitle olarak kararsızları, kadınları ve geçen seçimlerde oy kullanmayan seçmenleri önemsiyoruz” dedi.

Yerellerde CHP’liler de olabilir

Platform’un katı ve retçi bir anlayış geliştirmekten geri duracağını belirten Eşbaşkan, CHP merkezi olarak “tek başına kampanyayı yürütmeyi” benimsemiş olsa bile yerellerde CHP’lilerle de temel prensiplerden ödün verilmeksizin ortaklaşılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

İttifak görüşmelerinin halen devam ettiği bilgisini de veren Sonzamancı, “Çalışmalar durmuyor. Demokrasi güçlerinin ortak mücadele yürütmesi amacıyla devam da edecek” diyor.

‘7 Haziran önemli bir deneyim’

Özellikle 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Avrupa’da ciddi bir seçim deneyimi oluştu. HDP’nin seçim kampanyası, çok farklı kesimlerden on binlerce insanı bir araya getirdi; birçok etkinlikte salonlar hıncahınç doldu. Netice itibarıyla da yurtdışından HDP’ye 200 binin üzerinde oy gitti. “Referandumda bu çalışmalarda ortaya çıkan birikimin nasıl bir etkisi olacak” diye sorduğumuz Sonzamancı, şöyle yanıt verdi: “Öncelikle şunu belirteyim: HDK-Almanya’nın örgütlenme zemini 7 Haziran ve 1 Kasım seçim çalışmaların sunduğu deneyimlerle oluşturuldu. Bildiğiniz üzere yurtdışında ikamet eden Türkiye ve Kürdistanlıların oy kullanma hakkı elde etmesiyle beraber burada da bir seçim atmosferi oluştu. Bu süreçte kurulan ittifaklar, seçim tartışmaları, hazırlıkları, pratik çalışmalar, HDK’nin Avrupa’daki örgütlenmesinin temellerini oluşturdu. Birçok kentte kurulan meclisler, bu altyapının oluşturduğu deneyimlerle kuruldu. Geçmiş seçim çalışmalarının şöyle bir artısı da oldu: Normal koşullar altında yan yana yürümeyecek insanların birlikte çalışma deneyimi oluştu. Dolayısıyla edinilen ortak çalışma anlayışı, referandum için de önemli bir deneyim.”

Daha ‘renkli’ atmosfer

7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri öncesinde Avrupa’daki sonucu belirleyen en önemli etmenlerden biri, ortaya çıkan “atmosfer” olmuştu. Öyle ki her yerde seçim konuşuluyor, HDP’nin söyledikleri geniş kesimlerin merakı ve ilgisiyle karşılanıyor, sandık önlerinde ciddi yoğunluk oluşuyordu. Bu tablo, mesela Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde oluşamamıştı. Peki, referandumda oluşabilecek mi? HDK-Almanya Eşsözcüsü Sonzamancı, şöyle diyor:

“Burada altını önemle çizmek istiyorum: Referandum süreci ile seçim süreci arasında önemli birkaç farklılık var. Referandumda HDP de hayır diyecek, CHP de, MHP’den muhalifler de. Yani AKP karşısında olan bütün siyasi partiler ve kurumlar Hayır oyu kullanacak. Dolayısıyla bu, atmosferi daha da renklendiriyor.”

‘Halkta kırılma var’

Bu “renklenme”ye rağmen halkta bir “kırılma” yaşandığını da belirten Sonzamancı, bunun gerekçesini ise şöyle anlatıyor: “7 Haziran seçimlerinin ardından korkunç bir savaş pratiği yaşandı. Yaşananlar 90’lı yıllarla bile karşılaştırılır hale geldi. Hatta, ‘Bunlar o dönemde bile yaşanmadı’ dedik. 15 Temmuz darbe girişimi ardından hayata geçirilen baskı politikaları da keza öyle. HDP milletvekilleri, eş başkanları tutuklandı. Gazeteler, televizyonlar kapandı. Kamusal alana çok ciddi yönelim oldu. Ülke, tek kanallı, tek sesli, tek renkli, hâkimi tek bir ülkeye dönüştü. Sosyal ve siyasal arenada yaşanan çıkmaz, koşulların bu duruma evrilmesinde MHP ve CHP’nin sorumluluğu, halkta bir kırılma yarattı haliyle.”

‘Hiçbir şey için geç değil’

Buna rağmen birçok toplantılarına “tahminlerinin üstünde” katılım olduğuna da işaret eden Sonzamancı, “Bu da insanların hala bir umudu olduğunun işareti” dedi.

Eğer disiplinli bir çalışma hayata geçirilirse “7 Haziran sinerjisinin” yeniden yaratılabileceğini düşünen Sonzamancı’nın bu konudaki “çağrı mahiyetindeki” sözleri ise şöyle: “Ne kadar acı yaşarsak yaşayalım, hiçbir şey için geç değil. Bizim Hayır’ımız farklılıkları görmeyen, birlikte yaşamaktansa inkar ve imha politikasını tercih eden Türk-İslam sentezli bir devlet sistemine ‘Hayır’ aynı zamanda. Mücadelemiz uzun soluklu. Adil koşullarda yürütülen bir referandum olmayacak fakat biz mücadelemizi sürdürmek zorundayız.”

 

DİZİ / ARAŞTIRMA SERVİSİ
ERDAL ALIÇPINAR KÖLN
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

 

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.