Cumartesi , 25 Mart 2023

Avrupa’da Asuri-Süryanilerden gösteri: ‘Hıristiyanlar ölüm yürüyüşünde’

IŞİD’in 23 Subat tarihinde Suriye’nin kuzeyindeki Habur Nehri kıyısında bulunan 35 Asuri-Süryani köyüne yönelik saldırı ve katliamları, Avrupa Asuri Birlikleri Federasyonu öncülüğünde Almanya ve İsveç’te yapılan gösterilerle protesto edildi.

Hamburg’da merkez tren istasyonu önünde başlayan gösteriye 1000, Stockholm’un Medborgarplatsen Meydanı’nda yapılan yürüyüşe ise yaklaşık 2 bin kişi katıldı.
Hafta sonu Almanya‘nın Hamburg ve İsveç’in Stockholm, Göteborg ile Jönköping kentlerinde yapılan gösterilere yüzlerce kişi katıldı.

Gösteriler esnasında yapılan konuşmalarda aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu yaklaşık 370 kişinin IŞİD tarafından 23 Şubat’ta rehin alındığı, 800 ailenin ise yakın bölgelerde bulunan Kamışlı ve Al Hassake ‘ye kaçarak sığındıkları belirtildi. Öte yandan IŞİD’in katliamlarının yanında, 3000 yıllık tarihi müzeleri barbarca yöntemllerle yıkarak talan ettiği aktarıldı.

Göstericiler ellerinde taşıdıkları “ABD, BM ve AB neden susuyorsunuz”, ” Hıristiyanlar ölüm yürüyüşünde”, ” Ortadoğu’daki Hıristiyanları kurtarın” içerikli döviz ve pankartlarla şehrin merkezi yerlerinden geçerek yürüyüş yaptı.

Az sayıda Almanın destek verdiği yürüyüşte, IŞİD’in uzun zamandır Ortadoğu’da insanlığa karşı vahşet boyutlu katliam yaptığı açıklanarak, uluslararası 40 ülkenin karşı ittifakına rağmen gözle görülür bir adımın atılmaması eleştirildi.

Yürüyüşte “Ben hıristiyanım” tişörtlü ve IŞİD’in elindeki turuncu elbiseli tutukluları temsilen gençlerin yürümesi çevreden geçenlerin yoğun ilgisini çekti. Gösteride çeşitli kiliseleri temsilen din adamları Kilise papazları yapılan konuşmalarda, IŞİD’in elindeki yüzlerce Asuri’nin rehine olduklarını hatırlatılarak uluslararası insani kuruluşların ve Birleşmiş Milletler’e rehinelerin kurtarılması için girişimde bulunmaları çağrısında bulundu.

Aralarında Moses Doğan, İsa Aktürk, Aziz Aslan, Aziz Kurt ve Hamra Can’ın da bulunduğu Asuri ve Süryani Kilisesi papazları papazları gösteri sonunda yapılan dini ayinle eyleme son verdiler.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir