Perşembe , 9 Şubat 2023

AVRUPA TAKSİM İÇİN AYAĞA KALKTI

Taksimde başlayan ve Türkiyenin bir çok şehrinde devam eden protestolara Avrupa’da yaşayan Türkiyelilerden destek eylemleri devam ediyor Almanya’da Hamburg, Berlin, Köln, Bielefeld, Stuttgart, Mannheim, Frankfurt, Paris, İsviçre’de Basel Zürich, Cenevre ile başkent Bern’de binlerce gösterici yapılan yürüyüşlere katılarak İstanbul’daki polisin barışçıl göstericilere gaz sıkması sonucu yüzlerce direnişçinin yaralanmasını protesto ettiler.


Hamburg’da Demokratik Güç Birliği Platformu öncülüğünde Alevi dernekleri, CHP Hamburg Birliği, Beşiktaşlılar Derneği, Avrupa Karabalılar Derneği’ni yanı sıra Alman Sosyal Demokrat Parti Milletvekilleri Kazım Abacı, Ali Şimşek, Sol Parti Hamburg milletvekili Cansu Özdemir, Yeşiller Partisi Hamburg Milletvekili Filiz Demirel; Korsanlar Partisi Belediye Meclis üyeleri Andreas Gerhold, Michael Büker ve SPD Altona İlçe Belediye Meclis Üyesi Behçet Algan destek verdi.
Sternschanze tren istasyonunda kortejler eşliğinde toplanan göstericiler, ‘Taksim Faşizme Mezar Olacak’, ‘Hükümet İstifa’, ‘Bedel Ödedik, Bedel Ödeyeceğiz’, ‘Her Yer Taksim, her Yer Direniş’ sloganları altında Hamburg Başkonsolosluğü önüne kadar yürüdü.

Yeşiller Partisi Milletvekili Filiz Demirel, Gezi Parkına direnişin bardağı aşıran son damla olduğunu ifade ederek, Başbakan Erdoğan’ın muhalefete, kendisi gibi düşünmeyenlere şiddetle karşılık verdiğini söyledi.

Demirel, ‘Buradan Taksim’e dayanışmayı gönderiyoruz. Yalnız değilsiniz. Her Yer Taksim, Her yer Direniş.Selam olsun direnen yoldaşlara’ şeklinde konuşma yaptı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.