Perşembe , 23 Mart 2023

AKPM Türkiye’yi tekrar siyasi denetim sürecine aldı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türkiye’nin 2004 yılında çıktığı denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarıyı bugün oyladı. Buna göre Türkiye yeniden denetim sürecine alındı.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki ‘Türkiye’de Demokratik Kurumların İşleyişi’ konulu oturumun sonundaki oylamada, Türkiye’nin 2004 yılında çıktığı denetim sürecine geri dönmesini öngören tasarıyı onayladı.

Karar 45’e karşı 113 oyla kabul edilirken, 12 parlamenter çekimsiz oy kullandı.

Böylece Türkiye, 2004’te çıktığı siyasi denetim sürecine yeniden alındı. Ayrıca Türkiye, denetim sürecinden çıkarılıp bu sürece daha sonra yeniden dahil edilen ilk Avrupa ülkesi oldu.

Avrupa Konseyi ilişkilerin devamından yana bir tavır sergiliyor ve konseyde bu kararın bir ceza olarak görülmemesi, ilişkilerin düzeltilmesi için bir fırsat olarak görülmesi yaklaşımı hakim.

Denetim Komitesi, Mart ayında yaptığı basın açıklamasında, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından OHAL ilan edilmesiyle birlikte Türkiye’de “demokratik kurumların işleyişinde ciddi bozulmalar” olduğu gerekçesiyle denetim sürecine alınması çağrısı yapmıştı.

Raporun görüşülmesinden sonra oylanan karar tasarısında Türkiye’ye 35 maddeden oluşan tavsiyelerde bulunulduğunu bildirildi.

Tasarıda, AKPM ile Türkiye arasındaki iş birliğinin sürmesi için bu tavsiyelerin yerine getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Avrupa’da insan hakları destekleme kuruluşu Avrupa Konseyi’nin yürütme kolu olan AKPM’de 47 ülkeden 324 temsilci bulunuyor.

AKPM’nin kuruluş amacı “insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü desteklemek” olarak tanımlanıyor.

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir