Salı , 29 Kasım 2022

Avrupa Komisyonu üyesi Hahn: Tutuklanacaklar listesi darbe girişimi öncesi hazırlandı

Avrupa Komisyonu’nun Avrupa Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu üyesi Johannes Hahn, darbe girişimi sonrasında binlerce kişinin tutuklanmasına değinerek, hükümetin darbe girişimi öncesinde tutuklanacakların listesini hazırladığını söyledi.

J_hahn

Avrupa Konseyi binası girişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hahn, “Olayın hemen ardından listeler çoktan hazırdı, bu durum olayın belli bir aşamada kullanılmak üzere hazırlandığını gösteriyor” dedi. Hahn ayrıca yargıçların turuklanması konusunda “Bu olayın sonrasında atılacak adımların uluslararası yasalara uygun olmasını beklediğimizi zaten ifade ettik. Gördüğümüz kadarıyla henüz bu beklentimiz karşılanmadı” diye konuştu.

‘TÜRKİYE DEMOKRASİYE SAYGI DUYMALI’

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, darbe girişimi sonrasında Türkiye’de yetkililerin anayasal ve temel haklara saygı göstermesi gerektiğini ifade etti. Mogherini, “Türkiye’de anayasal düzenin tümüyle gözetilmesi çağrısı yapıyoruz ve Avrupa Birliği olarak ülkede hukuk düzeninin önemine vurgu yapıyoruz” dedi. Türkiye’de yaşananları endişeyle takip ettiklerini kaydeden Mogherini, “Türkiye demokrasiye, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı göstermeli” ifadelerini kullandı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.