Salı , 31 Ocak 2023

Avrupa Karabalılar: ‘Tuğçe, bana değmeyen yılan bin yaşasın’ demedi

15 Kasım günü tacizci bir saldırganın saldırısı sonucu genç yaşta aramızadan ayrılan Tuğçe Albayrak 7 Aralık pazar günü, Avrupa Karabalılar Derneği’nde düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Mustafa Akpolat

Almanya’nin Öffenbach şehrinde taciz edilen iki genç kızı korumak isterken uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybeden Tuğçe Albayrak için Hamburg’da anma etkinlği düzenlendi.
Tuğçe’nin anısına yapılan 1 dakikalık saygı duruşundan sonra başlayan etkinlikte, fotoğrafının etrafında mumlar yakıldı. Dede Ali Kara’nın dualarından sonra Eren Can Yıldızsazıyla Alevi deyişlerinden kesitler sundu. Tuğçe’nin toplumsal duyarlılık göstererek, tanık olduğu olayda ”Bana değmeyen yılan bin yaşasın” demediği için, erkeğin kadına yönelik şiddetinin karşısında durduğu için, yürekli davranarak tacizi engellemiş olması, ulusuna, inancına ve nerede yaşandığına bakmaksızın her haksızlığın karşısına dikilmek gerektiğini, yoğun olarak yaşanan ”bana ne” ciliğe dur denilmesi gerektiğini ölümüyle bilince çıkarmış olduğu ifade edildi.

Dernek adına Müntaz Bolat’ın yaptığı konuşmada; Tuğçe’nin ideali öğretmen olmaktı. O bir haksızlık karşısında nasıl davranılması gerektiğini hepimize öğretti. Yani ilk öğretmenlik vazifesini hayatını ortaya koyarak yaptı. O aynı zamanda yaşarken organlarını üstelik bu kadar genç yaşında bağışlayarak ikinci öğretmen tavrını da sergiledi. Tuğçe Almanya’nın çok ihtiyaç duyduğu bu birliktelik tablosuna da öğretmenlik yapıp aramızdan ayrıldı. Onun bu güzel anısını Almanyalı göçmen gençler yaşatmalı, bu güzelliği unutturmamalı.”dedi

Aramızdan ayrılışı da öğretmenliğine yakışır güzellikteydi. Herkesin aynı duygularla buluştuğu bu kadar muhteşem birliktelik tablosu içinde 3 Aralık 2014 günü Alevi’si, Sünni’si, Hiristiyan’ı, Yahudi’si ile beraberce uğurladık onu… Ama o bizi terketmedi, hala aramızda… Defnedildiği Bad Soden Salmünster Mezarlığı’nda ebedi istirahatgahında ziyaretinizi bekliyor. Erkek egemen zihniyetin yine, kendi hegemonyasına karşı tek bir lafı bile tahammülsüzce karşıladı. Yine bir kadın, bu kez Avrupan’in ortasında demokrasinin beşiği sayılan Almanya’nın göbeğinde, çevresindeki o kadar insana rağmen, bu yanlış zihniyete karşı durduğu için, kadına karşı şiddete, karşı durduğu için katledildi” dedi.

OLAY NASIL OLMUŞTU ?

15 Kasım günü Offenbach’da, arkadaşlarıyla McDonald’s’da giden Tuğçe Albayrak, yemekten önce kadınlar tuvaletinden çığlıklar geldiğini dayar. Tuğçe, biri 16 diğeriyse 13 yaşında olan iki kızı taciz eden 3 erkekle karşılaşır ve olaya müdahale ederek, kızları tacizcilerden kurtarır. Restaurant görevlilerinin de olaya müdahale etmesiyle saldırganlar dışarı çıkarılır. Tuğçe olay sonrası arkadaşlarıyla beraber yemek yiyor ve dışarı çıkıyor. Ancak saldırganlar McDonald’s’ın otoparkında onu bekliyorlar. Saldırganlardan Sanel M.in neredeyse 20 kişinin arasında Tuğçe’ye yaklasarak attığı yumruk sonrası, Tuğçe “bir daha hiç kalkamamak üzere” orada yere yığılıyor. Bu olay akabinde beyin kanaması geçiren Tuğçe, 2 hafta komada kaldı. Tuğçe’nin hastaneye yatırıldığı günden itibaren Almanya’nın farklı şehirlerinde Tuğçe için dayanışma eylemleri düzenlendi. Beyin ölümü gerçekleşen, Tuğçe’nin hayatla bağlantısı, 23 yaşına bastığı gün, yani 28 Kasım günü kesildi.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.