Perşembe , 9 Şubat 2023

AVRUPA ALEVİLERiNDEN HDP’Lİ ALTAN TAN’A SERT TEPKİ

“HERKES HADDİNİ VE YERİNİ BİLSİN”
altan tan
Süheyla Kaplan
CNN Türk ekranlarında  Ahmet Hakan’ın sunuculuğunu yaptığı ‘Seçim Özel’ programda HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan’ın  “Müslümanlık ve din” üzerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sözlerine Almanya Alevi Birlikleri Federasayonu Başkanı Hüseyin Mat sert tepki gösterdi.
Mat
Mat yaptığı yazılı açıklamada “Görünen o ki, Altan Tan çok yalnış bir partiden aday olmuş. Çünkü HDP çoğulcu, çok uluslu, çok kültürlü, farklılıkları zenginlik olarak kabul eden, bu ilkeleri programına alan bir parti. Birileri Altan Tan’a HDP’nin programını ve ilkelerini iyice ezberletmeli, öğretmelidir. Çünkü HDP ile yapılan ittifaklar bu ilkeler üzerinden sağlanmış ve çok büyük bir başarı ortaya çıkmıştır. Tarihsel bir öneme sahip olan bu başarıya kimse zarar vermemelidir” dedi.
“MAKSADINIZI AŞIYORSUNUZ”
Mat açıklamasına şu şekilde devam etti: “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun politikalarını, söylemlerini doğru bulmaz eleştirirsiniz, bu doğaldır. Demokrasi denen şeyde budur. Ama Sayın Kılıçdaroğlu’nun inanç kimliği üzerinden eleştirirseniz bu maksatınızı aşmış olduğunuz anlamına gelir.
Erdoğan seçim mitinglerinde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun inancı üzerinden alanlarda yuhlatması nasıl ilkel bir davranışsa, Altan Tan’ın açıklamasıda bir o kadar ilkel bir davranıştır. Bu davranış biçimini şiddetle kınıyorum.
Kimsenin inancını tarif etmediğimiz gibi, kimse de inancımızı tarif etmesin, adres göstermesin. Buna asla müsade etmeyiz. Herkes haddini ve yerini bilsin”
Altan Tan, katıldığı programda ”Selahattin Bey ben inançlı bir Müslümanım ve tek kıblemiz var o da Kabe’dir dedi, böyle bir laf daha Kemal Kılıçdaroğlu’ndan  duyulmadı” demişti

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

2 comments

  1. Sayın Hüseyin Mat canın eleştirisini detekliyorum.Gereken cevabı vermiş yüreğine sağlık.Ama şunu bilki sen kendine ben Kızılbşım Aleviyim Bektaşiyim demedikce sen kendini İslamın bir yerlerinde gödükce bu sorgular doğal olarak gelecektir.Sen HDP içinde nasıl bir araya geldiğini anlattıgın gibi İslam müslüman olmadıgınıda söyliyerek Alevi Bektaşi ve Kızılbaş kimliğin ile bir araya geldiğinide söyleyebilirsen bu gibi sorular karşına çıkmaz.Artık yeni bir dönemin başındayız her şeyimizle açık şaffaf olarak meydana çıkmalıyız insnlar bizi gerçek oldugumuz gibi bilsinler.Hüseyin Mat cana başarılar Şahımerdan yardımcsı olsun.

  2. Katiliyorum Sayin Hüseyin Mat Dediklerine eyer Avrupadaki Aleviler desteklemeseydi hdp yi otomatikmen hdp oylari akp ye gidecekti buda darbe demekti osmanlinin hortlanmasi demektir.Saygilarimle Münih Alevi Toplumun Bireyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.