Pazar , 5 Şubat 2023

Av. Barut : Yeni yasadan yararlanmak için 31 Ekim tarihini kaçırmayın

19.08.2016 tarihinde 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun yürürlüğe girdi.

av-talha-barut

Güncel Haber / Hamburg

Bu yasa ile Devlet`e olan birçok borç yeniden yapılandırıldı. Yapılandırılan borç kalemlerinden biri de SGK`ya olan borçlardan oluşuyor. Bu konuda alanında uzman Avukat Talha Barut şu açıklamalarda bulundu: “Yeni yasadan yararlanmak için SGK`ya müracaat edecek olan vatandaşlarımız; sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi konusundaki alacaklara uygulanan her türlü faiz, gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçların tamamını sildirilebilmektedir.

SGK tarafından kesilmiş idari para cezalarında ise asıl borcun %50 si ve bu cezalara uygulanan gecikme cezası ve gecikme zammı gibi borçların tamamı sildirilebilmektedir.

Yeni yasa ile getirilen bu yeniliklerden yararlanmak isteyen borçluların, borçlarına ilişkin dava açmamaları varsa açılmış davalarından vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamış olmaları gerekmektedir. Özetle Devlete borcu olan vatandaşların 31 Ekim tarihine kadar bu yasadan yararlanmak için ilgili idari Kurumlara başvurması durumunda hem borcunu indirebilir hem de borcunu takside bağlayabilir.”

DAHA AZ PRİM ÖDEYİP YÜKSEK EMEKLİ MAAŞI ALABİLİRSİNİZ !
Yurtdışı borçlanma müracaatında işlemlerin doğru yapılmasının önemine dikkat çeken Hamburg`lu Avukat Barut Türkiye`den emekli olacaklara şu tavsiyelerde bulundu: „Bazı kişiler çok yüksek prim ödemekte ancak düşük aylık almaktadır. Bazı kişiler ise çok düşük prim ödeyerek yüksek emekli maaşı alabilmektedir. Ödeme miktarı ile maaş miktarı arasında her zaman doğru orantı bulunmamaktadır. Vatandaşlarımız boşu boşuna yüksek prim ödemesinler. Su an 19 000 Euro civarında prim ödeyerek de pekâlâ 1600 TL civarında emekli maaşı almak mümkündür. Hatta malulen emekli olacak veya eşi üzerinden dul aylığına müracaat edecek bir kişi 9500 Euro ödeyerek de yüksek maaş alabilir. Tabiiki emekli olmak istenen yaşa ve sigorta başlangıcına göre bu miktar yükselmektedir. Önemli olan ödenen para miktarından ziyade işlemlerin düzgün yapılmasıdır. İnsanların işin ehli olan uzman avukatlara başvurmasını tavsiye ederim. İşi bilmeyen memurlar veya avukat sıfatı olmayan aracılar insanları yanlış yönlendirebilmekte ve düşük maaş alınmasına sebebiyet vermektedir. Vatandaşlarımız hiçbir teorik bilgisi olmayan ve mesleki yeterliliği olmayan kişilerin eline emeklilik gibi önemli bir meseleyi emanet ederek bu duruma yol açmaktadırlar. Daha sonra biz bile bu düşük maaşı düzeltmekte çok zorluk çekmekteyiz. Türkiye`den emekli olmak için paranın tamamını hemen yatırmaya gerek yoktur. Kısım kısım ödeme yapmak mümkündür. Önemli olan yasalar kaldırılmadan kazanılmış hak elde etmektir. Zamanında kendi kendine işlemlerini yapmış kişiler eğer maaşa daha bağlanmamışsa yeni yasalardan yararlanabilir ve daha uygun şartlarda emeklilik hakkını elde edebilirler. Dul veya yetim aylığı için müracaat edecek olanlar da bu yasalardan yararlanabilir. Sürekli yasalar değişmektedir. 2-3 sene önce işlemlerini yapmış ancak daha aylık almaya başlamamış kişilerin dosyalarını değişen yasalar çerçevesinde yeniden inceletmelerinde azami fayda bulunmaktadır.”
Bilgi hattı: 040 636 93 310

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.