Cumartesi , 28 Ocak 2023

ATİK Aktivistlerinin tutuklanması Hamburg’da protesto edildi

15 Nisan 2015 tarihinde Alman polisinin ülke çapında gerçekleştirdiği baskınlarla yedi ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçi Konfederasyonu) Aktivistini tutuklamış ve bu baskınlara eşzamanlı olarak İsviçre, Fransa’da birer ve Yunanistan’da da iki Aktivistini tutuklamıştı. Bu tutuklamalara karşı, ATIK, Almanya ve Avrupa ülkelerinde gösteriler düzenlemeye devam ediyor.

ATIK_1

Güncel / Hamburg

12 Aralık Cumartesi günü ”ATIK’ten elini  çek” adı ile Hamburg ATİF tarafından düzenlenen ve Hamburg Altona tren istasyonu önünden başlayan yürüyüşe, değişik uluslardan demokratik kurum ve kuruluşlarda katılarak destek verdiler. Yürüyüşte yapılan konuşma ve açıklamalarda şu görüşlere yer verildi.

”Almanya’da çıkardığı yeni yasalarla, başta ilerici politik göçmenlere, göçmen örgütlerine yönelik baskılarını attırdı. Özellikle de ceza yasasının 129 paragrafına eklediği a ve bbendleriyle adeta politik göçmenlere yönelik bir av başlattı.

Bunun son örneği, 15 Nisan 2015 tarihinde Alman polisi ülke çapında gerçekleştirdiği baskınlarla yedi ATİK (Avrupa Türkiyeli İşçi Konfederasyonu) Aktivistini TKP/ML (Türkiye Komünist Partisi/ Marksist Leninist) faaliyetçisi oldukları iddiası ile tutukladı. Bu baskınlara eşzamanlı olarak İsviçre, Fransa’da birer ve Yunanistan’da da iki Aktivist tutuklandı. Bu tutuklamaların gerekçesi olarak “Yurtdışı terör örgütü” (Almanya ceza yasasının 129b paragrafına dayandırılarak) olarak gerekçelendirilmeye çalışılmaktadır.

Alman adaletinin gerçek anlamda kovuşturmasında dayanabileceği tek nokta ise, bazılarının Türkiye‘de TKP/ML üyesi olma gerekçesi ile yıllarca hapis yatmış olma gerçekliğidir. Bu suçlamalar da hiçbir dönemde Türk adaleti tarafından ne ispatlanabilmiştir, ne de bu durum bir gizlilik arz etmektedir. Tutuklu bulunanların bazıları bundan kaynaklı da Türk hükümeti tarafından baskılara maruz kaldıklarını, Avrupa’da iltica başvurusu ifadesinde ortaya koymuşlardır.

ATİK Faaliyetçilerinin kriminalize edilmelerinin asıl nedeni, onların savaş, baskı ve sömürülere karşı dayanışmacı bir toplumu savunmalarından kaynaklanmaktadır. Alman “taraflı” adaleti de bu anlamda insan haklarını ve düşünce özgürlüğünü ihlal etmektedir.

ATIK_2

Ayın saldırılar Kürt politikacılarına yönelikte gerçekleştirilmektedir. Son bir yıl içinde bir çok Kürt politikacılar tutuklanmış, haklarında davalar açılmıştır. Bir çoğuna da 129-b den ceza verilmiştir.

Göçmen kurum ve kuruluşlara ve sürgündeki siyasetçilere karşı yürütülen bu ve daha önceki davalar, Türk devletinde alınan bilgi ve belgelere dayandırılmaktadır. Belgelerine dayandırılarak buradaki insanların cezaevlerine koyulmasına neden olan Türk devleti, her fırsatta sol muhalefete ve Kürt halkına saldıran, her gün düşünce ve basın özgürlüğünü ayaklar altına alan bir rejimdir.

Bunun en son örnekleri olarak; Türk gizli istihbarat örgütü olan MİT’in DAİŞ ile olan işbirliğini ortaya çıkaran gazeteci Can Dündar’ın 26.Kasım 2015 tarihinde tutuklanmasını ve kameralar önünde Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015 tarihinde katledilmesini sayabiliriz.

Bundan dolayı, tüm ilerici ve demokrat kamuoyunu ve kurumları, İnsan Hakları gününde, temel haklarımızı savunmak, 129 a/b‘yi protesto etmek için ve tutuklu ATİK Aktivisitlerine ve tüm politik tutsaklara özgürlük demek için düzenleyeceğimiz eyleme katılmaya çağırıyoruz.”

Yürüyüşte ”Tutuklu bulunan ATIK aktivistleri derhal serbest bırakılsın”, ”Demokratik Temel Haklarımızı Savunmak İçin, Sokaklara/Alanlara!” ”Politik tutsaklara özgürlük”Atik tutsaklara özgürlük! ”129a/b yasaları kaldırılsın!” içerikli solaganlar atılarak pankartlar taşındı.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.