Pazar , 27 Kasım 2022

Aslı Erdoğan’a PEN onur üyeliği

Yazar Aslı Erdoğan, Danimarka PEN Yazarlar Birliği’nin “Onur üyesi” seçildi

aslı-erdoğan-9

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklu Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarı Aslı Erdoğan, Danimarka PEN Yazarlar Birliği’nin “Onur üyesi” seçildi.

“Onur üyeliği”ni PEN Danimarka üyeleri, Hanne Marie Svendsen, Connie Bork ve Anne Marie Ejrnæs, Aslı Erdoğan’a yazdıkları mektupla duyurdu.

Mektup şöyle:

Sayın Aslı Erdoğan

Danimarka PEN’in üyesi olarak sizin Uluslararası PEN Merkez Kurulu tarafından ‘Onur üyesi’ seçildiğinizi söylemek üzere yazıyoruz. Biliyorsunuz, PEN, profesyonel yazarların üye olduğu bir dernek ve Danimarka PEN’in Onur üyesi olarak seçilmeniz sizin davanızı yakından takip ettiğimiz anlamına geliyor.

Tutuklanmanızdaki en derin endişelerimizi dile getirmek istiyoruz ve biz zaten bu endişemizi Türk yetkililere mektup yazarak belirttik. Yetkililere, sizi derhal serbest bırakması gerektiği yönde baskı yaptık. Ve onlara, davanız süresince uluslararası hukuk çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmeye yönelik acil bir çağrı yaptık.

Ayrıca, sizin muhteşem kitaplarınızı Danimarka’da basılmasına yönelik ciddi bir girişimde bulunduğumuzu da size bildirmek isteriz. Siz, bizi birkaç yıl önce yazınsal bir konu ile ilgili ziyaret etmiştiniz ve biz sizi en kısa zamanda aramızda tekrar görmek istiyoruz.

İyi dileklerimizle.

Kaynak: imc tv

 

Tutuklu yazarlar Aslı Erdoğan ile Necmiye Alpay, avukatları aracılığıyla mesaj yolladı.

Aslı E_Necmiye A

Edebiyatçı ve dil bilimci Necmiye Alpay mesajında, “Bir savaş dönemindeyiz ve etkili zihinler savaş mantığına göre çalışıyor. Yalnızca siyahı ve beyazı görüyorlar. Bizler onların siyahileriyiz, öyle anlaşılıyor. Oysa bölge ve Türkiye bir ateşe dönüşmüş durumda ve söndürmek için ateşe yaklaşmak zorundasınız. Gazeteler, gazeteciler ve barışçılar ateşe yaklaşmaya cesaret edenlerdir. Tüm barışçılara selamlar sevgiler” diye seslendi.

Yazar Aslı Erdoğan da “Şimdi koğuşta iki yazarız. Bu keyfi tutuklama bizim üzerimizden demokrasi savunucularına verilen gözdağı gibi. Bu gözdağı daha sürecek gibi. Kötülük dayanışmasını kırmak için ne çok erdem ne çok umut gerekiyor. Sevgiler selamlar” dedi.

(DİHA)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.