Perşembe , 23 Mart 2023

Aslı Erdoğan, Frankfurt Kitap Fuarı’nda: ‘Edebiyat her diktatörü eninde sonunda yener’

68. kez düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’nın bu akşam yapılan resmi açılış töreninde gündem, Türkiye’de ifade özgürlüğünün durumu ve aralarında Aslı Erdoğan’ın bulunduğu tutuklu yazarlardı. Törene Belçika Kralı Philippe ve Hollanda Kralı Willem Alexander, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Juergen Boos, Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği Başkanı Heinrich Riethmüller ve yüzlerce davetli katıldı. 

asli_e_mektup

Törende, kapatılan Özgür Gündem gazetesindeki yazıları ve danışma kurulunda bulunduğu için, müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan yazar Aslı Erdoğan’ın mektubu okundu. Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği Başkanı Heinrich Riethmüller’in seslendirdiği mektupta şöyle denildi:

“İstanbul’da bir cezaevinden, aklı hastanesiyle eski cüzzam hastanesi arasında sıkışmış, ‘Kadın Tutukevi’nden sizlere, edebiyatçılara sesleniyorum. Taşların, betonun, dikenli tellerin arasından, bir kuyudan seslenir gibi: Burada benim ülkemde, akıl almaz bir hoyratlıkla çürümeye terk edilen “vicdan”, neredeyse alışkanlıkla, … öldürülmeye çalışılan HAKİKAT. Nasıl başarıyor, bilmiyorum ama edebiyat her diktatörü eninde sonunda yenmeyi başarmıştır. Kendi kanımızla yazdığımız “edebiyat” – ki ben buna HAKİKAT diyorum.”

Heinrich Riethmüller konuşmasında, “Kelimelerin özgürlüğü bizim için bir insan hakkıdır ve pazarlığa açık değildir” dedi.

Riethmüller basına yaptığı açıklamada ise, düşünce özgürlüğüne yönelik tehdit konusunda özellikle de Türkiye’deki mevcut durumdan etkilendiklerini belirterek, siyasilerin bu konuda sessiz kaldığını ve bir girişimde bulunmadığını kaydetti.

Törendeki tüm açılış konuşmalarında vurgu Türkiye’deki ifade özgürlüğü ve yayınlama özgürlüğü ihlallerindeydi. Frankfurt Kitap Fuarı Direktörü Juergen Boos konuşmasında, Aslı Erdoğan’ın Türkiye’nin onur konuğu olduğu 2008 yılındaki Frankfurt Kitap Fuarı’na katıldığını hatırlatarak, Türkiye’deki yayınlama özgürlüğü ihlallerinin yarattığı kaygıları dile getirdi.

Almanya’da, Türkiye’deki tüm tutuklu yazarlar ve ifade özgürlüğü ihlalleri için yürütülen “FreeWordsTurkey” kampanyasında Almanya Federal Hükümeti’ne ve Avrupa Birliği’ne düşünce ve basın özgürlüğünü koruma çağrısı yapılıyor. (Kulturservisi)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir