Perşembe , 9 Şubat 2023

”Aşırı dinci gruplar ve gençlerimizi nasıl korumalıyız’ konulu toplantı yapıldı

10 Haziran Cuma günü ”Bürgerhaus Bornheide” de, Hamburg Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel tarafından ”Aşırı dinci gruplar ve gençlerimizi nasıl korumalıyız”, konulu bir toplantı düzenlendi.

Filiz Demirel

Mustafa Akpolat

Filiz Demirel’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıya uyum ve dinler konusundan uzman Philip Al-khazan, öğretmen ve pedagog Kurt Edler konuşmacı olarak katıldılar.
Konuşmacılar, okullarda gençlerin aşırı dinci gruplar tarafından nasıl etkilendiklerini anlatarak, buna karşı yapılması gerekenler dile getirildi. Kendi çalışma ve araştırmalarından derledikleri örneklerle, aşiri dinci grupların gençlerin zaaflarını, sorunları ve inançlarını nasıl kullandıkları ve çalışma yöntemlerinin anlatıldığı toplantıda ayrıca, dünyada yaşanan olaylardan gençlerin nasıl etkilendiklerini anlatan uzmanlar, sosyal medyanın işlevi, rolu ve etkisi konularında da örneklerle değindiler.


Konuşmacılar ayrıca gerek okul içinden gereksede okul sonrası gençlerin sosyal alanlardaki boşluklarından yararlanan aşiri dinci grupların, bu alanları ustaca kullanarak gençleri etkileri altına alabildikleri ifade edildi. Filiz Demirel, ”Bildiğiniz gibi aşırı dinci gruplar en modern araçlar ve reklam kaynakları ile gençlerimiz üzerinde etkili olmaya çalışıyor ve malesef başarılı oluyorlar” dediği konuşmasında, ”sorun sadece okul ile sınırlı değil, yaşamın tüm alanlarında gençlerin sorunları konusunda çalışmalara ağırlık verilmesi, gelecekleri ile ilgili perspektif sunulması gerekiyor” dedi.
Geleceğe yönelik hangi politikaların gelistirilmesi gerektiği, sivil toplum kuruluşlarının konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi ve bu tür aşırı dinci terörist akımlara karşı uyanık olunması konusunda neler yapılabilineceği anlatıldığı toplantıda, gençlerin okullarda yaşadığı olaylardan örnekler verilerek, ailelerin okul ile ilişkileri ve bilgi alışverişinin ne düzeyde gerçekleştiği konusunda değinildi. Konuşmalarından sonran soruları cevaplandıran konuşmacılar, sadece öğrenci ve okul ilişkisi değil, aynı zamanda okul ve veliler arasındaki ilişkilerlede de, gençlerin desteklenmesi gerektiği belirtildi

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.