Pazar , 27 Kasım 2022

Arınma Gecesi: Anarşi – The Purge: Anarchy

CananÖ

Canan Özel

Hayat hiç de sandığımız gibi değil. İyi insan mi yoksa kötü insan mi olduğumuzu anlamak için kendimize tek bir soru sormamız yeterli. “Kendi rahatımız için başkasının zarar görmesine razı mıyız?” cevap olarak kimse evet demeyecektir elbette. Oysa isin içine ufak tefek değişiklikler kattığımızda pek çoğumuzun farkında bile olmadan buna onay verdiğimiz ortaya çıkar. Mesela kot taslama isçilerinin eninde sonunda ölümcül bir hastalığa yakalanması kaç kişiyi taşlanmış kot giymekten vazgeçirdi?  Veya parmağımıza taktığımız minicik cam pırlantalar için Afrika´da, kanlı elmas peşinde kaç kişi ölüyor hiç düşündünüz mü? Hadi kendimizden uzaklaşıp vicdanlarımızı rahatlatalım. Mesela Amerikan halkı daha ucuz benzin kullanabilsin diye Irak´ta kaç çocuğun öldüğünü biliyor muyuz? Örnekler çoğaltılabilir ama sonuç olarak basit bir mantığa indirdiğimizde zenginler kendi konforları için fakirlerin ölmesine bilerek razı geliyor.

İşte James De Monaco filmi “Arınma Gecesi: Anarşi” de bu fikirden yola çıkarak kurulmuş bir devlet yönetimini ele alıyor. Yakın gelecekte Amerikan hükümeti artan şiddet olayları ve hapishanelerin aşırı dolması sebebiyle yeni bir yasa çıkarır. Bu kanuna göre yılın sadece bir gecesi aksam 7´den sabah 7´ ye kadar cinayet dahil her sucu islemek serbesttir. O gece boyunca islenen suçların hesabi sorulmayacaktır. Ve ne polis ne de hastaneler kimsenin yardımına koşmayacaktır. İnsanların kendilerini tamamen serbest bıraktıkları bu geceden sonra içlerindeki kötülüklerden kurtuldukları ve yılın geri kalanında huzur içinde yaşadıklarına inanılan bu geceye de “Arınma Gecesi” denir.

Tahmin edeceğiniz gibi ekonomik durumu iyi olanlar tam güvenlikli evlerinde huzur içinde geceyi geçirirken, şiddetin mağduru fakirler olacaktır. İki çocuklu bir çift nezih muhitlerinde tamamen kilit altına alınmış güvenlikli evlerinde, bu yıl ki Arınma Gecesini dışarıdaki şiddete gözlerini yumarak huzur içinde geçirmeyi planlarken, küçük oğullarının vicdanına yenilerek saldırı altındaki bir adamı eve alması bütün aileyi şiddetin içine çeker. Bundan sonrası bildiğimiz hikaye, aile ya bu adamı dışarı atarak ölümüne sebep olacak yada onunla birlikte kendileri de tehlikeye girecek.

Doğru bir düşünce yerinde bir politik söylem ve fikir yakalayan film en başarısız filmlerle yarışacak sıradanlıkta. Hiçbir sürpriz ve şaşırtıcılık olmayan serinin ilk filminde, sonunu başından tahmin edebiliyorsunuz. Böyle ciddi ve çok yerinde yakalanmış bir konu böyle bir senaryo ve işleyişle ziyan olmuş gibi. Ama arınma gecesi tüm zaaflarına rağmen evini kalesi olarak gören insanoğlunun en güvendiği alanda bile saldırıya uğradığında hissettiği korku ve çaresizliği seyirciye geçirmeyi başarıyor. Hele ki son aylarda Türkiye´de olan bitenlerle karşılaştırınca sokak ortasında yaşanan linçlere ve hiç bir bedel ödemeyeceğini bilen insanların rahatlığına tahammül etmek güç gelmeyecektir.

Serinin ikinci filmi ise 2014 yılında vizyona girdi. Bu sefer yine sahnede zenginler var ancak ilk filmde tamamen evin içinde yaşanan olaylar bu sefer sokaklarda yaşanıyor. Ve ilk filme göre beklentinin üstünde çıkıyor Arınma Gecesi: Anarşi 2.  Arabaları bozulduğu için yolda kalan bir çift, evlerine zorla girilen anne-kız ve bilinçli olarak silahlarıyla dışarıda kalan iyi kalpli bir adamdan imagesoluşuyor ana karakterler. Halkın yeterince arınamadığı düşüncesinden ötürü, ölü sayısı beklenenden az olunca hükümet gizli ama profesyonelce, fakir kişilerin yasadığı yerlerde ölümler gerçekleştiriyor. Karşı tarafta ise arınmanın yanlış olduğunu, bunun insanlığa ve demokrasiye aykırı olduğunu savunan, arınma ismi altında silah piyasasının güçlendiğini belirten ve aranma gecesinin sonlandırılması için kanlı mücadeleye hazır olan başka bir grup var.

Parası olmayanın silahı, silahı olmayanın da yasamaya hakkı olmadığı bir dünyada, sokakta simit satar gibi silah satışı gerçekleştiriliyor. Filmin en etkili yeri karakterlerimizin maskeli bir çete tarafından ele geçirilmesi ve öldürüleceklerini düşündükleri sahnenin devamı en güzel bölümüydü. Bu çeteler yakaladıkları insanları zenginlere satıyorlar ve zenginlerde piyano eşliğinde smokinli tualetli en şık halleriyle seçtikleri silahlarla arınma sağlıyorlar.

Klasik gerilim filmlerinin iyi sonla bitmesi geleneğinden kurtulamamış ve iyiler daima kazanır felsefesiyle The Purge: Anarchy 2 ilk filme göre çok daha tatmin edici. James DeMonaco´ nun yönettiği bu seri filmin üçüncüsü Arınma Gecesi: Secim Yılı ise geçtiğimiz Temmuz ayında vizyona girdi.

kaynakca: Filmlovers

 

 

About Canan Özel

Check Also

Canan Uzerli’nin İçten gelen sesi’ni dinledik

Canan Uzerli ve müzik grubu 31 ekim pazartesi günü Hamburg “eigenarten” kültür festivalinde kapsamında  ”içten …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.