Pazar , 5 Şubat 2023

Anma ve Uyarı Nöbetine Çağrı

#TonouMbobda’ı Anma ve Uyarı Nöbetine çağırıyoruz…

Hamburg-Eppendorf Üniversite Hastanesin’den (UKE) bir psikiyatri hastası olarak yardım isteyen Kamerun kökenli TonouMbobda, 21.04.2019’da UKE hastanesinin Security denilen “güvenlik” personeli tarafından UKE, W 37 binası önünde zor ve şiddet kullanılarak komaya sokuldu. Sonra, bir saat süren, doktorların canlandırma girişimleri sonuç vermedi ve TonouMbobda öldü. UKE, ilk etapta TonouMbobda’nun “kalp yetmezliğinden” öldüğünü açıkladı. Daha sonra gazeteler ve TV’ler, UKE’in ölüm sebebiyle ilgili daha detaylı bilgileri bir kaç hafta sonra açıklayacağını duyurdu.

TonouMbobda UKE’nın “güvenlik” görevlilerin ırkçı şiddeti sonucu hayatını kaybetti. Bunu sadece olanları detaylı bir şekilde takip eden Hamburg Siyah Hareketi (Black Community Hamburg) değil, olayı W 37 binası önünde bizzat gören tanıklar da dillendirdiler.

UKE’nin olaydan 7 gün sonra yaptığı, ölümcül ırkçı şiddetin kurbanı olan TonouMbobda‘yı suçlayan (“medizinischen Zwischenfall” -“tıbbi bir olay”) açıklamasından sonra; TonouMbobda’nın ailesinin görüşme teklifleri karşısında, sorumluların bir haftadan fazla bir süreyle (“ölümle ilgili daha önemli kriz konferansları dolayısıyla”) vurdumduymazlığından sonra; kısacası cinayetin ardından 10 gün sonra, bu gün (2 Mayıs) olay yerinde klinik personelinin kliniğinin önünde çelenk seremonisi vardı. Geç kalınmış olsa da, klinik personelinin bu çelenk jesti TonouMbobda’nın ailesini ve yakınlarını teselli eder mi bilmiyoruz.

Ailesinin, Hamburg Siyah Hareketi’nin ve kamuoyunun beklentisi, olayın bütün boyutu ve detaylarıyla aydınlatılması. Bunun için geçen hafta, Cumartesi ve Pazar günleri, kliniğinin önünde Anma ve Uyarı Nöbetleri vardı. Hamburg Siyah Hareketi’nin çağrısı üzerine geçen Pazar (28 Mayıs), Anma ve Uyarı Nöbetine 300 kişi katıldı.

Olayın aydınlatılması için Hamburg’da yaşayan Türkiyeli Göçmenlerde, Demokratik Kitle Örgütleri‘yle birlikte harekete geçmiş durumda. Olayın kamuoyuna yansıması üzerine harekete geçen Almanya Demokratik Haklar Derneği (ADHK) 1.Mayıs’ta bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

MIG-Zentrum’da gerçeklesen toplantıya, Hamburg Demokratik Kitle Örgütleri‘nden ADHK-Hamburg, ATİK-Hamburg, DIDF-Hamburg, HDK / HDP Hamburg temsilcilerinin yanı sıra, Hamburg Sol Parti milletvekili Deniz Çelik ve anti-ırkçı bireylerde katılarak, UKE’de gerçekleşen cinayet karşında yapılması gerekenler üzerine düşüncelerini sundular. Ayrıca toplantıya UKE’de gerçeklesen öldüresiye ırkçı şiddetin boyutunun aydınlatılması için çaba sarf eden Oury Jalloh Inisyatifi’den ve Hamburg Siyah Hareketi’nden aktivistler ve temsilcilerde katıldı. Toplantıda sonuç olarak bu konuyu Türkiyeli/Kürdistanlı Göçmenlerin gündemine taşıyacak bir komitenin / İnisiyatif’in oluşturulması kararı alındı.

UKE’nin detaylı sonuçlarını pasif bir şekilde beklemeden Hamburg Siyah Hareketi’nin yanında olmak gerekli diyoruz.

Bu cinayetin aydınlatılma çabasına destek sunmak ve yaşanan bu süreci Göçmenler olarak birlikte paylaşmak için önümüzdeki Pazar, 5 Mayıs’da, saat 14.00‘de 2.inci bir toplantı ATİK-Hamburg Derneğinde yapılacaktır. Toplantıda UKE cinayetini aydınlatma sürecine nasıl katkı sunabilirizi konuşacağız. Bununla birlikte, bu ve benzeri ırkçı saldırılara karşı duyarlı olmak için toplanıyoruz.

Bu toplantıdan önce, yine Pazar günü, 5 Mayıs, saat 11.00’de olay yerinde (UKE, W 37) Hamburg Siyah Hareketi, TonouMbobda’nın yakın arkadaşları ve kuzeni, Hamburg Üniversitesinden öğrenci arkadaşları ve diğer sol çevrelerden insanlarla birlikte #TonouMbobda’yı Anma ve Uyarı Nöbeti için buluşuyoruz. Bu etkinliğe, Hamburg Alevi Kültür Merkezi (HAKM) ve 1.Mayıs’ta yapılan toplantıya katılan kurumlar da çağrı yapacaklar..

Herkesi bekliyoruz..

+++++++++++++++
OFFENER BRIEF AN DAS UNIVERSITÄTS-KLINIKUM EPPENDORF

https://www.topafric.com/index.php/afrodeutsch/1494-offener-brief-an-das-universitaets-klinikum-eppendorf-bruder-tonou-mbobda-ist-nach-den-angriffen-von-sicherheitsbeamten-der-uke-gestorben?fbclid=IwAR0GXWz-OyNS4uOb0jVtZdzzWy-Cp8ajMgPFHaopmz4C-k3utCKPQKbQfbY

 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.