Cuma , 24 Haziran 2022

Ankara’nın mahallelerinde Hayır Meclisleri kuruldu

Ankara’nın mahallelerinde Başkanlık sistemine karşı süreci örgütlerken, en geniş “Hayır” diyenler cephesini oluşturmak için yürütülen çalışmalar, mahallelerde Hayır Meclislerinin kurulmasıyla sürdürülüyor.

Ankara’da Başkanlık sistemine karşı mahalle mahalle başlatılan çalışmalar büyüyerek devam ediyor. Bir aydan fazla süredir Ankara’nın çeşitli mahallelerinde Başkanlık sistemine “Hayır” diyenlerin bir araya gelmesi için çeşitli toplantılar yapıldı. Mahallelerdeki en geniş “Hayırcılar” cephesinin kurulması için kararlar alınan toplantıların ardından ev ev, dernek dernek örgütleme çalışması yürütüldü.

Hem referandum sürecini örgütleyecek, hem de referandum sonrasına kalıcı, geniş ve örgütlü meclisler oluşturmak için yapılan çalışmaların sonucunda Ankara’da 8 bölgede Hayır Meclisi kuruldu.

Ankara'nın

Eryaman

Halk Meclislerinden, Hayır Meclislerine

Dikmen, Eryaman, Keçiören, Seyranbağları ve Mamak’ın Şahintepe, Tuzluçayır, Mutlu ve Ege mahallelerinde 14-15 Ocak tarihlerinde kurulan Hayır Meclisleri, kendisine yol haritası çıkardı. Mamak’ta önceden kurulan halk meclisleri, Hayır Meclislerine dönüştü.

Her meclis kadın, gençlik, propaganda ve örgütlenme komisyonlarını oluşturmaya çalışırken, çalışmalarda gönüllü olmak isteyenler komisyonlara adını yazdırdı. İlçelerdeki diğer mahallelere yayılma kararları alındı. Bölgelerdeki köy derneklerinin etkin katılım gösterdiği meclislerde mücadele ve çalışma yöntemleri tartışıldı.

Ankara’nın çevre ilçelerinde çalışma

Ankara’nın merkezinin dışında kalan çevre ilçelere yönelik de çalışmalar yürütülürken, merkezdeki bir çok mahallede iki hafta boyunca Hayır Meclisi toplanmaya devam edecek. Çalışmalar, mahallelerde Hayır Meclisi kurma ve derneklerde farklı topluluklarla Başkanlık sistemine karşı mücadeleyi konuşmayı hedefleyen toplantılarla devam edecek.

Dikmen

Seyranbağları

Keçiören

Şahintepe

Mutlu

Tuzluçayır

Sendika.Org/ Ankara

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.