Çarşamba , 28 Eylül 2022

Ankara’dan Spiegel’e sert tepki

Alman Der Spiegel dergisinin Türkiye ile ilgili özel sayısı Ankara’yı kızdırdı. Türk Dışişleri Bakanlığı, Spiegel’in hazırladığı sayıyı “çarpık ve önyargılı zihniyetin yeni bir tezahürü” olarak nitelendirdi.

Almanya‘da yayınlanan haftalık haber dergisi Der Spiegel’in Türkiye’yi konu alan özel sayısına Türk hükümetinden sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “oluşturmaya çalışılan imajın, Avrupa’da bir kısım medya organlarının uzun zamandan beri Türkiye’yi hedef alarak kamuoyundaki imajını yıpratmayı amaçlayan çarpık ve önyargılı zihniyetinin yeni bir tezahürü” olduğunu ifade etti.

Spiegel'in Türkiye özel sayısı

Bilgiç derginin kapağının tahrik edici olduğunu, sadece Türkiye değil İslamiyet hakkında da olumsuz algı oluşturacak şekilde hazırlandığını belirtti. 13 Eylül tarihinde yayınlanan özel sayıyı “15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain darbe teşebbüsü sırasında, Türk halkının yaşamı pahasına kahramanca verdiği demokrasi, özgürlük ve hukuk mücadelesini ısrarla görmezden gelme ve maksatlı biçimde çarpıtma çabası” olarak nitelendiren Bilgiç, halkın büyük desteğiyle demokratik olarak seçilen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın farklı tanımlarla karalamaya yönelik çabaları da esefle kınadıklarını dile getirdi.

Derginin özel sayısı

Der Spiegel dergisinin özel Türkiye sayısının kapağında diktatör olarak tanımlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, arka planda da minareleri füze biçiminde resmedilen bir cami yer alıyor. Başlık olarak “Yangın Yeri Türkiye” ifadesini kullanan dergi, daha küçük harflerle üst başlık olarak da “Bir Ülke Özgürlüğünü Yitiriyor” ifadelerine yer veriyor.

Ankara daha önce de bazı Alman yayın organlarını Erdoğan düşmanı habercilikle suçlamış ve Der Spiegel, Türkiye muhabiri Hasnain Kazım’ı geçen mayıs ayında aldığı tehditleri gerekçe göstererek Türkiye’den geri çekmişti.

© Deutsche Welle Türkçe DW/ET/HS

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.