Pazar , 27 Kasım 2022

Ankara’da, Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı: 95 kişi katledildi

Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı

Ankarada katliam

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde bugün Ankara’da “Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi” sloganıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitinginde patlatılan bombalar sonucu  son bilgilere göre   95 kişi öldü, 186 kişi de yaralandı.

Miting öncesinde Ankara Tren Garı kavşağında iki patlama sesi duyuldu. Ankara’da bu sabah düzenlenen Türkiye tarihinin en kanlı saldırısında şu ana kadar 95 kişi öldü, 186 kişi de yaralandı. Saldırı sonrası Türkiye’de 3 gün ulusal yas ilan edildi.

“Emek, barış, demokrasi” mitinginin toplanma yeri olan Ankara Tren Garı’nın önünde TSİ 10.00 civarında arka arkaya iki büyük patlama meydana geldi.Patlamaların Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) kortejlerinin olduğu yerde meydana geldiği belirtildi. Sağlık Bakanı Metin Müezzinoğlu patlamalar sonrası 62 kişinin olay yerinde, 24 kişinin de kaldırıldıkları hastanede hayatlarını kaybettiğini açıkladı. Müezzinoğlu, 28 yaralının durumlarının da ağır olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Selami Altınok ise miting öncesi Ankara’da güvenlik zaafı olduğuna yönelik eleştirileri reddetti. Saldırıyı şu ana kadar üstlenen olmadı.

Demirtaş: Devlet halka saldırdı

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bu, devletin birliğine yapılmış bir saldırı değil. Bu, devletimiz tarafından halkımıza yapılmış bir saldırıdır” dedi. “Hükümetin saldırının üzerini kapatacağını” öne süren Demirtaş, hiçbir bakanın istifa etmemesini eleştirdi. Demirtaş hükümete atıfla, “Hesabı sorulacak, yargı önüne çıkacaksınız. O günler gelecek. Ellerinize o kelepçeler takılacak” diye konuştu.

Erdoğan lanetledi, Davutoğlu Demirtaş’a çattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’daki saldırıyı lanetledi. Erdoğan “herkesi sorumlu davranmaya, dikkatli hareket etmeye, terörün yanında değil karşısında yer almaya” çağırdı. Pazartesi günkü Türkmenistan ziyaretini de iptal etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise saldırının iki canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğine dair kuvvetli emareler olduğunu söyledi.”Halkın bütünlüğüne ve Türk demokrasisine saldırıldığını” belirten Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’a da tepki gösterdi.  Davutoğlu, ” ‘Demirtaş devletin halka karşı yaptığı bir saldırıdır’ diyor. Bu nasıl bir anlayıştır? Bu açık bir tahriktir. 6-7 Ekim olaylarında nasıl tahrik yapmışsa, Demirtaş yine tahrik yapmıştır” dedi.

‘Hükümet istifa’ sesleri

Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı sonrası ülkede 3 gün ulusal yas ilan edilirken, partiler de seçim kampanyalarına ara verdi. Birçok kentte ise saldırı ve hükümet protesto edildi. İstanbul’da, Taksim’deki Tünel Meydanı’nda bir araya gelen binlerce kişi yürüyerek Galatasaray Meydanı’na geldi. Göstericiler burada oturma eylemine başladı. Eylemde “Katil devlet hesap verecek”, “Tayyip istifa”, “hükümet istifa” “faşizme karşı omuz omuza” gibi sloganlar atıldı. Diyarbakır’da Ofis semtinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi de hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan aleyhine sloganlar attı. Protesto gösterisine Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Fırat Anlı, HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen de katıldı. Batman’da HDP milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Kadir Tunç basın açıklamasıyla saldırıyı kınadı. Milletvekilleri kortej önünde yürüdükleri sırada polis kalabalığı tazyikli su ve TOMA’larla dağıttı. Ankara’daki saldırı İzmir, Kocaeli, Balıkesir, Şanlıurfa, Hakkari, Bitlis ve Van’da da protesto edildi.(BBC)

Dünya basını sordu:1 Kasım’a kadar daha kaç saldırı olacak?

Ankara’daki katliam, dünya basınında gündemin ilk sırasına oturdu. Gelişmeleri ve siyasilerin açıklamalarını geniş gören ajanslar ve gazeteler, çok sayıda kişinin öldüğü ve yaralandığı saldırıyı internet sitelerinde birinci sıradan verdi.

İtalyan ANSA haber ajansı, “Ankara’da terör, 86 ölü. Barış kortejinde katliam. Türkiye, başkent Ankara’daki kanlı saldırının şokunda. İki ayrı patlama, önemli seçimlere 3 hafta kala barış mitingine katılanları hedef aldı” diye abonelerine haberi duyurdu.  “Ankara’da barışçıl korteje bombalar atıldı. Şok bilanço: 86 ölü” başlığıyla haberi duyuran La Stampa gazetesinin Türkiye uzmanı muhabiri Marta Ottavani ise, şu ifadeleri kaleme aldı:   “Bu son saldırı hemen akla, boyutları açısından da, Kobani’ye yardım götürmeyi amaçlayan 34 kişinin öldüğü ve IŞİD’le bağlantılı bir kamikaze saldırısı olan Suruç’u getiriyor.  Ancak Ankara’da bugün patlayan ve çok sayıda kişinin ölümüne yol açan çifte bomba aynı zamanda, HDP lideri Demirtaş’ın seçim kampanyasının sonunda, 5 Haziran’da Diyarbakır’daki patlamayı da hatırlatıyor.”

 Corriere della Sera gazetesi ise, haberi özetle şu ifadelerle gördü:
“Barış kortejinde katliam: en az 86 ölü, 120 yaralı. Barış için şarkılar ve sonra patlama. Ölü sayısı an be an artıyor. Saldırıyı kınayan Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun, Türkiye’nin barış ve bütünlüğüne karşı terörist bir saldırı olduğunu dile getirdi. Bu saldırıyı, Diyarbakır ve Suruç’takilere benzeten Demirtaş, büyük bir katliamla karşı karşıya olduklarını belirtti.”
Gazetenin Türkiye muhabiri Antonio Ferrari de Türkiye’nin şu anki durumunu şöyle değerlendirdi:
“Rusların hava sahası ihlali, NATO ile anlaşmazlıklar, uluslararası izolasyon. Tüm bunlar, yeni bir başkanlık sistemi arifesinde daha dramatik hale geldi. Türkiye, bir hükümet kurulamayınca 3 hafta içinde yeniden seçimlere gidecek. Bu noktada çok ciddi bir soru sormak gerekiyor: 1 Kasım’a kadar daha neler olacak?” diye niteledi.
La Repubblica
gazetesi ise, haberinde şu ifadeleri kullandı:
“Barış yürüyüşünde 86 kişi öldü. Polis, birçok kez havaya ateş açtı ve göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu. Büyük patlamaların ardından bir grup insan, güvenlik güçlerine ait bir araca saldırdı. Göstericiler, 3 aydan az bir sürede ikinci kez saldırganların hedefi oldu.”


GUARDİAN: ANKARA’DAKİ İNTİHAR SALDIRISINDA ÇOK SAYIDA KİŞİ ÖLDÜ

Türkiye’nin başkenti Ankara’da Kürt militanlarla devlet arasındaki çatışmayı protesto etmek için düzenlenen mitingin toplanma yeri olan yerdeki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti

SKY NEWS: ANKARA’DA İKİ PATLAMA: EN 20 ÖLÜ

Türkiye’nin başkenti Ankara’daki iki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti. Hükümet yetkilileri patlamanın bir terör saldırısı olduğunu onaylarken intihar saldırısı olup olmadığının araştırıldığını açıkladı.

ITV NEWS: TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİNDEKİ PATLAMALARDA ÇOK SAYIDA İNSANIN ÖLDÜĞÜNDEN KORKULUYOR

Patlama, Kürt militanlarla Türk hükümeti arasındaki yaşanan çatışmayı protesto etmek için düzenlenen ‘barış’ yürüyüşünün toplanma yerinde meydana geldi.

EVENİNG STANDARD: İNTİHAR SALDIRISINDA EN AZ 20 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye’nin başkenti Ankara’daki şüpheli intihar saldırısında en az 20 kişi hayatını kaybetti. Patlamanın nedeni henüz açıklanmazken hükümet yetkilileri araştırıldığını açıkladı. Patlama, yaklaşık üç hafta sonra yapılacak genel seçimlerin öncesinde yaşandı.

DAİLY MAİL: ANKARA’DAKİ PATLAMALARDA EN AZ 20 KİŞİ ÖLDÜ

Türkiye’nin başkenti Ankara’da düzenlenecek ‘barış’ mitingin hedef alan patlamalarda en az 20 kişi hayatını kaybetti.

1 Kasım’daki seçimlerden önce yaşanan patlamaların, intihar saldırısı olup olmadığı araştırılıyor.

ANKARA’DAKİ PATLAMA BELÇİKA BASININDA

Belçika basının önde gelen isimlerinden Le Soir gazetesi ve Derniuer Hour gazetesi Ankara’daki saldırıda en az 20 kişinin öldüğünü, 100’den fazla yaralı olduğunu DHA’yı kaynak göstererek verdi.

Le Soir gazetesi son dakika haberinde, “Alınan bilgilere göre en az 20 kişi hayatını kaybetti, tahminen 100’den fazlada yaralı olduğu bildiriliyor” ifadelerini kullandı.

Derniuer Hour da haberi şöyle verdi: “Türkiye’de Saldırı Oldu, Ankara’da iki patlama meydana geldi 20 kişi hayatını kaybetti.”

ANKARA’DAKİ PATLAMA ALMAN BASININDA

Ankara’da patlamayı Alman basını da son dakika olarak verdi.

Bild: Terör saldırıları Ankara’yı salladı; onlarca ölü var Türkiye’nin başkenti Ankara’da bir tren istasyonuna yapılan bombalı saldırıda, 20’den fazla ölü yüze yakın yaralı var. Hükümet kaynaklarına göre, olay bir terör saldırısı.

Tagesschau.de: Ankara’daki patlamada çok sayıda ölü Başkent Ankara’da meydana gelen ard arda iki patlama yaşandı. 20’den fazla ölü, yüzlerce yaralı olduğu belirtiliyor. Hükümet ilk açıklamasında olayın terör olayı olduğunu duyurdu.

Spiegel Online: Ankara’nın merkezinde büyük patlama
Barış gösterisinin başlamasından kısa bir süre önce, Ankara iki büyük patlama ile sarsıldı. En az 20 ölü yüzlerce yaralı olduğu belirtiliyor.

Zeit Online: Ankara’da ağır patlama Barışcıl bir gösteri öncesinde Ankara’da çok sayıda patlama yaşandı. İlk belirlemelere göre 20’den fazla ölü var.

Deutsche Welle: Ankara’da patlama en az 20 ölü Ankara’da meydana gelen iki patlamada en az 20 kişi hayatını kaybetti. Resmi makamlar canlı bomba saldırısı üzerinde duruyor.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.