Perşembe , 9 Şubat 2023

Ankara’da patlama: 28 ölü ve 61 yaralılar var

Ankara’da büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın Devlet Mahallesi’ndeki askeri lojman bölgesinde, askeri servis araçlarının bulunduğu noktada meydana geldiği öğrenildi. Başbakan yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yaptığı açıklamaya göre, patlamada 28 kişi öldü, 61 kişi yaralandı.

Patlama, Ankara’nın kalbi sayılan ve TBBM, Genelkurmay Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Askeri Yargıtay, Maliye Bakanlığı binalarının olduğu bölgede meydana geldi. Olay Cumhurbaşkanlığı sarayında güvenlik zirvesi başlamak üzereyken meydana geldi. Patlama Doblo marka hafif ticari araca yerleştirilen en az 50 kilo patlayıcı ile gerçekleştirildi. Aracın şöför mahallinde de bir canlı bomba olduğu ve aracı servis otobüslerinin üzerine sürüp patlattığı bildirildi.

23.00 Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun kullanılan patlayıcının IŞİD’e işaret ettiğini söyledi. Habertürk’ün Teke Tek programında Ankara patlamasına dair konuşan Uzun, “evimden patlama yerini görebiliyorum” dedi.

Saldırıda “gübre bazlı patlayıcı” kullanıldığını öne süren Uzun, kullanılan patlayıcının IŞİD’e işaret ettiğini söyledi.

22.40 Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri, Ankara’da gerçekleştirilen saldırıyla ilgili kınama mesajı yayımladı. Galatasaray Kulübü’nden yapılan açıklamada, “Uzun cümleler, sürekli yinelenen benzer kelimeler ülke olarak yaşadığımız acıları tarif etmekte maalesef artık yetersiz kalıyor. Bu ülkenin temel taşlarından bir spor kulübü, bir sivil toplum örgütü olarak, terörü ve terörden medet umanları bir kez daha lanetliyoruz. Ankara’daki kalleş saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır diliyoruz” dendi.

Ankara’daki saldırının üzüntüyle öğrenildiğini belirten Fenerbahçe Kulübü de, yaptığı açıklamada, “Yaşanan terör olayını lanetleyerek, bu tür olayların bir an önce son bulmasını temenni ediyor, saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Beşiktaş Kulübü’nün kınama mesajında ise şu görüşlere yer verildi:

“Başkentimiz Ankara’da Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına yönelik düzenlenen bombalı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin huzur ve refah ortamına kavuşması için tüm gücüyle mücadele eden güvenlik güçlerimize yönelik bu elim terör saldırısının üzüntüsünü yaşıyoruz. Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ve milletimize başsağlığı diler, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ederiz.”

22.25 Facebook, Ankara patlamasının ardından “güvenlik durumu kontrolü” uygulaması başlattı. Uygulamayla, Ankara patlamasında yakında olanlar, güvende olup olmadıklarını bildirebiliyor.

22.03 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada,’Türkiye’nin, terörle mücadelesinde verdiği kayıplara yenilerinin eklenmesi, milletçe yüreğimizi yaralamakta, sabrımızı zorlamaktadır. Türkiye’nin, meşru müdafaa hakkını, her zaman, her yerde ve her durumda kullanmaktan çekinmeyeceği bilinmelidir’ dedi.

22.00 Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’daki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerin çoğunluğunun askeri personel olduğunu açıkladı. Melih Gökçek, Twitter hesabından, “Bu akşam Merasim Sokak’ta askeri servis araçları arasında patlatılan bomba ile çoğunluğu askeri personel olan kardeşlerimiz şehit edildi” diye yazdı.

21.30 Rusya Parlamentosu Üst Kanadı Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Frants Klintseviç, Ankara’daki saldırıyı kınayarak “Rusya, her türlü tartışmalı sorunlarının çözümünde terör eylemlerinin yöntem olarak kullanılmasına karşı. Biz Ankara’nın merkezinde yapılan saldırıları sert şekilde kınıyoruz, hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” dedi.

21:21 Açıklama yapan hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, 28 ölü olduğunu duyurdu. Saldırıyı kimin yaptığını bilmediklerini söyleyen Kurtulmuş, araştırmaların sürdüğünü ve olayın aydınlatılması için her türlü çabanın ortaya konacağını öne sürdü.

Kurtulmuş, ikinci patlamanın bomba patlaması olmadığını, şüpheli paketin patlatıldığını söyledi.

Açıklamada yalnızca saldırıyı yapanların değil, saldırıyı yapanları “maşa olarak kullananların” da cezalandırılacağını söyledi.

21.00 CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu patlama ile ilgili “Bu ülke bu acıları hak etmiyor. Ankara’daki hain saldırıda yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

20.54 Askeri servis aracı kullanan Mehmet isimli şoför yaşadıklarını anlattı. Patlamanın kırmızı ışıkta durdukları sırada olduğunu anlatan sürücü, “Kırmızı ışıkta durduğumuz sırada 2 araç arkamızda belirdi, binek tipli bir araçta patlama oldu. Otobüslerde personel vardı. Çok şiddetli bir patlama oldu.” dedi.

20:50 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında ‘güvenlik toplantısı’ yapılıyor. Toplantıya Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer ilgili yetkililerin katıldığı söyleniyor.

20.41 Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 14 hastanede 61 yaralı olduğunu açıkladı. Yaralıların büyük kısmının hafif olduğu söyleniyor. Hastaneye getirilenlerden 3’ünün öldüğü söyleniyor.

Bakan, olay yerindeki ölü sayısını “20-21” olarak açıkladı.

20:28 Ölü sayısının 18’e çıktığı, yaralı sayısınınsa 45 olduğu bildirildi. Ankara Tabipler Odası’nın kriz masası kurduğu söylenirken, çok sayıda ağır yanığı olan yaralı olduğu ve yaralıların yanık merkezi olan hastaneleri taşındıkları belirtiliyor.

20.25 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’daki patlama ile ilgili TBMM’de bilgi verdi. Bozdağ, şunları kaydetti:

“Eskişehir istikametinden gelen bir araç Merasim Sokağı 100-150 metre geçtikten sonra askeri servis araçlarının bulunduğu sağlı sollu 5 aracı ortasına geldiği sırada bir patlama var. Bir otomobil bomba yüklü otomobilin patlatılması sonucu olay meydana gelmiştir. Kim veya kimler tarafından yaptırıldığı konu incelenmekte. Bütün boyutlarıyla KOM güvenlik birimleri Ankara Başsavcılığı olay yeri inceleme ile bütün boyutlarıyla incelenmekte. En kısa sürede aydınlatılmasını arzuluyoruz.”

20.23 HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Ankara’daki acımasız saldırıyı kınıyor, hayatını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum” dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli tarafından yapılan açıklamadaysa “devletimizin kalpgahı bir kez daha hedef alınmıştır” dendi.

20.15 Sağlık Bakanlığı, yayımladığı ikinci açıklamada, kan ihtiyacı olduğunu yalanlayarak “harf hatasından” kaynaklandığını iddia etti. (sendika.org)

19.59 Genelkurmay Başkanlığı tarafından bombalı saldırı ile ilgili açıklama yapıldı:

“17 Şubat 2016 Çarşamba günü saat 18:31’de Türk Silahlı Kuvvetleri personelini taşıyan servis araçlarına, İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaktaki trafik ışıklarında bekledikleri esnada bir terör saldırısı düzenlenmiştir.

Alçakça ve kalleşçe düzenlenen bu saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımıza, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve Yüce Türk Milletine başsağlığı, yaralı kahraman silah ve çalışma arkadaşlarımız ile vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

19.57 Hüseyin Şimşek: Meclis bahçesinde siyah sırt çantalı mavi kapüşonlu 17-18 yaşlarında bir kişi polisler tarafından etkisiz hale getirildi. Polis çantayı olduğu yerde bıraktı. Gazetecilerin uyarısı üzerine polis geri gelerek bomba imha ekiplerini çağırdı.

19.55 TBMM’ye bir kilometre mesafede gerçekleşen bombalı saldırının ardından CHP’li Özgür Özel ve HDP’li Filiz Kerestecioğlu, patlamanın ardından olayla ilgili bilgi almak istediklerini söyledi, Meclis çalışmalarına ara verilmesini talep etti. CHP ve HDP’nin talebi AKP’li vekillerin “Bu Meclis Sakarya Savaşı’nda bile çalıştı” gerekçesiyle reddedildi.

19.50 Hüseyin Şimşek bir patlama sesinin daha geldiğini bildirdi.

19.45 BirGün’e konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan komple dolu olan bir otobüsün tamamen yanarak paramparça olduğunu ve içinden kimsenin kurtulmasının mümkün olmadığını söyledi. Hastaneye götürülmemiş 12 cansız beden gördüğünü söyleyen Tarhan bazı cansız bedenlerin yanan araçtan çıkarılamadığını ifade etti.

19.40 Görgü tanıklarının aktardıklarına göre patlamaya sebep olan 3 tane servis aracının ortasına giren bir taksi.

19.32 Muhabirimiz Hüseyin Şimşek Meclis yakınında ikinci bir patlama sesinin geldiğini belirtti. Patlama sesinin bomba imha ekipleri tarafından kontrol amaçlı patlattıkları paketten geldiği bildirildi.

19.25Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ankara’da meydana gelen patlamayla ilgili, “Bir terör örgütü gerçekleştirdi diye duyum var” dedi.

19.15 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Ankara’daki terör saldırısında vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; ailelerine, yakınlarına ve milletimize başsağlığı sabır dilerim” ifadelerini kullandı.

ankara-da-patlama-yaralilar-var-114285-1.

19.05 Ankara Valisi Mehmet Kılıçlar, askeri servis konvoyunda patlama meydana geldiğini ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiğini ve 10 kişinin yaralandığını söyledi.

Patlamayla ilgili açıklama yapan Başbakan Davutoğlu, “Patlama bilgisi geldi bakacağız” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’ndan ise yaralı sayısına dair henüz bir açıklama gelmedi. CNN Türk muhabiri patlamanın bomba yüklü bir araçla gerçekleştirildiğini iddia etti.

ankara-da-buyuk-patlama-sesi-114284-1.

Kaynak: Birgün / Haber Ajansları

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.