Perşembe , 9 Şubat 2023

Ankara katliamında yaşamını yitirenler Hamburg’da anıldı.

Hamburg Altona Sprintzenplatz’da 10 Ekim günü Ankara’da emek, barış ve özgürlük için toplanan onbinlerce insana yönelik yapılan bombalı saldırı sonucu gerçekleştirilen katliamda yaşamını yitirenler anıldı.

HH_Anma

Mustafa Akpolat

13 Ekim Salı  günü, Hamburg Demokratik Güç Birliğ bileşenleri tarafından düzenlenen anma etkinliğinde yapılan konuşmalarda, ”Katilleri tanıyoruz, unutmayacak, afetmeyecek, hesap soracağız” denildi.

Birleişik Haziran Hareket Hamburg ve bir çok kurum, kuruluşun katılarak desteklediği anma etkinliği, barış, özgürlük ve demokrasi uğruna katledilen tüm insanların anısına gerçekleştirilen saygı duruşundan sonra, yapılan konuşmalarla devam etti.
Katliamda yaşamını yitirenlerin fotograf ve isimlerinin bulunduğu siyah bez üzerine bırakılan karanfil ve yakılan mumlarla gerçektirilen anma etkinliğinde, bir grup gösterici, üzerine giydikleri kefenlerle  katliamı canlandırdılar.

HH_Anma1

Anma etkinliğinde Hamburg Demokratik Güç Birliğ adına yapılan konuşmada şu görüşlere yer verildi.;
”Katilleri tanıyoruz!
Katiller yalana talana hırsızlığa karşı sesini çıkaran Türkiye halklarına, temel demokratik haklarını talep eden Kürt halkına karşı savaş ilan edenlerdir.
Katiller yüzlerce insanın yerlerde paramparça yatarken, ”vatandaşım” dediği insanlara yardım etmeyen, aksine yardım etmeye çalışanlara copla, bibergazıyla, tomalarla saldıran, Ambulansların yollarını kapatan Faşist TC. devletinin katil polisleridir.
Evet katilleri tanıyoruz, unutmayacak, affetmeyecek, hesap soracağız. Hesap sorma güçünü örgütlendikce artıracak ve bu topraklarda gerçek demokrasiyi ve gerçek barışı hakim kılana kadar, bedeli ne olursa olsun mücadele edeceğiz.

HH_Anma2
Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz!
Katillerin saraylarını, saltanatlarını başlarına yıkacağız. Soma, Roboski, Suruç, Amed, Cizre, Gazi, hapishane katliamlarını unutmadık, Ankara katliamınıda unutmayacağız, unutturmayacağız. Bu katliamı gerçekleştirenlerden er ya da geç hesabını soracağız.
Faşist TC.’nin saldırıları gün geçmeden devam ediyor. AKP eliyle beslenip büyüttüğü çeteler aracılığı ile 10 Ekim’de Ankara’da 128 arkadaşımız, dostumuz, siperdaşımız hayatını kaybetmiş ve yüzlercesi yaralanmıştır. Acımız büyüktür, fakat kinimiz ve öfkemiz daha da büyüktür. Gezi isyanından günümüze kadar gelişen halk muhalefetinden korkan eli kanlı Faşist TC. Devletinin katil AKP iktidarı, Devrimcileri, halkı, halk muhalefetini bastırmak, yakalanan birlikteliği dağıtmak, 7 Haziran seçimlerinde aldığı yenilginin hesabını halklara çıkararak katliamlarına devam ediyor.
Faşist diktatörlük dikensız gül bahçesi istemektedir.

HH_Anma4
Bu yüzden barış isteyen, emekten yana olan demokrasi talep eden emekcilere, Ankara’da barış mitinginde acımasızca bombaların hedefi yapmıştır. Devletin Politikalarına barışcıl’da olsa, demokratik temelde de olsa karşı çıkıldığında ne pahasına olursa olsun cezalandırılacağı mesajıdır bu. Korkutmak, yıldırmak, tepkisiz bırakmak, var olana boyun eğdirmek amaçlanmaktadır, gerçeği haykıran insanların susması istenmektedir. Bizleri susturamayacaksınız, sizlerin korkusu olmaya devam edeceğiz. Ankara katliamının hesabını soracağız.”

HH_anma3

Etkinlikte  Türkçe, Kütçe ve Almanca ” Katliamın sorumluları Erdoğan ve AKP’dir, Katil devlet hesap verecek, Faşizme karşı omuz omuza, Katil Erdoğan Hesap verecek, Ankara faşizme mezar olacak, Yaşasın halkların kardeşliği’ şeklinde sloganlar atılarak dövüz ve pankartlar taşındı.
Anma etkinliği, Asmin Tiyatrosunun canlandırdığı katliam skeçi ve katliamlarda yaşamını yitirenlerin anısına Grup Cemre’nin seslendirdiği eserlerle son buldu.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.