Salı , 29 Kasım 2022

Anayasayı Koruma Örgütü’nün Neonaziler içindeki elemanı evinde ölü bulundu

Almanya’da Federal Parlamento Denetleme Kurulu geçen hafta yaptığı bir açıklamada uzun yıllar Anayasayı Koruma Örgütü adına istihbarat elemanı olarak Neonazi çevrelerde çalışan ‘Corelli’ takma isimli Thomas R’in (39) evinde ölü bulunduğu belirtildi. Haftalık ‘Spiegel’ dergisinde çıkan bir habere göre, NSU terör örgütü davasında iki kez ifade vermiş Thomas R.’in kuşkulu ölümünün gerçek nedeni henüz açıklığa kavuşmadığı ifade edildi.

Geçtiğimiz Mart ayının sonlarına doğru evinde ölü bulunduğu açıklanan Thomas R.‘in, Neonazi çevrelerde 2012 yılında ‘istihbarat elemanı’ olduğu anlaşılmış ve tanık koruma programına alındığı ifade edilmişti. 1998 yılında telefon numarası NSU kurucusu Uwe Mundlos‘un listesinde ele geçen Thomas R.’in, NSU terör örgütü destekli “ulusal gözlemci” adlı bir dergi yayınladığı, “Netzradio Germania” adlı Radyo’da Neonazi yayınlar yaptığı ve birçok Neonazi içerikli internet sitelerini yönettiği açığa çıkmıştı.

ANAYASAYI KORUMA ÖRGÜTÜ İLE NEONAZİLER’İN YAKIN İLİŞKİSİ

Münih’te geçtiğimiz Mayıs ayından itibaren devam etmekte olan NSU davasında da açığa çıktığı gibi, Alman Anayasayı Koruma Dairesi yetkilileriyle, Neonazi odakların yakın işbirliği demokratik çevrelerde tepkiyle karşılanmıştı. Federal parlamentoda grubu olan Sol Parti ve çeşitli siyasi kurumlar Anayasayı Koruma Dairesi’nin fesh edilerek yeniden yapılandırılması dile getirmişlerdi.

EVİNDE ÖLÜ BULUNDU

Thomas R. Magdeburg’da bir Neo-Nazi yürüyüşü esnasında anti-faşist göstericileri çekerken (2012)

V-Mann olarak (örgüt içine yerleştirilmiş istihbarat elemanı) teşhir olan Thomas R.’nin Bielefeld’e yakın Schloß Holte-Stukenbrock kasabasındaki evinde ölü bulunması kuşkulu bulundu. ‘Spiegel’ dergisi, istihbarat çevrelerinin Thomas R.’in önceden keşfedilmeyen diabetik bir hastalık sonucu öldüğünü tahmin ettiklerini yazdı.

Kamuoyuna yansıyan bilgilerde Thomas R’in Sachsen Anhalt eyaletinde (Halle) ikamet ettiği ve NPD’den, NSU’ya kadar tüm Neonazi çevreleriyle yakın ilişki içnde olduğu da açığa çıkmıştı.

POLİS İFADESİNDE NSU ÜYELİĞİNİ REDDETMİŞTİ

Polise verdiği ifadelerde NSU üyeliğini reddeden Thomas R. diğer Neonazi örgütleri hakkında detaylı bilgiler vermişti. Amerikan kökenli Ku- Klux Klans adlı Nazi örgütüne üyeliği konusuna dair de geniş açıklamalar yapmıştı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.