Cumartesi , 25 Mart 2023

Altona’da ”Yaşlılar günü” etkinliği gerçekleştirildi

Güncel / Hamburg

Altona yaşlılar kurulu tarafından geleneksel  olarak    her yıl düzenlenen  ”Altona Yaşlılar günü’ (Altonaer Seniorentage) 9-10 Ekim  günlerinde 24. sü  düzenlendi.  Altona Belediye binası salonunda  düzenlenen ve  açılış konuşması,   Altona Yaşlılar kurulu  başkanı Brita Schmidt-Tiedemann  tarafından yapılan etkinlikte ayrıca Altona belediye başkanı Dr. Liane Melzer ve Altona Belediye meclis başkanı  Dr. Frank Toussaint konukları selamlayan birer kısa konuşma yaptılar. Hamburg Yaşlılar kurulu üyesi Fatma  Çelik, Mekan yaşlılar buluşma merkezi yönetcisi  Saim Çelik  ve  yaklaşık 30  MEKAN üyesi  etkinliğe katılarak, dernek üyeleri tarafından  hazırlanan  elişi ve  çalışmaları sergilediler.

Filiz Demirel, ”Sağlık, bakım ve sosyal  sistemin Almanya`da yaşlanmakta olan göçmen nüfusun sorunlarına cevap verebilicek hale getirilmesi gerekiyor.” Etkinlikle, yaşlı insanların sorunlarına dikkat çekmek, sorunlarını gündeme getirmek, değişik aktiviteler düzenleyerek  bir araya gelmek,    bilgi, alış verişinde  bulunma amaçlanmaktadır. İki gün sürecek olan etkinlik kapsamında, kültürel etkinlikler sahnelenmesinin yanı sıra  bilgilendirme masaları açıldı. Yapılan konuşmalarla  Altona ilçesinde ve genel olarak  Hamburg’da yaşlı insanların sorunları ve çözüm önerileri üzerine görüşlere yer verildi. Etkinliğin ikinci gününde ise Elbe nehrinde ve Hamburg Limanında gemiyle bir gezi gerçekleştirlecek.  Gezi ile  değişik kültürlerden insanların  birlikte bir arada hoş vakit geçirmeyi ve  birbirini yakından tanımayıda amaçlamaktadır.  Hamburg Parlamentosu, Yeşiller Milletvekili Filiz Demirel etkinliğe katılarak kurum ve kuruluşlarla görüş alışverişinde  bulundu.

Filiz Demirel,  etkinlik ve birinci  nesil göçmenlerin sorunları konusunda ki sorumuza, ; ”Özellikle Almanya`ya göç eden birinci nesil göçmenler içinde bu tür etkinlikler çok önemli. Sağlık, bakım ve sosyal  sistemin Almanya`da yaşlanmakta olan göçmen nüfusun sorunlarına cevap verebilicek hale getirilmesi gerekiyor. Bu yönde bazı adımlar atılmasına rağmen, özellikle bakım konusunda göçmen kökenli insanlarımız yeterli bilgiye sahip değiller. Politikaya düşen görev, gerekli alt yapının sağlanması ve çok kültürlü bir topluma hizmet verebilecek duruma getirilmesi yönünde adımlar atmaktır. Hamburg`da yaşlılar temsil kuruluna iki kişilik göçmen kotası getirilmesi doğru yönde atılan adımlardan biri ama bu uygulamaların geliştirilmesi gerekir. Herkesin birlikte eşit şartlarda yaşadığı ve sunulan hizmetlerden gerektiği şekilde faydalanabildiği bir sosyal sistem istiyoruz.” dediEtkinlikte, yaklaşık 30’a yakın kurum, kuruluş, yaşlılara yönelik, bakım, sağlık, konut ve  barınma, sosyal, kültürel, değişik  alanlarda hizmetleri konusunda bilgilendirme masaları açarak kurumlarını tanıtmalarının yanısıra, sorulara cevaplar vererek bilgilendirmelerde  bulundular.   Değişik kültürlerden, değişik kurumlardan temsilci ve üyelerin katıldığı  ”Altona Yaşlılar günleri”e Türkiyeli göçmen yaşlı ve emekliler buluşma merkezi  ”MEKAN” da üyeleri tarafından hazırlanan değişik elişleri ve çalışmaları  sergilediler.

Ayrıca  MEKAN kendi bünyesinde,  Hüseyin Duman yönetiminde  oluşturulan Koru,  etkinlikte bir Mini konser verdi.   Hamburg Yaşlılar kurulu üyesi Fatma  Çelik  ve Mekan yaşlılar buluşma merkezi yönetcisi  Saim Çelik  ve  yaklaşık 30  MEKAN üyesi  etkinliğe katılarak, dernek üyeleri tarafından  hazırlanan  elişi ve  çalışmaları sergilediler.

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir