“Alternatif Nobel”: Gazeteci Can Dündar Zürich’te ödül aldı, provakasyoncular kapı dışarı edildi.

Gazeteci Can Dündar Zürich’te ödül aldı, provakasyoncular kapı dışarı edildi.can-dundar-2

Zürich Üniversitesinin tarihi salonu Aula, KOL G-201 kapılarını bu kez gazeteci Can Dündar’a açtı.

http://www.agenda.uzh.ch/record.php?id=32557

08 Aralık akşamı saat 18.45’te başlayan özel toplantıda Can Dündar’a, „Alternatif Nobel“ diye adlandırılan ödül verildi.

Ödül kurucusu aileden Ole von Uexküll, Right Livelihood Award Foundation, Stockholm Direktörü olarak, bu seçkin ve tanınmış vakfın temsilcisi ve yöneticisi olarak ev sahipliği yapmakta idi.

https://de.wikipedia.org/wiki/Right_Livelihood_Award

prof-dr-bernd-roeckYakın tarih uzmanı Prof. Dr. Bernd Roeck, Präsident MAS Applied History, Universität Zürich ve aynı zamanda Uluslararası vakfın İsviçre ayağı olan Right Livelihood Award Foundation Switzerland adına açılış konuşmasını yaptı.

Prof. Dr. Bernd Roeck açılış konuşmasında demokrasi ve haklar tarifini, bu değerlerin gelişimini çarpıcı örneklerle anlattı.

İlk konuşmacı, Islam dünyasının haklar ve özgürlük geçmişine değinen çarpıcı örnekler verdikten sonra, Avrupa’da 30 yıl din savaşları başta olmak üzere demokrasi mücadelesinin zorlu tarihsel arka planını ortaya koydu.

 

von-roger-de-weckDaha sonra, İsviçre Devlet Radyo ve Televizyon kurumu SRG SSR’in genel müdürü ve kendisi de bir gazeteci olan Von Roger de Weck, sahneye gelerek Can Dündar’a doğrudan sorularını yöneltti ve bir tür söyleşi gerçekleştirdi.

Belirlenen sürenin çok üzerinde canlı bir tempo ile gelişen ödül toplantısında, Can Dündar kendisinin ve diğer gazeteci meslekdaşlarının başına gelenleri aktardı.

Kendisine yönelik Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hışmına neden olan „Silah yüklü TIR’lar“ konusu hakkında da bilgi veren Can Dündar, ayrıca Türkiye’nin mevcut durumu ve geleceği hakkında görüşlerini ve değerlendirmelerini aktardı.

Can Dündar ilgi gören konuşmalarınndan sonra Von Roger de Weck’in dinleyicilere yaptığı çağrı ile iki kez alkışlandı. Von Roger de Weck’in: alkışlardan birisinin Can Dündar’ın hayatını kurtaran eşine gitmesini önermesi sonrasında „birlikte konuşmalar“ sonlandı.

„Alternatif Nobel“ ödül kurucusu aileden Right Livelihood Award Foundation, Stockholm vakfı temsilcisi Ole von Uexküll, Can Dündar’a verilen ödülün önemini ve veriliş gerekçesini anlattı.

right-livelihood-award-foundationOle von Uexküll‘ın konuşması esnasında, ana salonda artık yer olmadığı için, üst balkona „gecikmeli“ yeni gelenler olduğu gözlemlendi.

Ole von Uexküll, ilgi ile yaklaşık 200 kişinin izlediği bu toplantı sonlandırdığını bildirinceadının Mehmet Çek olduğu AA Anadolu Ajansınca belirtilen kişi, soru sormak istediği bağırdı.

Toplantının ev sahibi Ole von Uexküll, toplantının planlamasında bir soru-cevap bölümü olmadığını, zaten toplantının belirlenen süreyi yaklaşık bir saat aştığını, bu toplantının asıl amacının ödül vermek olduğunu bildirmesine rağmen, ısrar sürdü.

Mehmet Çek, söz alamayacağını anlayınca kaba bir Erdoğan propagandasına girişti.

Bunun üzerine üst seyirci balkonunda yer alan izleyiciler Mehmet Çek’i uyardılar sonrada yaka paça dışarı attılar ve Güvenlik görevlerine teslim ettiler.

Bunun ardından, Can Dündar’ın bulunduğu büyük salonda bulunan UETD İsviçre başkanı Murat Şahin ve çevresindeki 7-8 kişi ödüllü gazetecinin yanına gelerek Erdoğan propandası yapmayı denediler.

Can Dündar, bu saldırgan ve tacizkar girişimi soğukkanlıkla izledi ve görüşlerini tekrar etti.

UETD İsviçre başkanı Murat Şahin, yanı sıra bazı POST gazetesi yazarlarının, ayrıca izleyicilerin iddialarına göre, Zürich Konsolosluğu görevlilerinin içinde yer aldığı tacizciler, Can Dündar’a yönelik hakaret etmeye kalkışınca, seyircilerden tepki gördüler ve salondan dışarı çıkarıldılar.

Securitas Güvenlik görevlilerinin ve daha sonra Zürich polisinin aktif müdahalesi sonrasında tacizciler salonu apar-topar terk ettiler.

Bu provakasyonun ardında Zürich Ünüversitesinin Aulasında Right Livelihood Award Foundation tarafında Can Dündar onuruna verilen ve yaklaşık iki saat süren Apero’ya geçildi.

Bu Apero süresinde, İsviçre Devlet Radyo ve Televizyon kurumu SRG SSR’in genel müdürü Von Roger de Weck ve diğer konuk gazeteciler, Erdoğan taraftarlarının şiddete yatkınlığı ve yaşanan fütursuz taciz olayı hakkında şaşkınlıklarını ve protestolarını dile getirdiler.

Ödül törenini ve olayları izleyen bazı konuklar, provakosyonda yer alan UETD başkanı Murat Şahin’in daha önce bir „helal et“ skandalında isminin geçtiğini artardılar.

uetdBazı katılımcılar, UETD başkanı Murat Şahin’in, yine aynı şekilde 12 Eylül 2015’te Bern’de yaşanan bir kanlı sokak çatışmasında alanda yer aldığını bildirdiler.

Can Dündar’a taciz povakasyonu olay tanıkları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Burak Erdoğan’ın, internette ve YouTube’de yayınlanan ses kayıtlarına göre İsviçreli sevgilisini ölümle tehdit ettiği olayda Murat Şahin’in bu ilişkide bir „arabulucu“ rolü olduğu iddiasının bulunduğunu hatırlattılar.

Burak Erdoğan ile olan bu ilişkisinin sayesinde, Ak-Saray çevresinde, Murat Şahin ve ağabeyi Suat Şahin’e bazı iltimas olanakları verilmiş olabileceğini ve bu ilişkiler sayesinde bazı „arsa spekülasyonu“ girişimleri olabileceği bilgisini aktardılar.

AF’ın başvurduğu bazı kaynaklar,- bu hukuksal olarak henüz ispatlanmamış olgu ve olayların ötesinde ve yanı sıra -, Can Dündar’a taciz girişimi olayının ardında aslında DEİK bünyesindeki DİTK Avrupa Bölgesi Komite Başkanı Suat Şahin’in 1000 euro yatır Cumhurbaşkanı ile tanış“ çağrısının bir skandalla sonuçlanması sonrasında bir „imaj düzeltme“ girişimi olabileceği bildirdi.

Ödül töreni izleyicilerinden birisi, AF muhabirine, yaşanan provakasyonun: bazı çıkar çevrelerinin „Suni gerilim yükselterek, siyasal sorunların sinir uçlarına dokunarak Cumhurbaşkanının yeniden gözüne girme girişimi“ olabileceğini dile getirdi.

deik-dtikDTİK Başkanı Olpak olayın Suat Şahin’in kişisel düşüncesi olduğunu ve Şahin hakkında gereğinin yapılacağını söylemişti. Suat Şahin, daha sonra yaptığı açıklamada, Erdoğan ve Yıldırım’dan kendilerini vatandaşlarla tanıştırmak için söz almadığını belirtmişti.

http://www.sozcu.com.tr/2016/ekonomi/1000-euro-yatir-cumhurbaskani-ile-tanis-1534363/

AF, sözkonusu taciz provakasyonunun hakkında, polise ve savcılığa yapılmış herhangi bir şikayet ve başvuru olup-olmadığı hakkında kesin bilgilere henüz ulaşamadı. (saat 23.30 itibarı ile)

AA Anadolu Ajansının ilgili haberi:

http://aa.com.tr/tr/turkiye/isvicrede-can-dundara-soru-sormak-isteyen-turk-vatandasi-saldiriya-ugradi/702390

 

Kaynak: Avrupa Forum

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir