Cumartesi , 28 Ocak 2023

„Alte Dampfer in Not“ oyunu seyircisiyle buluştu

Özlem Winkler-Özkan tarafından yazılan ve yönetilen, ”Alte Dampferin Not” (Eski Vapur Zorda) adlı oyunun galası yapıldı.

Tiyatro1

Mustafa Akpolat
Alman emeklilerini anlatan komedi, müzik, eğlence dolu oyun, Hamburg Reginenstr. 18 adresinde bulunan “Open Acting Academy” salonunda seyircisiyle buluşmaya başladı.
26 Eylül Cumartesi günü Hamburg Reginenstraße 18 adresinde bulunan ”Open Acting Academy” salonunda galası yapılan oyun bu yıl içinde 13 defa sahnelenecek.
„Alte Dampfer in Not“ (Eski Vapur Zorda) oyununda, bir grup yaşlı ve emekli, gönüllerinden geçen rüya gibi, kendi tarzlarında keyiflerince bir Gemi gezisi yapmak istemekteler. Kendilerini genç, sağlıklı ve zinde hissetmekteler. Ancak yaşlılarından sorumlu bakım görevlisi hemşire farklı düşünmektedir ve başka planları var. Yaşlılara kendi bildiği tarzda bir eğlenceyi dayatmaktadır. Ancak ”Eski Vapur” savaşmayı biliyor ve kendi tarzlarına göre eğlenmeye çalışıyorlar.

Tiyatro2

Gerçekleştirdikleri seyehat süresince, yine kendi tarzlarında ince bir isyanı, dialoglarındaki sıcaklığı ve sevimli karakterleri ile hızlı konuşma ve hareketli bir tempoda oynanan komedi, izleyicisiyle birlikte gemide seyahat ediyor. Oynun sahnelendiği küçük ve sıcak ortamda kendinizi oyunun içinde bulacağınız, müzikli, heycanlı ve eğlenceli komedi oynunu seveceksiniz.


Özlem Winkler Özkan’ın Müdürlüğünü yaptığı kendi özel ”Open Acting Academy Hamburg” Tiyatro ve Oyunculuk okulu öğrencilerinden oluşan oyuncuların performansı, oyuna ayrı bir anlam ve güzellik katmakta.
Oyun bu yılın sonuna kadar aynı adreste sahnelenmeye devam edecek.

Alte Dampfer in Not

Özlem Winkler-Özkan kimdir?

Özlem

Özlem Winkler – Özkan bir Türk işçi ailesinin çocuğu olarak 1974’te Almanya’nın Oberfranken bölgesindeki Selb şehrinde doğdu ve Türkiye’de, Ordu’da birkaç yıl kaldıktan sonra çocukluğunun büyük kısmını Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde geçirdi. Tiyatroya ilgisini genç yaşlarında keşfetti ve bir Alman-Türk sanatçısı olarak sahne sanatlarının çeşitli alanlarında birçok tecrübe edindi. İlkgençlik döneminde bile okul projeleri vesilesiyle Almanya, Polonya ve Macaristan’da sahneye çıkan Özlem Özkan 1994’te Bethel’de olgunluk sınavını vererek lise öğrenimini tamamladı. Kısa bir süre için edebiyat bilimi dalında yüksek öğrenime yazıldı.

1995 başında Viyana’daki özel bir tiyatro okulunun giriş sınavını kazandı ve bu okulu 1998’de takdirnameyle bitirdi.Perdekamp Emosyon Yöntemi adlı tiyatro oyun tekniğini öğrendikten sonra bu yöntemi gerek şarkıcı, gerek tiyatrocu olarak başarıyla uyguladı. Güney Afrikalı opera sanatçısı Colleen Rae Holmes’dan sekiz yıl süreyle ders alarak klasik şan dalında ek eğitim gördü.

Oyuncusu olarak rol aldığı sahneler arasında Kammerspiele Hamburg, Schauspielhaus Wien, Markgrafentheater Erlangen, Kulturforum Lüneburg, Kellertheater Innsbruck, Semper Depo Wien, Theater Spielraum, Stadttheater Elmshorn, imagetanz Österreich, Odeon Wien ve Avusturya televizyonu bulunuyor. Viyana’daki Black Box tiyatrosunda dört yıl süreyle hem oyuncu, hem de yönetmen-yazar Stephan Perdekamp’ın program asistanı olarak görev aldı. Bu tiyatro grubu içinde rol aldığı oyunların tamamı ilk defa sahnelenen eserler oldu.

Şimdiye kadar beraber çalıştığı yönetmenler arasında Leonard Prinsloo, Barry Kosky, Jakob M. Erwa, Mascha Pörzgen, Barbara Schönborn-Neureiter, Leo Krischke, Karoline Gruber, Johannes C. Hoflehner ve Larry Nemecek de var. Şarkıcı olarak örneğin »Im weißen Rössl« operetinde »Ottilie«yi, Wolfgang Amadeus Mozart’ın »Figaro’nun Düğünü«nde »Susanna«yı, »Cosí fan tutte«sinde »Dorabella«yı, ayrıca Klangbogen Wien, Kammeroper Wien, Wiener Festwochen, Donaufestspiele Korneuburg, Neue Oper Wien sahnelerinde çeşitli çağdaş opera rollerini üstlendi.

Moderatörlüğünü yaptığı çeşitli etkinlikler arasında, Theater Akzent Wien’in »Das Märchen in der Oper« [Operada Masal], Krems’te kitap sunumları, »Die Jugend in den Medien in der Türkei«[Türkiye’deki Medyada Gençlik] konulu ulusal tartışma sayılabilir; bundan başka Kunsthaus Wien, O.B. hijyen ürünleri, bfi meslek ilerletme enstitüsü, UPC-Cablecom ve için jingle sunumlarında radyo reklamlarında ve birçok podcast’ta spiker olarak da görev aldı.

Konuşma sanatı alanındaki çalışmaları Özlem W.-Özkan’ı diksiyon eğitimi vermeye yöneltti. 14 yıl süreyle fonetik ve konuşma tekniği dersleri verdikten sonra, 2009’dan bu yana Hamburg ve Viyana’da kurulu, Los Angeles’te film kursları veren »Open Acting Academy« adlı uluslararası tiyatro okulunun müdürü olarak çalışıyor. 2008’de bu akademinin yönetim kuruluna seçildi.

Phillips, Hewlett&Packard, Wien Energie, Danube gibi kuruluşların mensuplarına ve din eğitimi uzmanlarına yönelik iletişim kursları veren Özkan, dile olan tutkusunun sonucu olarak, 2008’de Avusturya devlet kanalı ORF’de dil eğitim uzmanı olarak göreve başladı. Burada »tschuschenpower« adlı dizide genç yabancı oyunculara konuşma tekniği eğitimi verdi ve kendilerine çekim çalışmaları sırasında eşlik etti. Üstlendiği pek çok okuma ve kitap sunumu dolayısıyla 2010 yılında »Hamburger Märchentage« [Hamburg Masal Günleri] etkinliğine katıldı. İlk yönetmenlik çalışmalarını 2011’de Castrol, Porsche ve Consulting firmalar gibi kuruluşlar için hazırladığı tanıtım filmleri oluşturuyor.

Mayıs 2011’de EMOTION adlı Alman kadın magazini tarafından »Frauen für die Zukunft« [Gelecek İçin Kadınlar] yarışmasına aday gösterilen Özlem W.-Özkan birkaç yıldan beri Alman sahne diksiyonu konulu fonetik bilgisi kitabını yazmayı sürdürüyor.

 

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.