Perşembe , 9 Şubat 2023

Almanya’da tüm engellemelere rağmen Grup Yorum konseri gerçekleşti

Tüm engellemelere rağmen Almanya’nın Oberhausen kentinde, 14 Kasım Cumartesi günü ”König Pilsener Arena”da “Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek” Konseri, Grup Yorum’un katılımı engelenmesine rağmen gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katılımı ile gerçekleşen konsere, Avrupa’nın bir çok ülke ve şehrinden katılım sağlandı.

Konserin düzenlenmesinden sonra Alman Polisi, aralarında Köln Sanat Atölyesi ve üyelerinin evlerininde bulunduğu bir çok adrese baskınlar gerçekleştirdiği bildirildi.

grup yorum3

Güncel / Haber Merkezi

15 kişilik Grup Yorum elemanlarına vize engeli çıkaran Almanya’nın tutumuna rağmen, girişimler sonucu vize alan 5 kişi, geldikleri Düsseldorf Havaalanında saatlerce devam eden soruşturma ve gözaltı sonrası, 4 kişi tekrar İzmir’e gönderildi.

Grup Yorum1
Coşkullu gecen etkinlikle Avrupa Grup Yorum Gönüllülerince oluşturulan Koro ve Müzik grubu, Grup Yorum’un seslendirdiği şarkı ve türküler, konsere katılan binlerce insanla birlikte seslendirildi. Tüm engellemelere rağmen gerçekleşen etinlikle halaylar çekildi ve ırkçılığa karşı sologanlar atıldı. Etkinlikte yapılan konuşmaların yanı sıra Efkan Şeşen, Pablo Hasel Grup Yorum Gençlik Korosu ve Dance of Harmony, Anadolu halk dansları grubu sahne aldı.
Konsere katılan Grup Yorum hayranları görüşlerini, şu şekilde ifade ettiler. ”Gerek engelemeler, gereksede Paris’te İŞID’in gerçekleştirdiği katliami, geceye katılımı olumsuz olarak etkilesede, amacına uygun, dayanışmacı ve devrimci bir ruhla gerçekleşti” , Herşeye rağmen güzel geçti”, ”İnandına güzel geçti”

grup yorum2

 

Köln Sanat Atölyesine Polis Baskını

Öte yandan konserin düzenlenmesinden sonran Alman Polisi, aralarından Köln Sanat Atölyesi ve üyelerinin evlerininde bulunduğu bir çok adrese baskınlar gerçekleştirdiği bildirildi.
Köln Sanat Atölyesi çalışanları ve Grup Yorum Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.

Grup Yorum6

”Her Şeye Rağmen Gerçekleştirilen Grup Yorum Konserini Hazmedemeyen Alman Polisi Sağa Sola Baskınlar Düzenliyor
Bugün öğle saatlerinde Köln Sanat Atölyesine giden üyelerimiz, kapıların kırılarak açıldığını ve polisin arama bahanesi ile talan yaptığını gördüler. Kırık kapılar derme çatma tamir edilmiş ve anahtarları da değiştirilmişti.

grup yorum4
Sadece Sanat Atölyesine değil, Olcay Mercan, Erkan Gül ve İlker Şahin`in evlerine de baskın düzenlendiğini öğrenen üyelerimiz, Alman polisinin korkularını daha da büyüteceklerini belirterek, baskılar, yasaklar bizleri yıldıramaz dediler.
İŞİD cinayetler işliyor onlara karşı bir şey yapmıyorlar. NSU ırkçıları cinayetler işliyor- Onlara karşı da bir şey yapmıyorlar. Ama sadece halkın türkülerini söyleyenlere karşı yapmadık baskı ve zulüm bırakmıyorlar. İşte demokrasilerinin geldiği nokta budur.
Neden böyle? Çünkü NSU da İŞİD de emperyalistlerin kendi peydahladığı çocuklarıdır. Onları örgütleyip halkların üzerine salan kendileridir. Ama Grup Yorum ve devrimcilere gelince bu düzene karşı mücadele ettikleri için türkülerine bile tahammül gösterememektedirler.
Bu nedenle Irkçılığa Karşı Tek Ses Tek Yürek sloganı altında gerçekleştirilen Grup Yorum konserini engellemek için her yola başvurdular. Grup Yorum üyelerini sinir dışı ettiler. Konserin iptal edildiğini yaydılar. Güvenlik sorunu var gitmeyin dediler. Ama her şeye rağmen konser yapıldı ve Grup Yorum sahnedeydi. Bir kez daha görüldü ki Grup Yorum Halktır Susturulamaz.
İşte bahaneleri ne olursa olsun baskınların nedeni budur.

baskın
Ancak biz Grup Yorum sevdalıları diyoruz ki, hiç bir baskınız, yasağınız halkın türkülerini engelleyemeyecek. Irkçılığa karşı gür sesimiz olan Grup Yorum konserleri devam edecektir.
KAHROLSUN BASKI TERÖR!
GRUP YORUM HALKTIR SUSTURULAMAZ!
DEVRİMCİLER VE KURUMLARI ÜZERİNDEKİ BASKILARA SON!
DEVRİMCİLERE DEĞİL IRKÇILARA VE İŞİD TERÖRİSTLERİNE KARŞI MÜCADELE EDİN!
KÖLN SANAT ATÖLYESİ ÇALIŞANLARI VE GRUP YORUM GÖNÜLLÜLERİ”

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.