Perşembe , 23 Mart 2023

Almanya’da Mesleki Almanca Kurslarına Son Verilmesine Tepki

Almanya’da Hrıstiyan Demokrat Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) koalisyon hükümetinin önümüzdeki süreçte uyum politikasında bazı kısıtlamalara gidecekleri ve projeleri durduracakları öne sürülüyor.
Alman ‘Taz’ gazetesinde, “Göçmenlerin uyumu için bütçe yok” başlığıyla yayınlanan haberde 1 Nisan’dan itibaren Federal Göçmen ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından göçmen kökenli kişilere yönelik olarak teşvik edilen “Meslek için Almanca ESF” kurslarının (Nisan ayından itibaren) durdurulduğu kaydedildi.

Almanya'da Mesleki Almanca Kurslarına Son Verilmesine Tepki

Haberde ayrıca, ESF kurslarına ilişkin bütçede yanlış hesaplar yapıldığı ve 2015 yılından itibaren bütçenin ayarlanması taktirde, kurslara tekrar devam edileceği de belirtildi.2015 yılından itibaren ESF Mesleki Almanca kurslarına sadece Almanya’da işsizlik parası almaya hakhak kazananan göçmenlerin katılacağı buna karşılık geçici oturum (duldung) ya da iltica işlemlerine başvuran göçmenlerin bu kurslardan mahrum bırakılmak istenmesi muhalefet partilerinin tepkisine yol açtı.

YEŞİLLER PARTİSİ :”DEVLETİN BÜTÇE YANLIŞININ FATURASI GÖÇMENLERE Mİ KESİLMEK İSTENİYOR?”

Yeşiller Partisi HamburgHamburg eyalet milletvekili ve partisinin Meclis Grubu Çalışma Hayatı Sözcüsü Filiz Demirel, BAMF’in ( Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi) bütçe planlamasındaki yaptığı yanlışlıkların faturasının göçmenlere çıkarılamayacağını söyledi.

HAMBURG, FEDERAL HÜKÜMETE BASKI YAPMALI; BOŞLUK GİDERİLMELİ

2015 yılına kadar Hamburg eyaletinin Sosyal İşler Bakanlığı tarafından uyum için ayrılan bütçede oluşan boşluğun kapatılması konusunda federal hükümete baskı yapılması gerektiğini ifade edeneden Demirel, “Mültecilerin, göçmenlerin iş piyasasına eşit katılım hakkı ancak iyi derecede Almanca dilini öğrenmeleri ile mümkün olabilir. Gelecek yıldan itibaren sözkonusu kurslarda danışmanlık ve kreş ücretlerine de kısıtlamalara gidilecek. Bu da kadınların Almanca öğrenmelerinde büyük bir engelengel teşkil edecek. Şu andaki koalisyon hükümetininin aldığı karara göre, özellikle savaş bölgelerinden gelen göçmenler 3 ay burada kaldıktan sonra, kendilerine çalışma izni verilmesi öngörülüyor. Eğer böyle bir karar varsa, uzun süre işsiz kalmak yerine Almanca kurslarına katılmaları daha mantıklı olmaz mı? Kursların finansman olmadığı için 2015 yılına kadar ya da yanlış bütçe planlanmasından dolayı dondurulmak istenmesi uyuma yönelik bir köstek ve geriye adımdır” dedi.

Sol Parti Federal Milletvekili Ulla Jelpke ise, ESF projelerinin dondurulmak istenmesini eleştirerek,„“Federal hükümet bir taraftan göçmenlere hoşgeldiniz diyor, kalifiye göçmen eksikliği konusundaki mücadele verelim diyor, diğer taraftan bütçe ayırmak istemiyor. Elini cebine koymuyor. Eğer federal hükümet ESF Mesleki Almanca kursunu dondurmaya karar vermişse, kurslarla ilgili sözkonusu bütçe boşluğunu kendi olanakları ile kapatmalı“ dedi.

Süheyla Kaplan / Almanya

About Mustafa Akpolat

Check Also

Resmi kayıtlara göre 111 kişinin hayatını kaybettiği Maraş Katliamı üzerinden 41 yıl geçti.

Maraş’ta 19-24 Aralık  1978  tarihlerinde kontrgerilla destekli sağcılar, çevre köy ve ilçelerden çağırdıkları silahlı grupların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir