Perşembe , 7 Temmuz 2022

Almanya’da mektupla oy verme işlemi başladı

24 Eylül’deki meclis seçimlerine altı hafta kala Almanya’da mektupla oy verme işlemi bugün Berlin’de başladı. Bu seçim sürecinde önceki seçimlere nazaran daha fazla Almanın oylarını bu yöntemle kullanması bekleniyor.

Almanya’da 24 Eylül tarihinde düzenlenecek olan Federal Meclis seçimlerine altı hafta kala mektupla oy verme işlemi pazartesi günü Berlin’de başladı.

Mektupla oy verme işlemi için gerekli belgeler, seçmenlere yerel seçim büroları tarafından postayla iletilecek. Seçmenlerin internet üzerinden ya da posta vasıtasıyla seçim pusulası edinme imkanları bulunuyor.

Olumlu ve olumsuz yanlar

Der Tagesspiegel’in haberine göre, bu vesileyle daha fazla seçmeni oy vermeye teşvik edebileceklerini düşünen siyasi partiler uygulamadan memnun olsalar da, anayasa hukukçuları için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Anayasa hukukçuları, seçim pusulaları “evde mutfak masasında doldurulduklarından ötürü” seçim gizliliğinin ve seçme özgürlüğünün denetlenebilir olmadığı görüşünde.

İstatistiklerse, Berlin’de mektupla oy veren seçmen sayısının son dört yıldır artış gösterdiğini gözler önüne koyuyor.

Focus Online’ın haberine göre, Berlin Eyalet Seçim Müdürü Petra Michaelis, “Bir yandan mektupla oy verme işleminin seçim günü oy veremeyecek kişiler için bir istisna olması gerekirken, diğer yandan mektupla oy verme işlemi seçime katılım oranının artışına neden olabiliyor” dedi.

Michaelis ve ekibi, Berlin’de bu yıl 600 binden fazla kişinin oy verirken bu yöntemden faydalanacağını tahmin ediyor. Bu rakam, Berlin’de bulunan yaklaşık 2 buçuk milyon seçmenin yüzde 24’üne tekabül ediyor. 2013’te gerçekleşen seçimlerdeyse bu oran Berlin’de yüzde 21,6, ülke genelindeyse yüzde 24,3 civarındaydı.

 

Kaynak: DW

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.