Perşembe , 9 Şubat 2023

Almanya’da Kobane İçin Dayanışma Yürüyüşleri

Haber Merkezi

Terör örgütü IŞİD’in Rojava’nın Kobane Kantonu’una girmek için başlatığı saldırı Avrupa’nın bir çok kentinde protesto edildi. Almanya’nın Düsseldorf, Hamburg, Berlin ve Frankfurt kentlerinde de gösteriler yapıldı. Binlerce kişi IŞİD çetelerinin vahşet boyutuna gelen katliamlarını yapılan konuşmalar ve gösterilerde taşınan dövizlerle teşhir etti. BM’nin acil müdahalesinin de istendiği yürüyüşlerde çeşitli kitle dernekleri üyeleri ve temsilcileri de hazır bulundu.

HAMBURG’DA YAKLAŞIK 2 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

27 Eylül Cumartesi, Hamburg Demokratik Güçbirliği tarafından düzenlenen ve Merkez Tren istasyonunda başlayan yürüyüşe değişik kurum kuruluş ve örgütlerden yaklaışık 2 bin kişi katıldı. Yapılan konuşmalarda, Terör çetesi IŞİD”in katliamları, vahşeti ve saldırıları protesto edilerek, Kobani direnişini selamladıklarını ve desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

DÜSSELDORF’TA KOBANE İÇİN ON BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

Terör örgütü IŞİD’in Rojava’nın Kobane Kantonu’una girmek için başlatığı savaş Avrupa’nın bir çok kentinde protesto edildi. Almanya’nın Düsseldorf kentlerinde de gösteriler yapıldı. IŞİD’i proteste yürüyüşüne Duisburg, Neuss, Wuppertal ve Solingen’den 10 bin kişi katıldı. DGB binası önünde başlayan yürüyüş üç kilometre sonra Eyalet Parlamentosu önünde son buldu.

Avrupa Ezidiler Derneği eş başkanı ve eski Sol Parti NRW eyalet milletvekili Ali Atalan yaptığı konuşmada Ezidilerin karşı karşıya bulunduğu soykırım tehlikesine dikkat çekti. Şengal’de Ezidelere yapılan katliamı ve binlerce Ezidi kadın ve küçük kız çocuğunun hala IŞİD’in elinde esir ve köle olarak satıldığını söyledi. Bugün aynı durumun Kobane’de yaşanmak üzere olduğunu belirten eski Sol Parti NRW eyalet milletvekili Hamide Akbayır, Avrupa ve Dünya’nın bu duruma seyirci kaldığın söyledi. Sol örgüt temsilcileri de birer konuşma yaparak dayanışma içinde olduklarını, Kobane Kürtlerini yalnız bırakmayacaklarını belirttiler.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.