Pazartesi , 15 Ağustos 2022

Almanya’da Hükümet Partisi CDU, Ülkücülere Kapısını Kapatıyor

Hristiyan Demokrat Parti (CDU) içinde bir süredir devam eden, “Partideki ülkücü ve aşırı milliyetçi” Türk üyelerin varlığı kamuoyunda rahatsızlık yaratmıştı.

Die CDU-Vorsitzende Angela Merkel auf dem Parteitag in Leipzig 2011
Almanya’da hükümet partisi CDU’nun Hamm teşkilatı, 2001 yılından beri üye olan yatırım danışmanı Zafer Topak’ı partiden ihraç etmek için işlem başlatttığını bildirdi. Parti disiplin komisyonunda Zafer Toprak’ın “parti ilke ve temel değerlerine aykırı” hareket ettiği gerekçesiyle hakkında ihraç işleminin başlatildığı kaydedildi.

Toprak ise Bönen kentindeki Ülkü Ocağı’na üye olduğunu gizlemediğini, 2001 yılında partiye üye olmak istediğinde bunu parti yöneticilerinin bildiğini söyledi.

BÖLGEDEKİ ALEVİ DERNEKLERİ KARARA SEVİNDİ

Merkezi Köln kentinde bulunan Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) eski Genel Sekreteri ve Alman Sosyal Demokrat Partinin aktif üyesi Ali Doğan, bu karara sevindiğini ifade ederek, CDU içindeki diğer ülkücülerin de partiden ihraç edilmesi gerektiğini bildirdi.

Doğan, CDU Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Başkanı Armin Laschet’e bir süre önce “CDU’dan milliyetçi ve ülkücüler temizlenmeli” şeklinde bir yorum yapmış, Laschet de Doğan’i sert bir dille eleştirerek “Biz Türkiye politikası yapmıyoruz, Erdoğan yanlıları da CDU’ya gelebilir, Erdoğancı olmayanlar da” şeklindeki açıklamasını iki yüzlülük olarak değerlendirmişti.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.