Cumartesi , 21 Mayıs 2022

Almanya’da Gülmen ve Özakça ile dayanışma eylemleri devam ediyor

Türkiye’de, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve sınıf öğretmeni Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek için sürdürdükleri açlık grevinin 75’ıncı gününde tutuklanmaları, Almanya’nın bir çok kentinde protesto edilerek, miting, açlık grevi ve bilgilendirme masaları ile  dayanışma eylemleri gerçekleştirilmekte.

Hamburg Langenfelder Str.53  adresinde bulunan MİG-Zetrum’da, Avrupa Demokratik Haklar Federasyonu (ADHK) ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) tarafından başlatılan, ATİF’in desteklediği 2 günlük dayanışma açlık grevi devam ederken,  Nuriye Gülmen ve  Semih Özakça’nın serbest bırakılması başta olmak üzere OHAL ve KHK’ların kaldırılması talebiyle,  27 Mayıs Cumartesi günü saat 13:00’te Hamburg Hauptbahnhof/Saturn önünde  düzenlenecek olan bir  mitingle dayanışma eylemlerinin devam edeceği belirtildi.

Yapılan basın açıklamasında:

”OHAL ve KHK´LAR KALDIRILSIN ! NURIYE GÜLMEN VE SEMIH ÖZAKCA SERBEST BIRAKILSIN !
Bu haksız ve hukuksuzluğa karşı ülkenin çeşitli yerlerinde protestolar ve eylemler büyüyerek devam etmekte. Akademisyen Nuriye Gülmen ve Semih Özakçanın haklarını geri kazanmak için başlattıkları 120 gün boyunca Ankaranın Yüksel Caddesinde İnsan Hakları Anıtı önünde onlarca gözaltı ve işkencelere rağmen sessiz oturma eylemleri de bunlardan biri. Daha sonra işlerini geri istedikleri için mücadele yöntemlerini değiştirerek bedenlerini süresiz açlık grevine yatırdılar.Açlık grevlerinin 75.gününde,  grevin ölüm orucuna dönüştürülmesi ,tekel ve gezi eylemleri gibi yaygınlaşmasını önlemek için gözaltına alınarak tutuklandılar. Şüphesiz korkuları yersiz değil ,dayanışma eylemleri ülkenin ve dünyanın her yerinde dalga dalga yayılarak büyümektedir. Son olarak ülkenin birçok yerinde Kaypakkaya anmaları öncesi ev baskınları yapılarak ve yapılan eylemliliklere saldırılarak birçok yoldaşımız ve dostumuz işkence yapılarak gözaltına alınmıştır.
Ama nafile bundan önce bu saldırılara karşı nasıl direnip mücadele ettiysek bugün de yaşanan baskı,zulüm ve ölümlere karşı direnerek ve mücadele ederek insanca bir yaşam için mücadeleyi yükselteceğiz . Bunun bilinciyle bulundugumuz her alanda yasanan bu baski, zulüm ve ölümlere karsi mücadele alanlarinda olacak ve ve bu köhne düzen yikilana kadar mücadele edecegiz.. Bu bilinçle hakları ve gelecekleri için direnen başta eğitim emekçileri olmak üzere tüm ezilen halkların haklı ve meşru direnişlerini selamlıyoruz. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça onurumuzdur!” görüşlerine yer verildi.

Almanya Anadolu Federasyonu Hamburg’da süresiz açlık grevi:

Almanya Anadolu Federasyonu, Hamburg Lippmannstr.de  13 Mayıs’ta başlayan süresiz açlık grevi devam ederken, her akşam 18:00-20:00 arası Altona semtinde ”Mercado” adlı Alışveriş Merkezi  önünde bilgilendirme masaları kurulmakta.

28 Mayıs Saat 19.00’ da Köln’de miting çağrısı


Türkiye’de akademisyenlerin KHK’larla keyfi olarak işten atılmasına, gözaltılar ve tutuklamalarına karşı uluslararası dayanışmayı büyütmek için dayanışma eylemlerinden biride 28 Mayıs pazar günü Köln’de gerçekleşecek. Avrupa Anadolu Alevi Hareketi, Almanya Anadolu Federasyonu ve Halkın Hukuk ve Yardımlaşma Merkezi’nin düzenlediği miting çağrısında şu görüşlere yer verildi:
Ülkemiz Türkiye’ de AKP faşizmi, Olağan Üstü Hal uygulaması ile Kanun Hükmünde Kararnamelerle, katliamlarla, işkencelerle, emekçileri işlerinden atmakla ve her türlü baskıyla halkımızı yıldırmaya çalışıyor. Şimdiye kadar sadece işinden atılan kamu emekçisi sayısı 100 bin kiş. Kısaca AKP faşizminin ne emeğe, ne cana, ne demokratik haklara saygısı var. Tepeden tırnağa faşist bir diktatörlük uygulayarak halkımızı sindirmeye çalışıyor. Türkiye’nin dört yanında bu baskı ve saldırılara karşı canını ortaya koyup direnenler var!

Halkımızın onurlu evlatları devrimciler başta olmak üzere her taraftan direniş sesleri yükseliyor.

İşte Yüksel Direnişçileri: İşlerini geri almak için başlattıkları direnişin 196, açlık grevinin 77. günündeler. Her iki direnişçi de açlık grevinin 75. gününde evleri kapısı kırılarak basılıp, hunharca yerlerde sürüklenerek gözaltına alındı ve işkence merkezlerine götürüldü.

İşte Kemal Gün Amcamız: Katledilen oğullarının kemiklerini almak, bir mezara kavuşturmak için 9 Şubat 2017’ de başlattığı direnişinin 103. gününde, açlık grevinin 91. gününde.

İşte Malatya Direnişçileri: Hemen her gün gözaltına alınmalarına rağmen yüz günü aşkındır direniyorlar.

Ve işte ülkemizin dört tarafından yükselen direniş sesleri: Faşizmin bütün saldırılarına rağmen direnişçiler boyun eğmiyor. Onları destekleyenler de gece gündüz direniş alanında nöbet tutuyor, saldırılara göğüs geriyor. Direniş adeta halkın direnişine dönmüş durumda.

Zulüm sadece ülkemiz Türkiye’ de yok. Demokrasilerinin ne kadar geliştiği ile övünen Avrupa’nın göbeğinde de zulüm var. Özellikle devrimciler üzerinde başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın da dört yanında baskı ve terör estiriliyor. Devrimciler en küçük demokratik haklarını kullandılar diye gözaltına alınıyor. Tutuklanıyor. Yıllarca hapis cezaları veriliyor. Yıllarca hapis cezası verilenler en insanlık dışı işkence olan tecrite atılıyor. Zorla soyarak arama, zincire vurma, ana dilinde mektup yazmayı, konuşmayı yasaklama gibi çok çeşitli baskı ve yasaklarla karşılaşıyor. Kısacası devrimcileri düşüncesinden vaz geçirmek için her türlü baskı üzerlerinden eksik edilmiyor…

Ama onlar da başaramıyorlar

Devrimciler bunlara karşı yıllardır başeğmez bir direniş veriyorlar. En son Heimsheim Hapishanesi’nde Yusuf Taş uygulanan baskı ve yasaklara karşı 30 Mart 2017’ de bedenini açlığa yatırdı. Halen açlık grevinin 55. gününde bulunuyor.

Türkiye’ de ve Almanya’ da bütün direnişçiler açlık grevlerinin kritik eşiğine gelmiş bulunuyor.

Ne Alman emperyalizmi ne de Türkiye faşizmi, halen direnişçilerin haklarını vermiş ve bir çözüme kavuşturmuş değil. Eğer bizler ayağa kalkıp faşizmi ve emperyalizmi yaptıklarına pişman etmezsek çare bulacak gibi de görünmüyorlar.

Bu nedenle çare biziz. Çare tüm halklardır. Tüm Türkiye ve dünya halklarıdır…

Direnişçileri desteklemek için ayağa kalkalım…

28 Mayıs Saat 19.00’ da Köln’ de Avrupa Anadolu Alevi Hareketi, Almanya Anadolu Federasyonu ve Halkın Hukuk ve Yardımlaşma Merkezi’nin düzenlediği mitinge katılalım”

Güncel/ Hamburg


 

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir