Salı , 31 Ocak 2023

Almanya’da gizemli görüşme

MİT’e çalıştığı iddiasıyla görevden alınan Türk kökenli Alman başkomiserin geçtiğimiz günlerde Almanya’da eski özel tim mensubu Abdullah Ağar ile görüştüğü ortaya çıktı.

GÜNCEL – Geçtiğimiz pazar günü “Welt am Sonntag” gazetesi, Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde görev yapan Türk kökenli bir başkomiserin Almanya’daki MİT ajanlarıyla sıkça görüştüğünü ve söz konusu polis memuru hakkında soruşturma açıldığını bildirmişti. Fırat haber Ajansı – ANF, önceki gün bu komiserin Döndü Yazgan olduğunu ve en son Wiesbaden kentinde “uyum polisi” bölümünde görev yaptığını duyurmuştu.

Yazgan’ın kimliğinin deşifre edilmesinden ve “Welt am Sonntag” gazetesinin ona ilişkin soruşturma haberini yayınlamasından bir hafta önce, son yıllarda basında sıkça ‘güvenlik uzmanı’ olarak görüşüne başvurulan, JİTEM’ci olduğu iddia edilen eski özel tim görevlisi Abdullah Ağar ile bir araya geldiği öğrenildi.

ANF’de yer alan habere göre Yazgan ve Ağar arasındaki söz konusu görüşme 22 Temmuz cumartesi günü saat 18.00 ile 20.00 arasında Almanya’nın Bremen kentinde gerçekleşti. ANF’ye bilgi veren Bremen’deki bazı kaynaklar, görüşmeye Yazgan’ın iki çocukla katıldığını ve Ağar’ın kendisine “Hiç üzülmeyin, siz bizim için muhteşem birisiniz. Çok önemli işler başardınız” dediğini aktardı.

Ağar’ın Almanya’ya hangi amaçla geldiği merak edilirken, 24 Temmuz günü ise RT’nin Almanca bölümüne konuşması dikkat çekmişti. Abdullah Ağar ile röportaj yapan isim ise RT’nin Berlin’deki AKP’li muhabiri Ali Özkök’tü.

“YAZGAN’A SAVUNMA İÇİN SÜRE VERİLDİ” İDDİASI

Bu arada ANF’nin haberinin ardından AKP’ye yakın “ehemedya” adlı internet sitesi, Türk kökenli Alman başkomiser Döndü Yazgan’a “kendini aklayacak belgeler sunması” karşılığında tekrar soruşturmaya alınıp güvenlik soruşturmasından sonra tekrar göreve dönebileceğini yazdı. Yazgan’ın lehine hazırlanan bir rapora atıfta bulunan internet sitesinin şu bilgileri dikkat çekti:

“Rapor D.Y.’nin lehine, D.Y.’nin göç ve yabancılardan sorumlu memur olduğu için konsoloslukla görüşmesinin doğal olduğu belirtiliyor. Görüştüğü kişilerle de bu sebepten dolayı görüşmüş olabileceği yazılmış. Diğer rapora, yani Hessen eyaletinin iç istihbaratının sunduğu gizli belgelere göre D.Y. ajanlıkla suçlanıyor.’’

DÖNDÜ YAZGAN SIK SIK ANKARA’YA GİDİYORDU

Alman Emniyet Müdürlüğünde uzun yıllardır görev yapan Türk kökenli başkomiser Döndü Yazgan’ın Ankara’ya sık sık yaptığı ziyaretler ise dikkat çekiyordu. Türk basınının arşivinde yer alan haberlere göre, Yazgan, son 10 yılda neredeyse ortalama yılda iki kez Ankara’ya gitti.

Hürriyet gazetesinin 6 Nisan 2006 tarihli sayısında Yazgan’ın ziyareti şöyle aktarılıyordu: “Almanya Kriminal Polis Birimi görevlisi Türk kadın komiser Döndü Yazgan, Türk polisinin suç ve suçlu ile mücadeledeki yöntemlerini öğrenmek için araştırma yapmak üzere Ankara’ya geldi.”

ORTAK ÇALIŞMALARDA KÖPRÜ ROLÜ OYNUYOR

Başkomiser Yazgan, Türk ve Alman güvenlik birimlerinin yürüttüğü ortak çalışmalarda da “köprü rolünü” oynuyordu. En son Aralık 2016’da Mainz ve Wiesbaden kenti emniyet müdürlüklerinin Emniyet Genel Müdürlüğü ile yürüttüğü ortak çalışma Yazgan’ın öncülüğünde gerçekleşti.

9 Aralık 2016 günü Mainz kentinde Döndü Yazgan’ın moderatörlüğünü yaptığı “Güvenlik için birliktelik” adlı çalıştaya Türkiye’den Emniyet Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire Başkan Yardımcısı İlyas Özgentürk, Asayiş Şubesi Genel Başkan Yardımcısı Raşit Poyraz, Siirt Toplum Destekli Polis Teşkilat Müdürü Mustafa Durmaz ve Çankaya İlçe Emniyet Müdürü Rüstem Özbek katıldı.

Ankara doğumlu olan ve küçük yaşlarda Almanya’ya gelen Döndü Yazgan’ın polislik kariyeri 1994 yılında başladı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında Türkiye’den emniyet birimlerini Almanya’ya davet etmesinin ardından Alman istihbaratı Yazgan hakkında genişletilmiş güvenlik soruşturması başlattı. Soruşturmanın ardından hazırlanan raporda Yazgan’ın Almanya’daki MİT ajanlarıyla ilişkisine dikkat çekiliyor.

Kaynak: Artı Gerçek

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.