Perşembe , 1 Aralık 2022

Almanya’da Cumhurbaşkanı 25 Gönüllüye Liyakat Nişanı Verecek

Almanya’da Cumhurbaşkanlığı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Liyakat Nişanı ödülü, bu yıl Hamburg’dan Hüseyin Yılmaz ve Tevide Er’in de aralarında  bulunduğu 10’u kadın 25 kişiye verilecek.

Almanya'da Cumhurbaşkanı 25 Gönüllüye Liyakat Nişanı Verecek

10 Temmuz Perşembe günü Berlin Bellevue Sarayı’nda Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck tarafından verilecek olan Liyakat Nişanı (Ordenverleihung “Engagement für Intergration”),  Almanya’daki birlikte yaşam, uyum projelerindeki fahri alanlarda yapılan çalışmaların en üst düzeyde ödüllendirilmesi olarak değerlendiriliyor.

İşte Liyakat Nişanı verilecek o isimler:

Saliou Gueye (Ulm), Susanne Saltikiotis (Schwaikheim), Mirko Vidackovic( Waiblingen), Nevfel Cumart (Bamberg), Eleonora Marz (Augusburg),SAID (Münih),Hai Bluhm ( Postdam),Mehmet Altun (Bremen),Tevide Er (Hamburg), Hüseyin Yılmaz (Hamburg), Hüseyin Sıtkı ( Frankfurt), Sylvia Holzapfel (Neubrandenburg),Şahabettin Buz ( Hannover), Hülya Feise( Hannover), Guiseppe Seigliano( Hannover),Ramazan Dalgalı ( Remscheid),Osman Okkan ( Köln),Jutta Hager (Mainz),Friedbert Mann (Merchweilwr),Silvia Sayad Mahmood (Dresden),Wolfgang Hafemann( Neustadt),Besorg Agbor ( Weida),Jose Paca ( Erfurt)


Osman Okkan, Hüseyin Sıtkı ve Hüseyin Yılmaz

Aralarında film yönetmeni, yazar ve uzun seneler Köln WDR Türkçe- Almanca bölüm yöneticiliği yapmış Osman Okkan, Hamburg Türk Toplumu (TGH) eski Başkanı ve TGD Almanya ikinci başkanlarından 32 yıl uyum konusunda danışmanlık yapmış olan Hüseyin Yılmaz ile 14 yıldan beri Frankfurt Film Festivali Konseyi’nde başkanlık görevini aralıksız sürdüren Hüseyin Sıtkı’nın da bulunduğu,  25 kişinin 10 Temmuz günü ( yarın) verilecek ödül konusunda oldukça heyecanlı ve mutlu oldukları kaydedildi.

Almanya Liyakat Nişanı

Federal Almanya’nın tek Liyakat Nişanı olan ve kısaca Federal Liyakat Nişanı (Bundesverdienstkreuz) olarak adlandırılan Federal Almanya Liyakat Nişanları, politik, ekonomik, kültürel, manevi ve fahri alanlardaki başarılar için verilmektedir. Federal Liyakat Nişanı verilmesi kararı 7 Eylül 1951 tarihinde o zamanki Cumhurbaşkanı Theodor Heuss tarafından verildi.

Anavatanın yeniden inşası için politik, ekonomik, sosyolojik ve manevi alanlardaki çalışmaların başarısına verilecek olan bu ödül, ödülü alanlar için Federal Almanya Cumhuriyeti’nin barış içerisinde yükselmesine katkıda bulundukları anlamına gelecektir.

Federal Liyakat Nişanı uluslararası normlara göre üç kategoride (Liyakat Nişanı, Büyük Liyakat Nişanı, Büyük Nişan) ve 8 dereceli olarak verilmekteydi. En yüksek basamak olan Özel Dereceli Büyük Nişan, devlet adamlarına verilmek üzere hazırlanmıştı.

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.