Cuma , 2 Aralık 2022

Almanya’da beş eyalette terör operasyonu

Amanya’nın Türingiya, Hamburg, Kuzey Ren-Vestfalya, Saksonya ve Bavyera eyaletlerinde radikal İslamcı terör örgütü mensuplarına yönelik eş zamanlı operasyon başlatıldı. Operasyonun istihbarat örgütlerinden terör eylemleri düzenleneceğine dair gelen raporların artması üzerine başlatıldığı belirtildi.
Photo published for Terrorverdacht! | SEK-Razzien in 5 Bundesländern
Operasyonda özel güvenlik birimlerine bağlı çok sayıda polis ve elit SEK polis gücü yer alıyor. Polis operasyon çerçevesinde 5 eyalette 13 noktaya baskın yaptı. Operasyonlara 15 polis arabası katılırkenkokuya duyarlı polis köpekleri de kullanılıyor.

KAPI KAPI ŞÜPHELİLER ARANIYOR

MDR radyosunun bildirdiğine göre operasyonun hedefinde başta IŞİD olmak üzere radikal İslami örgüt mensuplarının yer aldığı kaydedildi. Polisin yaşları 21 ve 31 arasında değişen Çeçen asıllı 14 Rus vatandaşını aradığı, arananların 11’nin erkek ve 3’ünün de kadın şüpheli olduğu kaydedildi.

ZEMİNDE BEYAZ TOZA RASTLANDI

Şimdiye kadar Türingia eyaletindeki Suhl şehrinde bir şüphelinin göz altına alındığı ve baskının yapıldığı yerdeki zemine beyaz bir tozun yayılmış olduğunun görüldüğü rapor edildi. Operasyonların Hamburg ve Dortmund şehirlerinde yoğunlaştığı belirtildi.

ŞÜPHELİLERİN HEPSİ SIĞINMACI

Polis tarafından aranan isimlerin hepsinin geçici olarak yaşadıkları ikametgahları bilinmeyen sığınmacılar olduğu da gelen bilgiler arasında. Şüphelilerin ulusal çapta büyük zarr verecek terörist eylemlerin peşinde oldukları kaydedildi.

Türingiya eyalet polisi, ilerleyen saatlerinde eyaletteki terör saldırısı tehdidinin ortadan kaldırıldığını, operasyonla ilgili detaylı bilginin birkaç gün içerisinde verileceğini açıkladı. Almanya, geçtiğimiz yaz radikal terör örgütleriyle bağlantılı kişilerce düzenlenen bir bombalı saldırı ve 3 tane de ‘yalnız kurt’ saldırısı yaşamıştı.
(Kaynak: sputniknews)

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.