Cuma , 2 Aralık 2022

Almanya’da Aleviler’den Kobani ile dayanışma mitingi

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) ve otuz dört kurumun desteklediği , IŞID çetelerinin saldırıları karşısında Kobane direnişini desteklemek, uluslararası güçleri, kamuoyunu duyarlı kılmak amacıyla 11 Ekim tarihinde Cumartesi günü Düsseldorf kentinde miting yapılacağı bildirildi.

Almanya'da Aleviler'den Kobani ile dayanışma mitingi

AABK tarafından yapılan yazılı açıkamada, IŞİD militanlarınca kitlesel katliamın dünya kamuoyunun gözüönünde gerçekleştirildiği, IŞİD’in yıllardan beri Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklendiği öne sürüldü.

Yapılan açıklamada şöyle denildi: ‘’Türkiye, Türk askerlerinin gözönünde İŞİD’e sınırdan silah sevkiyatını gerçekleştirmektedir. Kobani’de Kürtlere güvenlik güçleri tarafından ağır silahlarla karşılık verilmektedir. İŞİD’in yardımıyla Rojava Kürt otonom bölgesi düşürülmek istenmektedir. Burada iki yüzlü bir oyun oynanmaktadır. Bir taraftan İŞİD güçlendirilmekte, diğer taraftan da Şengal’de genozid uygulamakta.. Bilinen bir gerçek var ki, o da Türkiye’nin Almanya’dan silah satın aldığı. Eğer Türkiye İŞİd’e silah sevkiyatı yapıyorsa bu bir Alman silahı da olabilir. Alman hükümeti bu nedenle Türkiye ve diper ülkeler gibi büyük bir sorumluluk taşımaktadır. Alman hükümeti Türkiye’ye İŞİD’e verdiği desteği bir an önce durdurması konusunda baskı yapmalı. Kobani’ye destek vermek   bir insanlık savunmasıdır.
Mitingin 11 Ekim tarihinde Düsseldorf kentinde, saat 12:00’de, DGB Alman Sendikalar Birliği binası önünde, Friedrich-Ebertstr.’de gerçekleştirileceği bildirildi.

Süheyla Kaplan

About Editör .

Check Also

8 Mayısta ırkçılık lanetlenecek, ırkçı terör kurbanları anılacak

Hamburg’da Ramazan Avcı İnisiyatifinin (RAİ) çağrısı üzerine oluşan birlik, 8 Mayısta”Hanau Her Yerde” başlığı altında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.